Iné

ANKETA: Dojmy uchádzačov z DOD 2023

(Foto: Aryna Kniazeva)

Prešovská univerzita (PU) v Prešove si zachovala tradíciu a začiatkom letného semestra zorganizovala Deň otvorených dverí (DOD), aby pomohla budúcim vysokoškolákom s výberom správneho študijného odboru. DOD sa konal 08. marca 2023 na univerzitnej pôde, kde sme sa uchádzačov o štúdium opýtali, o aký odbor majú záujem, či univerzita naplnila ich očakávania, a či im Deň otvorených dverí pomohol pri rozhodovaní.

Stredoškoláčka Ema má záujem študovať na Fakulte zdravotníckych odborov, ktorá najviac spadá pod oblasť jej záujmov. „Nevedela som si vybrať konkrétny odbor, čiže som sem prišla s tým, že sa snáď dozviem bližšie informácie o jednotlivých odboroch a podľa toho sa rozhodnem.“

Futbalový nadšenec Dávid navštívil univerzitu s cieľom pozrieť si program Fakulty športu. „Odmalička viem, že sa chcem naplno venovať futbalu z každého možného hľadiska. Je super, že tu môžem spojiť štúdium so svojim hobby bez toho, aby som si ho musel nejakým spôsobom odopierať. Nehovoriac o tom, aké ďalšie skvelé možnosti škola ponúka,“ so širokým úsmevom na tvári opísal svoje nadšenie pre štúdium športu.

„Rozhodujem sa medzi štúdiom učiteľstva a psychológie, keďže k obom mám blízko. Dúfam, že sa tu dozviem dostatok potrebných informácií, ktoré mi pomôžu s výberom,“ krátko ozrejmila svoje očakávania Daniela, ktorá práve hľadala svoje vyhliadnuté stanovištia.

„Rozhodol som sa prísť na túto univerzitu najmä kvôli Fakulte zdravotníckych odborov. Zaujíma ma urgentná zdravotná starostlivosť. Našiel som ich stanovište, kde mi poskytli dostatok informácií, ktoré som sa chcel dozvedieť. Jediná škoda je, že tu nemajú nejaké workshopy a podobne. No inak som spokojný, pretože mi dali všetky základné informácie, ktoré som potreboval vedieť,“ opísal svoju návštevu Martin, ktorý plánuje študovať na Prešovskej univerzite v Prešove a pevne verí, že sa jeho očakávania naplnia.

(Foto: Aryna Kniazeva)

Na chodbách budovy PU sme stretli aj stredoškoláčku Janu so spolužiakmi. „Momentálne študujem ekonomiku, ktorá ma baví a veľmi rada by som v tomto odbore pokračovala. Tak som sem prišla kvôli Fakulte manažmentu, ekonomiky a obchodu, kde mi dali dostatok informácií o štúdiu a tým zodpovedali všetky moje otázky,“ prehlásila bez pochybností a jej spolužiaci súhlasne prikývli.

„Prišiel som sem, aby som zistil, ktorý odbor bude pre mňa ten najlepší. Ešte neviem presne, čo chcem v živote robiť, no nemalo by to mať nič spoločné s chémiou a fyzikou, pretože tie mi veľmi nejdú. Ešte som neprešiel všetky stanovištia, no zaujali ma mediálne štúdiá, najmä tým, že sa študenti môžu prakticky realizovať v študentských médiách, o ktorých existencii som doteraz ani nevedel. Zaujalo ma aj prekladateľstvo, pretože k cudzím jazykom mám celkom blízko,“ rozhovoril sa Tomáš, ktorý necháva svoj výber v rukách osudu.

K uvoľnenej a priateľskej atmosfére, okrem študentov a pedagógov PU či bohatého sprievodného programu, prispeli aj pozitívne naladení záujemcovia o štúdium. Pevne veríme, že im DOD 2023 pomohol pri rozhodovaní a výbere správneho študijného odboru, a prajeme im nech všetko vyjde podľa ich predstáv.

Autor: Sofia Budkaiová

Martin Bujňák