Kultúra Rozhovory

Spolupracoval s Jonom Andersonom z legendárnej skupiny Yes

Skladba Namah sa nahrávala na Základnej umeleckej škole Jána Pöschla v Prešove (Foto: Krstína Minárová)

Prešovská kaviareň Viola v rámci cyklu Nové cesty k hudbe pozvala do Prešova slovenského skladateľa a pedagóga Petra Machajdíka. Moderovaný večer so skladateľom spestrili vystúpeniami český huslista Pavel Burdych a slovenská pianistka Zuzana Berešová z Československého komorného dua a gitarista Ondrej Veselý.

Peter Machajdík svoj vzťah k hudbe získal v detstve. Už ako sedemročný sa začal venovať hre na klavíri. Na gymnáziu si povedal, že chce byť skladateľom, a tak sa prihlásil na Vysokú školu múzických umení, no neuspel a nakoniec vyštudoval ekonómiu. Bol súčasťou súboru pre experimentálnu hudbu Transmusic comp a Spoločnosti pre nekonvenčnú hudbu – SNEH. V Berlíne pôsobí na súkromnej hudobnej škole Viva la Musica a na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach vedie Ateliér zvukového umenia.

Ondrej Veselý vystupuje aj v Štátnej filharmónii Košice (Foto: Kristína Minárová)
Ondrej Veselý vystupuje aj v Štátnej filharmónii Košice (Foto: Kristína Minárová)

Jeho diela zaznievajú v interpretácii umelcov, akými sú britský hudobník, skladateľ a spevák Jon Anderson z legendárnej rockovej kapely Yes alebo vokalista David Moss. Rád by spolupracoval s mladými a kreatívnymi ľuďmi: „Myslím si, že je veľa hudobníkov, s ktorými by som chcel spolupracovať. Nielen hudobníkov, ale aj výtvarníkov, ľudí z literárnej brandže, a hlavne, čo ma zaujíma a mňa by veľmi potešilo, keby sa práve mladšia generácia ozývala a chcela spoluprácu so mnou na Slovensku alebo v zahraničí. Nemusia to byť žiadne veľké mená. Prináša to vždy niečo nové, mne to otvorí trošku obzor a pomôže mi pochopiť zmýšľanie inej generácie.“

Československé komorné duo predviedlo ukážky z tvorby Petra Machajdíka (Foto: Kristína Minárová)
Československé komorné duo predviedlo ukážky z tvorby Petra Machajdíka (Foto: Kristína Minárová)

Spolupracuje s choreografmi, tanečníkmi, výtvarnými umelcami, divadlami a skomponoval hudbu k filmom Divoké Slovensko, Návrat rysov, Cesty Slovenskom a Kráľ nebies – Orol skalný režiséra Tomáša Hulíka. Okrem iného skomponoval aj zvukové prostredie pre Beliansku jaskyňu. Rozdiely medzi hudbou, ktorú skladá, nám opísal takto: „Rozdiel je v tom, že keď píšem hudbu pre nejakých interpretov alebo tú takzvanú koncertnú hudbu, nie som ničím ohraničený, nie som ničím ovplyvnený, to znamená, že sám si vyberám dĺžku skladby, o čom tá skladba bude, témy skladby, rytmus skladby. Keď píšem hudbu k filmu, konkrétne k filmom, ktoré tu boli spomenuté, k filmom Tomáša Hulíka, tak tam mám nejaký obraz a tému, ku ktorej sa moja huba musí približovať.“ 

Podujatie so slovenskými skladateľmi a interpretmi chváli: „Je to veľmi dobrý nápad. Hovoril som pred koncertom pani organizátorke, že je veľmi dobré, že v rôznych slovenských mestách, aj keď ich nie je veľa, sú ľudia, ktorí organizujú takéto podujatia. Je potrebné, aby sa ľudia dozvedeli o skladateľoch, hudobníkoch, rôznych tvorivých ľuďoch z krajiny alebo zo zahraničia. Je to vynikajúce podujatie a držím tomu palce.“ 

Projekt Cesty k hudbe bude pokračovať po celý rok 2018. Najbližšie si v kaviarni Viola môžete vychutnať tvorbu hudobníka Petra Katinu v triu s Andrejom Gálom a Mykhailom Zakharyiom v rámci druhého ročníka prehliadky súčasnej hudobnej tvorby s názvom Sólo-duo-trio. Podujatie sa bude konať už 3. apríla o 19.00.

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *