Recenzia

Videohry, ktoré povstali z popola

(Zdroj: store.steampowered.com)

V histórii herného priemyslu je nespočetné množstvo hier, ktoré hráčov sklamali, či už po technickej, obsahovej, príbehovej alebo inej stránke. Napríklad tretie pokračovanie série Crackdown, na ktoré sa čakalo niekoľko rokov od vydania druhého dielu. Prvé uverejnené zábery vyzerali celkom dobre, avšak nakoniec, keď bola hra v roku 2019 vydaná, obsahovala množstvo herných chýb, mala zlé ovládanie a zastaralú grafiku. Paradoxne bol prvý diel série z roku 2007 v mnohých ohľadoch lepší a prepracovanejší ako ten z roku 2019.

Ako ďalší príklad môže poslúžiť kooperatívna live service hra Anthem (2019) od populárneho štúdia Bioware, ktoré má na svojom konte populárne série ako Mass Effect alebo Dragon Age. Hra Anthem od tohto skúseného štúdia pôsobí akoby sa vývojári zamerali len na jeden aspekt –⁠ boj. Ostatné veci pôsobia nedokončene a navyše bola hra extrémne repetetívna. Uvedené hry sa zo svojich problémov, bohužiaľ, nedostali a ich podpora po vydaní a aktualizáciách, ktoré im boli poskytnuté, neboli dostatočné. Pozrime sa však na dva tituly, ktoré prešli dlhou cestou a vďaka neustálej podpore vývojárov sa dostali z obrovských problémov.

Malé nezávislé štúdio Hello Games v roku 2013 predstavilo ambiciózny projekt No Man’s Sky. Sľubovali nekonečný, procedurálne generovaný vesmír, ktorý môžu všetci zdieľať spoločne. Jedinečný zážitok pre každého hráča, vďaka viac než 18 kvintiliónom planét a mnohému ďalšiemu. Po vydaní hry v auguste 2016 začali prichádzať na internet prvé gameplaye, recenzie a príspevky hráčov, ktoré sa niesli v negatívnom svetle. Hra bola zabugovaná, trpela repetetívnosťou a nudnou hrateľnosťou s minimom možností. Hello Games nasľubovalo veľa a nesplnilo nič. Gameplay ponúkal len základné veci, ako napríklad ťažbu, lietanie, jednoduchý súbojový systém a ďalšie jednoduché možnosti. Jednalo sa o falošný marketing. Hráči chceli späť svoje peniaze a recenzenti dávali hre nízke hodnotenia. Kvôli tomuto prešľapu bola hra pod drobnohľadom hernej komunity a hráči sa na ňu pozerali ako na jedno z najväčších sklamaní hernej histórie. Vývojári sa snažili svoju hru brániť v rôznych rozhovoroch.

 

(Zdroj: rockpapershotgun.com)

Postupom času sa o nej prestalo rozprávať. Hello Games stíchlo a prestalo komunikovať, ale pomaly a postupne pridávalo updaty. Vďaka nim sa začal formovať gameplay a odstraňovali sa chyby. Pribúdali možnosti, ako stavanie základne, vozidiel, návšteva obchodov, plnenie úloh a mnoho ďalšieho. Hra a štúdio si získali veľký rešpekt a uznanie hernej komunity. Začali vznikať nové recenzie, ktoré chválili túto hru, obhajovali ju a vyjadrovali rešpekt štúdiu. Hru si začali ľudia znova kupovať a aj na to, aká je špecifická, si dokázala vytvoriť slušnú základňu hráčov, ktorí sa k nej radi vracajú. 7. decembra predstavilo Hello Games svoju novú hru s názvom Light no Fire, ktorá je ešte ambicióznejšia ako No Man’s Sky. V novej hre chcú vytvoriť planétu, ktorá bude svojou veľkosťou väčšia ako Zem. Ostáva nám len dúfať, že bude tento projekt úspešný.

Druhou hrou, ktorá neodštartovala dobre je Cyberpunk 2077 od populárneho Poľského štúdia CD Projekt Red. Cyberpunk bol oznámený v roku 2012 na konferencii vývojárov. V roku 2013 vyšiel prvý teaser trailer, po ktorom ostalo ticho. Objavovalo sa malé množstvo informácii, ako napríklad nábor zamestnancov pre prácu na tejto hre, finančné podpory pre štúdio alebo vlastnosti hry a podobne. Rok 2015 bol pre CD Projekt Red významný. Vydali totiž hru Witcher 3 podľa knižnej predlohy od Andrzeja Sapkowskeho. Witcher spustil ošiaľ a stal sa jednou z najlepších a najoceňovanejších hier všetkých čias. CD Projekt Red si vybudovalo reputáciu a enormný úspech Witchera spôsobil vysoké očakavania hráčov od Cyberpunku.

Na E3 v roku 2018, počas tlačovej konferencie XBOXu, sa konala svetová premiéra traileru na Cyberpunk 2077. Ľudia boli nadšení a chceli viac. Len niekoľko mesiacov po E3, vývojari uverejnili 48 minutový gameplay, ktorý vyzeral veľmi dobre. Predstavoval herné možnosti, svet a ukazoval ako hra funguje. Všetko vyzeralo bezchybne a ľudia čakali na ďalšie informácie. Na E3 v roku 2019 bol uverejnený ďalší trailer a to čo odhalil, vytvorilo na internete ošiaľ. V hre si jednu z hlavných postáv zahral herec, Keanu Reeves, ktorý je známy z filmov, ako napríklad Matrix a v tej dobe populárna séria John Wick. Keanu po konci traileru dokonca vyšiel na pódium a povedal o hre, že je zaujímavá a že má fascinujúci príbeh. Najdôležitejšia vec, ktorú však oznámil aj pomocou krátkeho videa, bol dátum vydania hry. Hra mala vyjsť v apríli roku 2020. Začiatkom roka štúdio oznámilo, že hru budú musieť odložiť na september toho istého roku. Kvôli pandémii spojenej s vírusom COVID-19 bola hra v lete znovu preložená na november. Niekoľko týždňov pred vydaním oznámil CD Projekt, že v hre budú chýbať prvky, ako napríklad tuning áut, beh po stenách a ďalšie možnosti, z čoho neboli fanúšikovia nadšení. Posledný krát bola hra odložená na 10. december.

 

(Zdroj: cyberpunk.net)

V deň vydania hry vychádzali prvé novinárske recenzie, ktoré udeľovali hre výborné hodnotenia. Hráči už ale takí spokojní neboli. Hra obsahovala množstvo herných chýb a chýbal jej sľúbený obsah. Na konzolách staršej generácie bola v niektorých prípadoch nehrateľná. Keďže novinári obdržali iba verziu hry pre počítače, ktorá fungovala najlepšie, tak sa ľudia nemohli dozvedieť o nefunkčnosti hry na iných platformách. Iba týždeň po vydaní bol Cyberpunk dokonca odstránený z Playstation store a ľuďom, ktorí vlastnili digitálnu verziu hry bolo ponúknuté vrátenie peňazí. Trvalo viac ako polrok, než sa hra na Playstation store vrátila. Investori CD Projektu žalovali vývojárov, pretože im klamali o stave hry na konzolách a kvôli tomu ich akcie začali padať. CD Projekt sa bránil a tvrdil, že investori ich tlačili do vydania hry aj keď vedeli o jej stave. Vývojárom bola stanovená pokuta vo výške 1,85 milióna dolárov. Skoro počas celého roka vydávali pravidelné aktualizácie, ktoré hru opravovali, vylepšovali a pridávali do nej sľúbené, ale aj nové veci. Všetky tieto aktualizácie boli hráčom poskytnuté zadarmo. Na Steame a iných platformách má teraz hra dobré hodnotenia a ľudia sú s ňou väčšinou spokojní. Cyberpunku sa podarilo vybudovať si veľkú fanúšikovskú základňu a podľa portálu FandomSpot.com je jednou z najväčších. Momentálne je to niekoľko mesiacov po vydaní plateného DLC Phantom Liberty, ktoré do hry pridalo novú časť mesta s názvom Dogtown, niekoľko hodín hrateľného obsahu a nové vylepšenia hry a zážitku.

Tieto štúdia nemali jednoduchú cestu a aj napriek veľkým prešľapom a komplikáciám, ktoré ich sprevádzali, dosiahli veľký rešpekt hernej komunity. Ich fanúšikovské základne sa stále zväčšujú a vývojári v napravovaní svojich reputácií, ale najmä hier, stále nekončia. Mnohé štúdiá, ktoré svoje nepodarené projekty zahodili, ako napríklad tie spomenuté v úvode, by si mali brať príklad od Hello Games a CD Projektu. Tieto hry povstali z popola a zaslúžili si druhú šancu, ktorú im hráči s radosťou dávajú.

Autor: Tomáš Marek

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *