Kultúra Reportáže

Street food festival v Prešove odhalil gastronomické Poklady regiónu

(Foto: instagram.com/pko_presov)

Od 22. do 24. septembra sa v centre Prešova konal 2. ročník festivalu Poklady Regiónu. Okrem pestrého kultúrneho programu sme sa mali možnosť netradične, ale zato výborne najesť, zúčastniť sa workshopov známych firiem, zakúpiť jedinečné výrobky či sa pomyselne vrátiť do automobilovej histórie.

Park kultúry a oddychu zorganizoval pod záštitou mesta Prešov festival, ktorým privítal jeseň. Na prípravu skvelého jedla nie je potrebná vybavená kuchyňa, bohato stačí malý príves, snaha a chuť pripravovať jedlo od srdca. Dôkazom toho boli pojazdné stánky na street food festivale, ktoré odštartovali prvý deň. Súčasťou tohto ročníka boli aj indické špeciality od Himalaya Restaurant, ktorých špeciálne koreniny zatočili našimi chuťovými pohárikmi. Keďže nám počas cesty k ďalšiemu stánku vysmädlo, mali sme možnosť osviežiť sa remeselným bardejovským (poctivo vychladeným) pivom od značky Berhet.

Za zmienku stojí aj Trdelino. Nech to znie akokoľvek sladko, tento trdelník je netradične a prekvapivo slaný. Trdelník s mäsom a syrom je dôkazom toho, že sa vo svete gastronómie oplatí experimentovať. Keďže sme aj my milovníci sladkého, tak Bubble Waffl či Spezax sweet street food, nám ulahodili. V ich stánku sme si dokázali namiešať sladkú bombu, po ktorej sme behali ako veverička za orieškami. V ponuke majú waffle s oreom, kinder čokoládou, lentilkami, malinami, černicami, jahodami, a to celé poliate karamelovým topingom. Samozrejme, to je iba príklad, pri výbere toho správneho „komba“ rozhoduje zákazník. Maškrtenie sme zakončili občerstvením sa pri Macielo bare s vínom a prossecom.

Vľavo sú nástroje zlepšujúce úchop a motoriku rúk detí. Vpravo je hra Farma, ktorá pomáha budovať kreativitu. (Foto: Tomáš Marek)

Aj keď sa dá street food festival brať ako samostatné podujatie, nesmieme opomenúť ani stánky Mame market. Ich súčasťou bolo množstvo unikátnych výrobkov, ktoré sa dali zakúpiť priamo na mieste. Obchod Vyhrane.sk predával hry, nástroje a pomôcky, ktoré zlepšujú zmysly, predstavivosť a rozvíjajú zručnosti detí.

Ďalším atraktívnym projektom bol Drefka. Ide o firmu predávajúcu ekologické varianty bežných výrobkov, ako napríklad drevené kefky, prírodné a ručne vyrábané mydlá alebo ekologické voskové obrúsky a vrecká na potraviny.

Jej majitelia ju vlastnia viac ako dvadsať rokov a pravidelne s ňou navštevujú výstavy. Za udržaním tohto auta v skvelom stave stoja najmä ich pevné nervy. (Foto: Tomáš Marek)

V posledný deň podujatia sme mali možnosť previezť sa do minulosti pomocou veteránov. Od áut zo susedných krajín cez nemecké, anglické až po americké. Vyčnievajúcim kúskom bola táto Škoda Rapid zo 40. rokov.

Počas celých troch dní nás sprevádzal kultúrny program, ktorého súčasťou boli aj zvučné mená: Chiki liki tu-a, Kristína, Peter Lipa a množstvo ďalších interpretov. Na pódiu bolo dokonca možné naučiť sa čapovať pivo.

Slovami sa ani zďaleka nedajú vystihnúť pocity z celého podujatia, pretože osobný zážitok je neporovnateľný s jeho opisom. Práve takéto udalosti obohacujú kultúru mesta Prešov a vďaka nim si môžeme dovoliť tvrdiť, že na východe niečo je.

Autor: Tomáš Marek

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *