Kultúra Literatúra Nezaradené

Beseda: Juraj Kuniak sa vo veršoch zamýšľa nad identitou človeka

PREŠOV 21. 2. 2023 – Centrálna študovňa Univerzitnej knižnice PU prijala vzácnu návštevu pre milovníkov poézie. Spirituálny básnik a zakladateľ vydavateľstva Skalná ruža predstavil svoju desiatu básnickú zbierku Ako sme sa stali. Odpovede poeta a otázky Jána Gavuru a Marty Součkovej boli prepletané autorovým čítaním vybraných básní. Na zakúpenie boli okrem tejto zbierky aj knihy iných autorov publikované pod týmto vydavateľstvom, ktoré oslavuje 10 rokov od vzniku edície poézie.

 

Foto: Aryna Kniazeva

Okrem otáčania listov v knihách má rád aj listy rastlín či stromov. J. Kuniak je obdivovateľom prírody a milovníkom hôr, o čom svedčí aj miesto jeho bydliska – horská osada Kordíky. Autor sa vyjadril, že žiť pod horou je jeho splnený sen a zatiaľ, čo vo svete reality žije pod horou, v literárnom svete sídli na jej vrchole. Zo všetkých ruží má najradšej tú skalnú, podľa ktorej sa rozhodol nazvať svoje vydavateľstvo založené v roku 1990. J. Kuniak bol pre literatúru nadchnutý už na strednej škole. Dnes sa okrem písania vlastnej tvorby venuje aj prekladu poézie, či publikovaniu diel iných autorov.

Foto: Mária Kuniaková

Po krátkom úvode J. Gavuru sa básnik rozrozprával o spomienkach na obdobie, keď bol knihovníkom v rámci povinnej vojenskej služby. Odtiaľ poslal svoj prvý rukopis Milanovi Rúfusovi, ktorý ho usmerňoval v básnických začiatkoch a stal sa preňho umeleckým vzorom. Otázky v prvej časti sa zaoberali najmä ideou najnovšej zbierky autora. Tá je o hľadaní či vytváraní identity a vplyvoch, ktoré s tým súvisia, ako sú napr. ľudia, ktorých stretneme počas života. Samotný spisovateľ v knihe opakovane spomína osoby, ako napr. Friedrich Nietzsche, Erik Groch a motívy, ktoré sú preňho typické – les a príroda. Počas besedy zaznela aj autorova interpretácia básne Hľadanie farby, ktorá bola venovaná práve jeho básnickému kolegovi a dlhoročnému priateľovi E. Grochovi.
V druhej polovici besedy sa M. Součková pýtala
na obľúbených spisovateľov a na preferencie, podľa ktorých sa redakcia Skalnej ruže rozhoduje pri výbere publikácií autorov. Básnik sa dlhodobo netají svojou náklonnosťou k tvorbe Walta Whitmana, ktorého dielo Spev o mne (2013) preložil do slovenčiny. Na besede si zaspomínal na úsmevný moment, keď jeho poéziu našiel v oddieli zakázaná literatúra vo vojenskej knižnici. Bol to jeho prvý kontakt s týmto autorom. Pri rozprávaní o jeho knihe prezradil, že pri procese jej prekladu bol v kontakte s významným americkým autorom Robertom Hassom, ktorý vyhral Pulitzerovu cenu za poéziu v roku 2008. Kuniak vyzdvihol jeho ľudskosť a ochotu spolupracovať napriek jeho pracovnej vyťaženosti a vysokému postaveniu na literárnej scéne.

 

 

Po besede si zúčastnení mali možnosť zakúpiť najnovšiu básnickú zbierku autora Ako sme sa stali, ale aj iných spisovateľov, ktorých diela vyšli pod jeho vydavateľstvom. Zakladateľovi Skalnej ruže prajeme, nech sa stále nájdu tvorcovia, ktorí budú pomáhať v jej raste, a nech účinky publikácií tohto vydavateľstva sú aj naďalej liečivé, podobne ako účinky tejto rastliny.

Martin Bujňák

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *