Divadlo Kultúra

Autorská inscenácia Verzus ukazuje, že byť ženou nie je naoko vždy ružové

Odivo: Verzus. (Foto: odivo.sk)

Prešov – Ako je už starým dobrým zvykom, súčasťou Akademického Prešova (AP) sú aj divadelné predstavenia. Neodmysliteľne k nemu patria. Myslím, že na tom sa zhodneme. Aj napriek súčasným protipandemickým opatreniam sa organizátorom Epilógu 54. ročníka AP podarilo vrátiť ich späť na javiská. 

Pohybovou performanciou Verzus obohatilo program AP Nezávislé divadelné zoskupenie Odivo z Banskej Bystrice. Priaznivci či zvedavci si ho mohli naživo pozrieť v prvý deň festivalu, a to 20.mája 2021 na Malej scéne Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove.

Hneď na začiatku je potrebné podotknúť, že téma „ženy“ je nekonečnou medzi umelcami, vedcami i bežnou spoločnosťou. Bolo o nej povedané a napísané tak veľa, že niekedy nevieme, čo je skutočné a aká je reálna žena. Performerky Kristína Chmelíková a Mária Danadová ponúkli nový pohľad na ženské pohlavie. Skombinovali pohyb a autentické rozhovory. Výsledok? Identita ženy originálne podaná ženami a nielen ženám. Bez servítky. Odhalili časť ich vnútra, pocitov, myšlienok a vnímania.

Pohybová performancia Verzus o žene a jej podobách. (Foto: odivo.sk)

Každá poloha predstavovala slová práve vypočuté z nahrávky. Ovplyvňoval ich aj ideál ženskosti, ktorému prispôsobovali svoju výpoveď. Stačili im pohyby a vedeli ste, ako sa cítia a čo prežívajú. Lásku. Vzrušenie. Vášeň. Odmietnutie. Celý koncept bol umeleckým zážitkom, ktorý ukazuje, že nie je dôležité sa o ženách naučiť z povinnosti predkladané postoje, ale vnímať ich, snažiť sa pochopiť a prijať. Majú totiž viacero variácií, no všetky tvoria ženu ako takú…

„Ty nie si žena. Ani v mojom vnútri nebudíš pocit niečoho ženského. Iba keď o tebe hovorím, tak ti moje slová dávajú ženský rod a moje výrazy obrysy ženstva. Ja o tebe totiž musím hovoriť s nehou a láskyplným snom, a na to si slová nájdu hlas len tak, že ťa oslovia ako ženu.”

Autorská inscenácia Verzus vznikla vďaka spolupráci Záhrady – centra nezávislej kultúry a divadelného zoskupenia Odivo.

Ivana Šaffová

Milá a večne usmievavá študentka Turizmu, hotelierstva a kúpeľníctva, ktorá zbožňuje dlhé rozhovory pri kávičke, písanie a prechádzky v prírode. Najradšej relaxuje pri dobrej knihe či filme. Je otvorená novým príležitostiam a všetko robí naplno a najlepšie ako vie. Deň čo deň sa snaží byť stále lepším človekom.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *