Nezaradené

Trocha života do toho prezentovania

(Foto: pixabay.com)

Semester sa chýli ku koncu a termíny odovzdávania prác či prezentovania projektov sú už neodkladné. Najviac používaným programom na tvorbu prezentácií je PowerPoint. No ak ho práve nemáte k dispozícii alebo ho máte plné zuby, prípadne by ste chceli svoju prezentáciu nejako ozvláštniť, zatraktívniť a vyskúšať niečo nové, existuje viacero alternatívnych programov a webových stránok hodných vyskúšania.

Výber je široký, množstvo programov a webov je zadarmo a majú svoje špecifiká i prednosti. V tomto článku porovnáme možnosti a funkcie dvoch alternatív PowerPointu – internetových stránok ponúkajúcich možnosť vytvárania prezentácií, ktorými sú PreziCanva. Žiaľ, tieto webové stránky nemajú slovenskú lokalizáciu, ale aj tento prehľad môže byť nápomocný pri osvojení si ich jednoduchého a intuitívneho ovládania.

Prezi (prezi.com)

Hoci Prezi nie je až takým neznámym webom na prípravu prezentácií, nezaškodí predstaviť si ho bližšie, keďže svojimi zaujímavými efektmi upúta pozornosť mnohých prezentérov.

Nápadným efektom, ktorým sa Prezi preslávil, je spôsob prechodu (animácie) medzi snímkami, ktorý spočíva v zmene perspektívy a fixovaní obrazu na ďalšiu časť plochy, ktorá vlastne tvorí celú prezentáciu. Rozloženie teda pripomína myšlienkovú mapu.

Po prihlásení sa do účtu nájdete po ruke viacero inštruktážnych videí a prezentácií. Na ovládanie prostredia sa teda dá zvyknúť a nie je to náročné. Po výbere šablóny do nej vložíte text a iné prvky a po zvolení možnosti animácie môžete na časovej osi voliť poradie snímok a efekty pri prechode.

Neplatená verzia má však vážne obmedzenia. Prezentácia sa nedá stiahnuť priamo do zariadenia, a ak ju chcete spustiť, musíte sa prihlásiť do svojho účtu a prezentáciu otvoriť priamo z neho. Vaše prezentácie ostávajú verejné, takže si ich môže vyhľadať hocikto. Ukladací priestor je veľmi obmedzený. Ak si však zaplatíte za niektorú z lepších verzií, všetky obmedzenia padajú.

Takto vyzerá prostredie pre tvorbu prezentácii v Prezi (Foto: Patrik Čigáš)
Takto vyzerá prostredie pre tvorbu prezentácií v Prezi (Foto: Patrik Čigáš)

Canva (canva.com)

Canva síce nie je webom zameraným na vytváranie prezentácií, ale túto úlohu zvláda na slušnej úrovni a jeho rôzne ďalšie funkcie v oblasti grafiky určite využijete. Výber šablón je široký, Canva sa chváli počtom až 8 000 šablón dostupných zadarmo. To sa tak skoro nezunuje!

K dispozícii je tiež 1 GB úložného priestoru využiteľného na fotky, ktoré chcete použiť do prezentácie, pričom nahranie a pridanie fotografií do prezentácie je jednoduché. Na škodu je, že sa vložené fotografie nedajú formátovať priamo v prezentácii. Nadpisy, podnadpisy a textové polia si do prezentácie pridáte jednoducho myšou, technikou drag and drop”. Tvorcovia nezabudli ani na iné dôležité súčasti, ako sú napríklad grafy, ktoré môžete tiež bez problémov pridať. Dáta do nich jednoducho vpíšete alebo skopírujete z Excelu. Hotové prezentácie je možné stiahnuť si do zariadenia vo formáte png či pdf.

Voľba šablón na canva.com (Foto: Patrik Čigáš)
Voľba šablón na canva.com (Foto: Patrik Čigáš)

Kto z koho

Aj vďaka týmto webom už nehrozia komplikácie so strateným či zabudnutým USB kľúčom (o výhovorku menej :-)). Prezentáciu si spustíte či stiahnete priamo zo svojho účtu kedykoľvek a do akéhokoľvek zariadenia. V Prezi je možné vytvárať originálne, vizuálne pútavé prezentácie. Postup tvorby sa mierne líši od PowerPointu, takže je potrebné si na prostredie zvyknúť a v úplne zdarma prístupnej verzii má veľmi vážne obmedzenia. Canva je veľmi jednoduchým webom, funkciami podobným PowerPointu. Úplne zadarmo v ňom dokážete bez obmedzení pripraviť množstvo zaujímavých prezentácií. Čo používate na vytváranie prezentácií? Zdajú sa vám tieto weby hodné vyskúšania? 🙂

 

Patrik Čigáš

Roztržitý puntičkár s citom pre nezvyčajné veci. Rozplývam sa v britskom humore, hľadajúc základnú otázku života, vesmíru a vôbec. Často sa venčím na čerstvom vzduchu v pekných pozostatkoch slovenských lesov. No a popritom všetkom píšem, aby som nezabudol čo sa vlastne stalo. Moja pozornosť pritom smeruje hlavne na knihy, vychytávky z internetu a zaujímavé kultúrne podujatia.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *