Recenzia

Viktor Sheen s albumom Planeta opic prekonal očakávania

(Zdroj: radioviva.zoznam.sk)

12. októbra 2023 sa v Prahe v O2 aréne uskutočnil veľký koncert rapera Viktora Sheena. Tento umelec je považovaný za jedného z najúspešnejších raperov v Česku aj na Slovensku. Dlhé roky prináša svojim poslucháčom skladby, ktoré sa hneď stávajú hitmi. Fanúšikovia opisujú tento event za „absolútny strop” v rámci hudobného zážitku.

Práve na tomto veľkom koncerte Sheen oznámil, že vydáva svoj ďalší sólový album s názvom Planeta opic. Tento album dorazil na streamovacie platformy hneď po polnoci. Ak jeho tvorbu niekto pozná fakt dobre, je mu možno známe, že ide o pojem, ktorý sa s jeho menom spája už minimálne od albumu Jungler. Od Viktora sme dostali sviežich 15 trackov, ktoré majú výborne produkcie a spájajú tie najlepšie Sheenove schopnosti, ktoré jeho fanúšikovia milujú. Ako hostí do svojho albumu si pozval známe osobnosti, ako sú Yzomandias, Calin, PTK a Annet X. Myslím si, že výber týchto interpretov bol veľmi presný a všetci z nich pobrali túto tému tak ako mali.

Podľa môjho názoru je album Planeta opic výborný, pomerne striktne rapový, ale takisto aj hlboký a konzistentný. V celom trackliste som nenašla žiaden slabý kúsok. Môžem iba potvrdiť, že čím viac tento album počúvam, tým viac sa v ňom dokážem nájsť. Presne takéto albumy, ktoré majú pre mňa nejakú výpovednú hodnotu patria medzi moje najobľúbenejšie. Síce nám Viktor Sheen predviedol to najlepšie zo svojich lyrických a technických schopností, nezabúda však ani na starú školu. Medzi fanúšikmi sa zároveň objavili dohady o tom, že názvom zároveň Viktor vzdáva hold aj legendárnemu Chaozzu, ktorý ešte v roku 1996 vydal kultovú skladbu „Planeta opic“. Pokiaľ však budete skladby pozorne počúvať, nájdete skutočné referencie na to, čo Viktora sčasti inšpirovalo. Pojem PLANETA OPIC totiž sedí nielen na témy spracované Chaozzom, ale zároveň sa na albume skutočne nejedenkrát odkazuje na novodobú filmovú sériu v hlavnej úlohe so skvelým Andy Serkisom. Tieto odkazy vnášajú do trackov citeľne väčšiu hĺbku, ktorá im však tak či tak nechýba.

Viktor sa vyrapoval zo svojich osobných vecí a je príkladom toho, že aj v roku 2023 sa dajú robiť tracky s veľkým dôrazom na ich umeleckú hodnotu. Netreba sa rozhodne báť toho, žeby sme na tomto albume počuli už obohraté témy alebo niečo neoriginálne. Projekt Planeta opic je rozhodne veľmi silným adeptom na český rapový album roku, pretože samotné rapy, featuringy, skvelé produkcie alebo aj celkový koncept sú naozaj tak veľmi prepracované, že takto sa s tým hrá na našej scéne iba málo kto. Planeta opic nie je iba album. Je to miesto, kde žijeme my všetci. Je to priestor naokolo nás, sú to myšlienky v našej vlastnej hlave. A je iba na nás, či sa pokúsime s ňou bojovať, alebo nás vtiahne na svoju pôdu, z ktorej sa už nikdy nikto nevyhrabe.

Na mňa tento album pôsobil ako silná šálka rannej kávy, po ktorej sa naplno prebudíš a vrhneš sa do dňa s cieľom dominovať. Dúfam, že niektoré z týchto skladieb dokážu osloviť aj ľudí, ktorí možno nepočúvajú rap a skôr siahnu po klasike. Viktor nám ukazuje to, že aj rapové albumy dokážu mať veľkú výpovednú hodnotu pre každého, kto jeho textom dá šancu a dokáže si z nich zobrať to svoje.

Autorka: Natália Haburajová

Mediálne štúdiá