Kultúra Spravodajstvo

Buratinove dobrodružstvá otvárajú deťom dvere do sveta fantázie

DJZ pre deti chystá hravé predstavenie (Foto: DJZ)

Divadlo Jonáša Záborského na Veľkej scéne uvedie 7. mája premiéru rozprávkovej hry Neobyčajné dobrodružstvá malého Buratina. Najmenší návštevníci divadla si rozprávku mohli pozrieť ešte pred premiérou počas verejnej generálky, ktorá sa konala 5. mája.

Rozprávka o dobrodružstvách chlapčeka Buratina bude zároveň poslednou premiérou divadelnej sezóny 2016/2017. Dramatizáciu rozprávkovej hry na námety A. N. Tolstého vytvoril režisér Michal Náhlik v dramaturgickej spolupráci so Zuzanou Reveszovou. Hra je doplnená o muzikálové prvky s veselými piesňami, o ktoré sa postaral hudobný dramaturg Juraj Haško. „Tentoraz sme siahli po hudobných motívoch z 50. a 60. rokov, s ktorými sme doposiaľ nepracovali,“ vyjadril sa k hudobnej zložke režisér Michal Náhlik.

Na detských divákov na doskách čaká farebný rozprávkový svet

Rozprávkový muzikál zavedie detského diváka do hravého sveta chrobákov. Rozprávač v podobe cvrčka všetkých zoznámi s dedkom Karolom, ktorý v starobe trpí osamelosťou. Za posledné peniaze kúpi polienko, z ktorého si vystrúha drevenú bábku. Ako to už v rozprávkach býva, dedkovi Karolovi sa splní prianie a z bábky sa stane živý chlapček, ktorý dostane meno Buratino. Nie je to však jediný sen, ktorý sa v tejto rozprávke naplní.

Rozprávku oživujú muzikálové prvky (Foto: DJZ)
Rozprávku oživili muzikálové prvky (Foto: DJZ)

V príbehu o Buratinovi tvorcovia využívajú okrem námetov ruského spisovateľa aj prvky známej rozprávky o Pinocchiovi. Chlapček Buratino opúšťa miniatúrny byt dedka Karola a púšťa sa do sveta chrobákov, v ktorom zažije množstvo dobrodružstiev. Na scéne sa vystriedajú v humorných situáciách rôzne druhy zvierat i hmyzu. Rozprávka však okrem pobavenia prináša deťom aj morálne ponaučenie a vieru, že svojich snov sa nemajú vzdávať.

Tvorcov inšpiroval Tolstoj aj Collodi

„Pri tvorbe hry sme boli voľne inšpirovaní A. N. Tolstým, ktorý sa zase voľne inšpiroval Collodiho Pinocchiom. My sme si vytvorili chrobáčikovského Buratina. Je to najmä vďaka mojej 4-ročnej dcére, lebo mám pocit, že nás už opúšťa fantázia. Na chrobákov a zvieratká sa hráme preto, lebo sme chceli vytvoriť viac rozprávkové a magické predstavenie. Chceme, aby hra bola ‚hravá’, a veríme, že sa v nej deti nestratia,“ vyjadril sa k myšlienke vzniku hry režisér Michal Náhlik.

Školáci mali možnosť stretnúť sa po predstavení s hercami (Foto: Dominika Grošková)

V hlavnej úlohe Buratina sa predstavil Filip Lenárt. Ďalších protagonistov stvárnili Matej Erby, Silvia Donová, Matej Lacko, Gabriela Očkajová a Stanislava Kašperová, pričom si niektorí počas predstavenia obliekli kostýmy viacerých postáv. Hra je náročná najmä na tempo, pretože jednotliví herci stvárnia v hre aj tri postavy. „Touto hrou sme sa vrátili do detských čias. Dnes sme počas verejnej generálky mali prvýkrát možnosť stretnúť sa s detským divákom a počuť jeho reakcie,“ pochvaľovala si prácu na rozprávkovej hre jedna z hlavných predstaviteliek Stanislava Kašperová.

Neobyčajné dobrodružstvá malého Buratina, rozprávka s pesničkami o zmúdrení malého nezbedníka, bude po svojej premiére pre školy dostupná do 18. júna. Predstavená bude aj v rámci osláv Medzinárodného dňa detí a na Dni otvorených dverí DJZ, ktorý sa bude konať 4. júna.

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.