Kultúra Spravodajstvo

Vlado Benko svojou monodrámou Pastier očaril prešovské publikum

Vlado Benko vo Viole predstavil monodrámu Pastier (Foto: Viola)

V pondelok 27. novembra navštívil Prešov umelec Vlado Benko, pôsobiaci v popradskom divadelnom súbore Commedia. V literárnej kaviarni Viola predstavil svoju monodrámu Pastier, s ktorou od jej premiéry stihol navštíviť už mnoho slovenských miest. Silným príbehom obyčajného človeka tentokrát potešil aj prešovské publikum.

Monodráma Pastier, ktorá je príbehom o obyčajnom človeku, môže byť príhodou vášho suseda, známeho či priateľa. Miestami úsmevná, inokedy smutná, ale aj vyvolávajúca zamyslenie, pretože odráža skutočný život. Pastier Laco je senzáciou pre médiá. Vraj videl ufo, ktoré mu pravidelne nosí cigarety a jedlo. Reportér zo známych novín prišiel odhaliť veľký objav. Pastier sa spovedá reportérovi – divákom – a oboznamuje nás so svojím osudom.

Herec musí monodrámu precítiť

Monodráma bravúrne podaná Vladom Benkom mala svoju premiéru ešte v roku 2008. Život sedliaka Laciho je však príbehom, ku ktorému sa umelec stále rád vracia. Hra vznikla na motívy reportáže z denníka Smena z roku 1991 a na základe poviedky Václava Pankovčína. „Je to veľmi emotívny príbeh, zapáčil sa mi hneď na prvé prečítanie. Bola to naozaj reportáž z roku 1991, vyšla v novinách. Václav Pankovčín veľmi pekne spracoval rozhovor s týmto pastierom. A ja ako divadelník som v tom videl jednu krásnu monodrámu, výpoveď múdreho starca, ktorý skúsil veľmi veľa. Napriek mnohým tragickým momentom v živote srší humorom. A to mi je veľmi blízke,“ uviedol Vlado Benko, ktorý sa s postavou pastiera výborne stotožnil, k čomu mu dopomohli dlhoročné skúsenosti zo života. „V hre sú veľmi silné momenty a takúto monodrámu by mal robiť človek, ktorý už má niečo odžité. Musí to vedieť precítiť, nemôže to robiť len tak sucho.“

Benko si získal publiká na celkom Slovensku (Foto: Viola)
Benko si získal divákov na celom Slovensku (Foto: Kaviareň Viola)

Práca s postavou v monodráme je oveľa náročnejšia ako kooperácia viacerých hercov na javisku. „Ak ste na javisku tri-štyri minúty, viete, že o chvíľu príde ďalší kolega. Tu sa však musíte spoľahnúť sám na seba. Nielen kvôli textu, ale aj pri komunikácii s hľadiskom,“ vysvetlil herec.

Pastiera videli aj vo Švajčiarsku

S hrou Pastier získal Vlado Benko od premiéry v roku 2008 množstvo ocenení a pozitívnych recenzií. V roku 2009 získala hlavnú cenu Scénickej žatvy v Martine ako tvorivý čin roka. Na základe tohto ocenenia umelec postúpil ako hosť do Čiech na medzinárodný festival Jiráskův Hronov, kde reprezentoval Slovensko.

Smutno-veselý príbeh očaril prešovské publikum (Foto: Viola)
Smutno-veselý príbeh očaril prešovské publikum (Foto: Kaviareň Viola)

Hra si získala publikum v rôznych častiach Slovenska. Nejde vyslovene o „východniarsky príbeh“, hoci tak môže na prvé pozretie pôsobiť, najmä kvôli využitiu šarišského nárečia. „Stretol som sa s tým, že mi mnohí ľudia po predstavení povedali – u nás je taký istý človek, ako by som videl suseda alebo môjho otca.“ Monodrámu hrali po celom Slovensku a v Čechách, dokonca aj v slovenskej komunite vo Švajčiarsku.

Je možné, že Vlada Benka aj s kolektívom divadla Commedia uvidíme opäť počas Akademického Prešova 2018. Tento rok totiž v Divadle Alexandra Duchnoviča odohrali hosťujúce predstavenie Zápisky dôstojníka červenej armády. „Plánujeme a pripravujeme hru, ktorá sa mimoriadne hodí do repertoára Akademického Prešova. Ide o hru Miroslava Mrožka – Stroskotanci na šírom mori.“ Veríme, že sa tento plán naplní a neobyčajný talent Vlada Benka si budete môcť pozrieť aj vy. A my pri tom nebudeme chýbať. 🙂

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *