Spravodajstvo

Stručný návod, ako sa začať stravovať v univerzitnej jedálni

Univerzitná jedáleň PU (Foto: uninfos2023.unipo.sk)

Mnohí študenti Prešovskej univerzity nevyužívajú služby univerzitnej jedálne. Myslia si, že registrácia je zdĺhavá, nepohodlná a nerozumejú systému, akým jedáleň funguje. V skutočnosti môže takéto stravovanie výrazne uľahčiť pobyt na internátoch. Študenti by tak trávili menej času varením a naobedovali by sa priamo medzi vyučovacími hodinami. Vzhľadom k tomu, že vysokoškolskú jedáleň navštevujú študenti z rôznych fakúlt a odborov, je skvelým priestorom pre nadviazanie nových známostí. Pripravili sme pre vás sprievodcu stravovaním v jedálni a odpovedali na najčastejšie otázky.

Čo musím urobiť, aby som sa mohol/a stravovať v univerzitnej jedálni?

Prvým spôsobom je zakúpenie lístkov na prízemí starého internátu. Pokladňa sa nachádza naľavo od vchodu. Na ich zakúpenie budete potrebovať svoj ISIC preukaz. Platba je možná v hotovosti alebo kartou. Môžete sa stravovať aj bez toho, aby ste si jedlo vopred rezervovali, avšak nebudete mať možnosť výberu.

Druhým spôsobom je objednávanie stravy prostredníctvom mobilnej aplikácie MobilKredit 2. Tip pre zahraničných študentov: ak sa vám nedarí nainštalovať túto aplikáciu, skúste zmeniť krajinu na Slovensko v nastaveniach telefónu, alebo v nastaveniach AppStore či Playmarket. Prihlasovacie meno a heslo do aplikácie získate v pokladni, kde si môžete kúpiť lístky a dobiť si kredit na potrebnú sumu.

Školská jedáleň poskytuje stravovanie pre študentov a zamestnancov v čase od 10.30 hod. do 15.00 hod.

Kde nájdete pokladňu
(Foto: uninfos2023.unipo.sk)
Aký výber jedál ponúka jedáleň ?

Na obed si zvyčajne môžete vybrať z piatich hlavných jedál a dvoch druhov polievok. Nájdete tu aj vegetariánske a bezlepkové jedlá. Odporúčame vám vyskúšať kurací rezeň so zemiakovou kašou a kyslou uhorkou. To by mohlo potešiť viacerých stravníkov.

Ako si môžem rezervovať potrebné jedlo?

Ak si chcete vybrať svoj obľúbený obed, môžete si urobiť rezerváciu prostredníctvom vyššie uvedenej aplikácie, alebo priamo pomocou lístka. Pri vchode do jedálne uvidíte pult s tabuľkou týždennej ponuky jedál (každé jedlo je označené iným písmenom). Keď si vyberiete svoj obľúbený pokrm, musíte si z tabuľky vziať pečiatku s požadovaným písmenom a označiť obe časti lístka. Malá časť lístka sa potom odtrhne a pošle do otvoru s požadovaným písmenom. Rezerváciu nie je možné vykonať v deň obedu. Pri preberaní jedla stačí uviesť väčšiu časť lístka so správnym písmenom a dostanete požadovaný obed.

Miesto pre rezervácie
(Foto: uninfos2023.unipo.sk)
Môžem si vziať jedlo so sebou?

V jedálni PU si môžete vziať jedlo so sebou, ale musíte si zaplatiť za obal, alebo si môžete priniesť vlastný a oni vám doň vložia obed. Za každé balenie sa platí 30 centov a môžete ho zaplatiť v pokladni naľavo od miesta, kde sa vydávajú obedy.

V jedálni sa môžem stravovať len na obed, alebo aj na večeru ?

Jedáleň PU ponúka študentom aj možnosť večere. Vyžaduje si to však predchádzajúcu rezerváciu aspoň jeden deň pred plánovanou večerou.

Autorka: Elina Fedotova

Mediálne štúdiá