Kultúra

Čaká nás mikulášsky týždeň plný kultúrnych podujatí

(Foto: Michal Ivan)

Advent pokračuje svojím druhým týždňom. Šiesty adventný koncert si pripravila aj Prešovská univerzita. Hudobne sa vyžijete pri klasickej či ľudovej hudbe a svoj talent predvedie i klavírny virtuóz z Maďarska. Historici organizujú dve prednášky v rámci programu Erasmus+. V meste okrem rozbehnutých vianočných trhov opäť panuje kultúrny ošiaľ. Literárne besedy, prednášky spojené s ochutnávkou kávy, koncerty i šport. To všetko opäť nájdete v krátkom prehľade na ďalší týždeň.  

Univerzitné podujatia

V poradí už šiesty adventný koncert sa uskutoční 6. decembra od 18.00 v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Na návštevníkov čaká hudba, ktorá čosi prežila, tiež zopár piesní na ľudovú nôtu i hudobný hosť zo zahraničia. Aj týmto je tohtoročný koncert výnimočným. Je toho naozaj veľa, preto prikladáme aj celovečerný program.

Program 6. adventného koncertu (Foto: DV)
Program Šiesteho adventného koncertu (Foto: unipo.sk)

Inštitút histórie opäť v rámci programu učiteľských mobilít ERASMUS+ pozýva na prednášku jedného zo zahraničných historikov. Prednášať bude docent Martin Veselý, český historik zaoberajúci sa dejinami dvadsiateho storočia, osobitne problematikou česko-nemeckých vzťahov v čase existencie Protektorátu Čechy a Morava. Témou prednášky bude Ríšska župa Sudety 1938 – 1945, ktorá sa bude konať v utorok 5. 12. 2017 o 8.30 v miestnosti číslo 154.

Od 10.40 bude v miestnosti číslo 97 pokračovať prednáškou jeho kolega Jakub Pátek z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Venuje sa českým a stredoeurópskym dejinám 16. – 18. storočia. Primárne sa zameriava na históriu českej aristokracie a dejinám umenia ikonografií. Témou prednášky bude Pobielohorská šľachta a baroková kultúra.

Koho zaujíma cestovanie a chce si aj zarobiť, pre toho je určené stretnutie účastníkov projektu Work and travel USA. Príď si vypočuť príbehy účastníkov o ich práci aj cestovaní po Amerike. Inšpiruj sa a na budúci rok zaži The best summer of your life! 🙂 Stretnutie sa bude konať v seminárnej študovni v Študentskom domove Technickej univerzity (Budovateľská 31). Viac informácií nájdeš na www.ccusa.sk. Vstup je voľný.

Za kultúrou do ulíc Prešova

PONDELOK (4. 12. 2017)

Centrum nezávislej kultúry Wave pripravilo na pondelkový večer od 19.00 besedu s Martinom Milanom Šimečkom. V novembri 1989 stál na čele nežnej revolúcie, no spolu s ostatnými lídrami neprevzal moc po páde režimu.

Martin Milan Šimečka (Foto: dennikn.sk)
Martin Milan Šimečka (Foto: dennikn.sk)

Dôsledky tejto chyby pociťujeme dodnes. Šimečka sa rozhovorí o prvom stretnutí s Vladimírom Mečiarom, o prevrate, o našej identite, o charaktere Róberta Fica a nášho štátu. Výnimočný večer, neváhajte a príďte.

Literárna kaviareň Viola pripravila na pondelkový podvečer od 17.00 premietanie poetického videa Františka Turcsányiho s názvom Zerind. Video predstaví malú rumunskú obec, v ktorej je väčšina obyvateľov maďarskej národnosti. Prítomný bude aj samotný autor tejto snímky, určite sa oplatí prísť. Porozpráva o vzniku filmu i o motivácii natočiť ho. Vstup je voľný.

Zerind (Foto: FB Viola)
Zerind (Foto: FB Viola)

Večer od 19.00 bude patriť opäť Čitateľskému klubu Violy. Tentokrát sa prítomní spoločne pozrú na text Svatá noc od Karla Čapka a na Svätú noc od Selmy Lagerlöfovej. Organizátori si pripravili aj malý predvianočný darček v podobe umeleckého prednesu a umeleckého čítania. Vstup je voľný.

Podajme si ruku s prírodou (Foto: FB Libresso)
Podajme si ruku s prírodou (Foto: FB Libresso)

Aký je náš vzťah k prírode? Máme ho vôbec? Je vlastne potrebný? Na tieto a iné otázky sa spoločne s divákmi pokúsia odpovedať ekológovia Pavol HorváthKristián Čura v rámci besedy, ktorú od 18.30 pripravila kaviareň Libresso. Vstup je voľný, neváhajte si vychutnať šálku kávy v spoločnosti známych ekológov.

UTOROK (5. 12. 2017)

V literárnej kaviarni Viola sa predstaví speváčka Zuzana Eperješiová, ktorá sa prezentuje pod umeleckým menom Skyva. Od 18.00 predstaví svoj vlastný autorský koncert. Skyvu môžete poznať aj vďaka dlhoročnému účinkovaniu v zoskupení Poetica Musica.

Zuzana Eperješiová alias Skyva( Foto: FB Viola)
Zuzana Eperješiová alias Skyva (Foto: FB Viola)

Autorka si v rámci cyklu Poetika v ženskom šate pripravila piesne a básne, obrazy i myšlienky o poézii a o iných vzácnych veciach na každý deň, vďaka ktorým sa naše chvíle nestávajú všednými. Vstupné sú 4 €.

Utorkový večer v Libresse od 17.30 sa bude krstiť. Samozrejme, hovoríme o detskej knižke Marky Staviarskej Príšeráci! Na krst prídu ilustrátori Rado Repický a grafička Dominika Mačáková. Krstným otcom knižky pre najmenších bude Marián Čekovský. Ideálny darček pre mladšieho súrodenca, nemyslíte? Vstup je voľný.

STREDA (6. 12. 2017)

Husľovo-klavírne duo Il dueto v kaviarni Viola spríjemní utorkový večer od 18.00 svojím repertoárom klasickej hudby, doplneným aj filmovou a muzikálovou hudbou. Na husliach svoje majstrovstvo predvedie Zuzana Oráčová, klavírne ju bude sprevádzať Andy Belej. Vstupné je 5 €.

Mikulášsky volejbal - pozvánka (Foto: FB VK MIRAD PU Prešov)
Mikulášsky volejbal (Foto: FB VK MIRAD PU Prešov)

Mikulášsku nádielku si pre fanúšikov chystajú aj volejbalisti VK MIRAD PU Prešov. V rámci 15. kola volejbalovej Extraligy mužov privítajú aktuálneho lídra z Prievidze. Máme im čo odplácať, príďte chlapcov podporiť. V tomto kalendárnom roku to bude posledný zápas, preto by bolo fajn naplniť halu do posledného miesta a ukázať Prievidžanom, ako fandíme na východe.

ŠTVRTOK (7. 12. 2017)

Ženský umelecký klub My mamy pozýva od 18.00 na besedu do kaviarne Viola. Témou večernej besedy bude Čo z umenia pod stromček pre deti i dospelých? Čo venovať, aby sme urobili tomu druhému radosť? Príďte sa inšpirovať. Vstup je voľný.

PIATOK (8. 12. 2017)

Piatkový podvečer bude patriť mladému umelcovi Chrisovi Ellysovi, ktorý sa predstaví  od 18.00 v literárnej kaviarni Viola. Minulý rok získal titul Objav roka. V Prešove sa predstaví v rámci svojho turné Lonely Tree In The Sea. Koncert v Prešove bude výnimočný, zakončí ním svoju tohtoročnú koncertnú šnúru. Lístok v deň koncertu zakúpite za 5 €.

Chris Ellys v Prešove (Foto: FB Viola)
Chris Ellys v Prešove (Foto: FB Viola)

Mesto Prešov a Wave od 21.00 pripravili koncert Petra Lipu juniora, Mateja Korbeliča a Michala Fedora, ktorí prinášajú mix elektroniky, hiphopu, soulu a funku do nového kontextu. Kapela i publikum budú úplne stratení v hudbe. Vstupné sú 4 €.

Pozvánka na piatkový hokej (Foto: FB HC Penguins Prešov)
Pozvánka na piatkový hokej (Foto: FB HC Penguins Prešov)

Stíhacia jazda pokračuje. V piatok si „Tučniaci“ poradili so Spišskou Novou Vsou 4 : 0. Prešovčania sa tak stále držia v boji o prvé miesto prvoligovej tabuľky. V piatkovom 28. kole sa stretnú s celkom z Topoľčian. Tie sú momentálne na štvrtom mieste, na Prešov strácajú osem bodov. Držia si trojkolovú sériu neporaziteľnosti. Vstupné je 1,50 €.

SOBOTA (9. 12. 2017)

Kaviareň Libresso si pre svojich hostí pripravila nový projekt. Milovníkov dobrej kávy lanári na podujatie s názvom Popoludnie s pražiarom. Štartuje sa o 16.00. V rámci projektu sa postupne predstavia domáci, neskôr aj zahraniční pražiari kávy. Hneď ako prvá sa predstaví žilinská pražiareň 9 grams coffee, ktorá je hlavným dodávateľom Libressa. Svet kávy vám bližšie predstaví Mayo Galuška. Bude sa venovať príprave espressa a prinesie aj prekvapenie. 🙂

NEDEĽA (10. 12. 2017)

Centrum nezávislej kultúry Wave ponúka ideálny nedeľný program pre celú rodinu. Malí i veľkí sa môžu tešiť na jedinečný zábavno-súťažný kvíz, ktorý štartuje o 16.00. Príďte sa zabaviť so svojimi súrodencami.

Rodinný kvíz (Foto: FB Wave)
Rodinný kvíz (Foto: FB Wave)

Nasledujúci týždeň nás čakajú koncerty, prednášky s darčekmi, beseda o politike i volejbal s hokejom. Opäť sme pre vás vybrali to najzaujímavejšie, čo uspokojí aj oko náročného diváka. Stačí si len vybrať. Na niektorej z akcií určite stretnete jedného z našich redaktorov. Kam si pôjdete oddýchnuť v spoločnosti kultúry, nám môžete napísať v komentároch na našej facebookovej stránke. 🙂

 

 

Avatar

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *