Spravodajstvo

30. výročie samostatnej Slovenskej republiky na Prešovskej univerzite

(Foto: Veronika Mihaliková, unipo.sk)

Prešov 10. októbra – Na Prešovskú univerzitu zavítal bývalý veľvyslanec, minister zahraničných vecí (2006 –  2009) a aktuálny kandidát na prezidenta Ján Kubiš. Témou stretnutia bolo hodnotenie Slovenska od jeho vzniku pri príležitosti 30. výročia samostatnej Slovenskej republiky. Tejto téme sa venoval aj vo svojom príhovore.

Úvod tohto stretnutia začal príhovorom zamestnancov školy. Konkrétne docentkou Irinou Dudinskou (riaditeľka inštitútu politológie Filozofickej fakulty PU), profesorkou Beátou Balogovou (dekanka Filozofickej fakulty PU), docentom Vladimírom Dudinským (vedúci Katedry občianskej náuky) alebo doktorom Jurajom Kredátusom (vedúci Oddelenia metodiky, mládeže a športu, Odbor školstva Úradu PSK). Príhovor pri tejto udalosti mal aj viceprimátor mesta Prešov, Peter Krajňák.

(Foto: Veronika Mihaliková, unipo.sk)

Kvôli pracovným povinnostiam sa rektor univerzity, Peter Kónya, nemohol zúčastniť. Rovnako ani bývalý prezident Rudolf Schuster. Ako dôvod uviedol zdravotné komplikácie. Okrem iného, Katedra hudby PU nám spríjemnila program svojím hudobným vystúpením.

(Foto: Veronika Mihaliková, unipo.sk)

Následne mal príhovor náš vzácny hosť, skúsený diplomat a kandidát na nasledujúce prezidentské voľby, Ján Kubiš. Pán Kubiš, rovnako ako mnohí ďalší pozvaní hostia, sa zhodli na tom, že je dôležité určiť si priority – že Slovensko je a aj musí byť členom Európskej únie a NATO. Tento osvedčený politik, sa okrem práce ako šéf diplomacie zúčastnil na rôznych misiách. Napríklad v Juhoafrickej republike alebo Afganistane. Zároveň pôsobil ako generálny tajomník OSN pre Afganistan. O tieto informácie a získané skúsenosti sa s nami podelil na utorkovom stretnutí.

Okrem svojich diplomatických znalostí, vyjadril aj svoj pohľad na to, ako sa vyvíjala Slovenská republika od jej vzniku v roku 1993. Za jeden z najdôležitejších momentov našej pomerne krátkej samostatnosti považuje jednoznačne vstup Slovenska do Severoatlantickej aliancie a členstvo v Európskej únii. Členstvá v týchto organizáciách sme získali v roku 2004 vďaka vtedajšiemu predsedovi vlády Mikulášovi Dzurindovi. Ale aj vďaka reformám ministra financií Ivanovi Miklošovi a ministrovi zahraničných vecí Eduardovi Kukanovi, za čo im vyjadril svoje uznanie.

(Foto: Veronika Mihaliková, unipo.sk)

Po svojom príhovore poskytol Ján Kubiš rozhovor pre školskú televíziu. Vyjadril sa k 30. výročiu Slovenskej republiky: „Ja to vnímam ako úspech. Myslím si , že si musíme povedať, napriek tomu, že máme určité problémy, je to úspešný príbeh. Z môjho pohľadu úspešnej krajiny, ktorá sa dobre etablovala. A pokiaľ ide o vnútornú politiku, medzinárodné postavenie, o reputáciu Slovenskej republiky, o výsledky nášho kolektívneho snaženia, tak isto ako o uplatnenie našich vysokých predstaviteľov v oblastí medzinárodných vzťahov, osobne to vnímam ako veľmi pozitívny príbeh.“ Celý rozhovor nájdete na Facebook stránke Televízie Mediálky, alebo tu.

Norbert Mato