Kultúra Literatúra Recenzia

Cesta časom v šálke kávy

(Foto: Eliška Bilská)

Prvým dúškom horúcej kávy sa lúčime s náročným dňom. S každým ďalším hltom sa viac a viac ponárame do atmosféry útulného a pokojného prostredia našej obľúbenej kaviarne. Vymazávame svoje myšlienky a dovoľujeme im upokojiť sa rovnako ako nášmu telu. Napriek tomu, že chceme v tomto harmonickom stave ostať navždy, má aj naša káva svoj časový limit. Predtým než vychladne sa opäť prebúdzame z bdenia a začíname plánovať našu budúcnosť.  

Prvá kniha zo série Before the coffee gets cold
(Foto: lisa-wan.medium.com)

Toshikazu Kawaguchi nás prizval na kávu do tajuplnej podzemnej kaviarne Cafe Funiculi Funicula’s. Tá je na prvý pohľad skôr nevýrazná. Avšak podľa príbehov, ktoré o nej kolujú, je miestom, kde jej návštevníci môžu cestovať v čase. To sa zdá byť až príliš fantastické, však? Kaviareň, ktorá ponúka cestovanie v čase? No nie všetky príbehy sú len výmyslom.

Knižná séria Before the coffee gets cold ponúka čitateľom viac ako len príjemné chvíle nad šálkou čerstvo pripravenej kávy, ktorá nie je iba nápojom, ale aj časovou bránou. Otvára okno do životov návštevníkov tejto kaviarne a do ich osobných, životných výziev. Prvá kniha zo série Before the coffee gets cold nám predstavuje štyri kapitoly. Každú nabitú emóciami, časom a slobodou výberu. Všetci návštevníci majú možnosť rozhodnúť sa, či chcú skutočne využiť možnosť cestovania časom za svojim blízkym. Rovnako ako každé iné cestovanie časom, multivesmírom či alternatívnymi realitami, aj toto prichádza s určitými pravidlami, pre ktoré záujemci odmietajú túto jedinečnú možnosť.

(Foto: Eliška Bilská)
  1. Časový limit: Cestovať môžete iba do konkrétneho časového okamihu.
  2. Ľudia: Jediní, ktorých môžete stretnúť sú tí, ktorí navštívili túto kaviareň.
  3. Bez zmeny: Neexistuje možnosť zmeny prítomnosti.
  4. Miesto: V kaviarni sa nachádza iba jedno miesto, ktoré povoľuje cestovanie časom a z ktorého sa za žiadnych okolností nesmiete pohnúť.
  5. Šálka kávy: Pre návrat do prítomnosti je potrebné vypiť celú šálku kávy predtým než vychladne.

Tieto pravidlá pridávajú hĺbku a záhadu celému konceptu cestovania časom a robia z neho jedinečný a emotívny zážitok. Takéto obmedzenia vytvárajú zaujímavý kontrast medzi túžbou človeka zmeniť svoje rozhodnutia a realitou. Každý príbeh je vlastným dobrodružstvom v čase a zároveň odhaľuje komplikované vzťahy medzi postavami.

Autor Toshikazu Kawaguchi
(Foto: atalanda.com)

Písanie autora Toshikazu Kawaguchiho je krásne a citlivé. Jeho opisy postáv, ich hlbokých pocitov a konfliktov je dojímavé. Vtiahne nás do duší týchto postáv a umožní nám cítiť ich radosť, smútok, strach a túžby. Opisy kaviarne a rituálov okolo cestovania v čase pridávajú príbehu magický rozmer a vytvárajú dojem, že všetko je možné, ak si to človek naozaj praje. Autor nám však pripomína, že život je nevyspytateľný a nie všetko sa dá zmeniť. Ale to, čo môžeme zmeniť, sú naše postoje a spôsob, ako sa pozeráme na minulosť.

Before the Coffee Gets Cold je kniha, ktorá pobaví a zároveň pohltí svojou hĺbkou. Je vhodná pre tých, ktorí hľadajú čarovné a emotívne čítanie, ktoré sa ich dotkne na hlbšej úrovni. Otvára diskusiu o tom, čo je pre nás v živote skutočne dôležité a ako sa vyrovnať so svojimi rozhodnutiami. Je to príbeh o nádeji, o zmierňovaní nezhôd, a o tom, že si musíme vážiť prítomný okamih. Po prečítaní tejto knihy sa budete možno spytovať, akú kávu by ste si objednali v tejto kaviarni, keby ste sa ocitli v podobnej situácii.

Eliška Bilská

Študentka a členka TV Mediálka.
Vo voľnom čase sa venuje všetkému čo ju baví.
Najčastejšie sa venuje knižným recenziám, fotoreportážam a voľnej tvorbe.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *