Kultúra

Ako vyzerá povinná literatúra v 5 krajinách sveta

(Foto: pexels.com)

Počas doterajšieho štúdia ste sa chtiac-nechtiac v istom období museli popasovať so zoznamom povinnej literatúry. Vo viacerých vzbudzuje skôr negatívne pocity, no aj tí najväčší odporcovia čítania si našli minimálne jedno dielo, pri ktorom sú ochotní pripustiť, že to nebolo až také hrozné. 🙂 

Ak patríte k literárnym nadšencom a aktuálne (počas skúškového obdobia) sa radi uchýlite k dobrej knihe – plus, nebojíte sa nálepky povinná –, prinášame vám niekoľko tipov na zaujímavé čítanie a mini cestu okolo sveta zároveň. Pripútajte sa preto, prosím; nasledujúci zoznam vám pomôže rozšíriť si nielen obzory, ale možno aj domáce knižnice.

Spojené štáty americké

Harper Lee: Nezabíjajte vtáčika (To Kill A Mockingbird)

Román, ktorého dej je zasadený do tridsiatych rokov dvadsiateho storočia. Pohľad na svet dospievajúcich detí sa tu prelína s vážnou témou rasizmu a nespravodlivosti. Za čím všetkým stoja ľudské predsudky?

Autorka je nositeľkou Pulitzerovej ceny z roku 1961 práve za toto dielo. V slovenčine prvýkrát vyšlo v roku 1968 a nového vydania sme sa dočkali vlani. Bohužiaľ, vtedy, keď Harper v úctyhodnom veku 90 rokov umrela. Je to však jedno z najvplyvnejších diel histórie, ktoré by určite nemalo ujsť vašej pozornosti.

(Foto: pexels.com)
(Foto: pexels.com)

Rakúsko

Johann Wolfgang von Goethe: Faust

Filozofická báseň v dramatickej podobe, ktorá je jednak inšpirovaná starou legendou o Faustovi, ktorý v túžbe po poznaní zašiel tak ďaleko, že zapredal svoju dušu diablovi Mefistofelovi; na druhej strane je inšpiráciou pre mnohé ďalšie spracovania (operné, divadelné či iné literárne, ktoré tzv. „faustovskú tematiku rozvíjajú).

Podnetný pre debaty o nadčasových protikladoch – vedy a spirituality, rozumu a vášne či vykúpenia a zatratenia; Faust je jedným z diel, ktoré vás donútia premýšľať, prehodnotiť svoj názor a pozrieť sa na skutočnosti z iného pohľadu.

Kolumbia

Gabriel García Márquez: Sto rokov samoty (Cien aňos de Soledad)

Aj keď sa na Slovensku veľa o magickom realizme neučí, niet pochýb o tom, že diela tohto kolumbijského spisovateľa patria nielen medzi významné texty španielskeho literárneho kánonu, ale aj medzi klenoty svetovej literatúry.

Práve Sto rokov samoty sa označuje ako Marquézovo magnum opus – opisuje život piatich generácií rodu Buendíovcov vo fiktívnom kolumbijskom meste Macondo. Toto dielo môžeme vnímať ako metaforické, kritizujúce kolumbijskú históriu, zobrazuje násilie, ktoré museli Kolumbijčania prehrýzť počas desaťročí. Marquézov štýl je veľmi špecifický, ale je veľmi jednoduché sa do jeho slov zamilovať.

Rusko

Lev Nikolajevič Tolstoj: Vojna a mier (Война и мир)

Jedno z Tolstého vrcholných diel, ktoré rozpráva príbeh piatich rodín, pričom sa dotýka mnohých aspektov ľudského života: ako byť užitočný pre spoločnosť, ako odpúšťať, ako sa navzájom rešpektovať. Celé zaobalené v deji zachytávajúcom napoleonské rusko-francúzske vojny.

Vojne a mieru si však prichystajte pohodlné miesto na sedenie a nejednu šálku kávy – kniha je považovaná za jeden z najdlhších klasických románov vôbec.

 

(Foto: pexels.com)
(Foto: pexels.com)

Čína

Konfucius: Rozhovory a výroky (Lun-jü)

Ako už z názvu vyplýva, ide o textové spracovanie rozhovorov s Konfuciom a jeho výroky. Dielo, ako tradície hovoria, bolo spísané jeho žiakmi a nasledovateľmi – a stalo sa jedným z najzásadnejších textov konfucianizmu. Dodnes je zdrojom mnohých prísloví a úsloví v čínskej kultúre.

Prečo je práve tento filozofický spis taký dôležitý? Konfuciova ideológia spočíva v tom, že moc krajiny je založená na vysokých morálnych hodnotách jej obyvateľov, počnúc lídrami národa. Možno by sme sa aj my mohli čo-to priučiť. 😉

Bonus na záver: Afganistan

Korán

Svätá kniha Moslimov, zostavená v polovici siedmeho storočia prorokom Mohamedom, hovorí o zjaveniach Boha, pričom Mohamed nie je autorom, iba sprostredkovateľom božieho slova. Delí sa na 114 kapitol, zvaných súry, pričom každá je tvorená z ájí (veršov), ktorých je dohromady 6236 – a tvorí jednu z položiek povinného čítania v Afganistane.

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *