Spravodajstvo

Na ceste za detským poslucháčom

Živé vysielanie pre deti sa nezaobišlo bez detí :) (Foto: Simona Antolová)

Jeden deň, dve osemhodinové cesty vo vlaku a kufor plný zážitkov a užitočných informácií, ktoré som si priniesla späť domov, aby som ich mohla zúročiť v magisterskom diele všetkých vysokoškolákov – v diplomovej práci. Takýto pestrý bol môj 13. február, v rámci ktorého som spoznala nielen prostredie českého Rádia Junior, ale tak trošku aj Prahu a veľa príjemných ľudí.

Najlepšia podpora pri písaní? Plyšová v podobe maskota detského rádia ;) (Foto: Simona Antolová)
Najlepšia podpora pri písaní? Plyšová v podobe Ušouna Rušouna (maskota detského rádia) 😉
(Foto: Simona Antolová)

O tom, že sú záverečné práce a záverečné práce, som sa presvedčila už na bakalárskom stupni, keď som (samozrejme) pod odborným dohľadom písala svoju prvú. Kým niektoré človeku spôsobujú nechuť, nezáujem a frustráciu, iné ho môžu veľa naučiť, byť zdrojom inšpirácie, prameňom zaujímavých zistení a zážitkov, ktoré, napriek všetkým stresom a občasným bezsenným nociam, bude napokon pokladať za zmysluplne strávený čas. Chce to „len“ správne zvolenú tému, prístup a dobrého školiteľa. 😉 V centre záujmu oboch mojich záverečných prác je detský poslucháč, vďaka ktorému som sa dostala do „kuchyne“ detskej rozhlasovej tvorby na Slovensku, kde som spoznala mnoho príjemných tvorcov, ktorí berú svoju prácu ako poslanie a tento rok som dostala príležitosť vycestovať aj do českého detského Rádia Junior, z ktorého som si odniesla mnoho zážitkov a niekoľko (dúfam) podnetných myšlienok, o ktoré sa chcem s vami podeliť.

Detský príjemca = vďačný príjemca 

Možno si ešte spomínate na svoje detské roky, keď ste už o šiestej ráno buntošili, len aby ste si mohli vypočuť či pozrieť svoj obľúbený program, v ktorom sa vám prihováral milý hlas moderátora a obľúbených postavičiek. A kto z nás kedysi nefantazíroval nad rozprávkou na dobrú noc či pri počúvaní detskej rozhlasovej hry? Rozhlas poskytuje vhodnú príležitosť pre rozvoj detskej fantázie a rozširovanie slovnej zásoby. České verejnoprávne Rádio Junior ponúka tiež mnoho príležitostí, ako sa môže dieťa priamo zapojiť do detského vysielania. Podľa slov Šárky Fenikovej, ktorá vedie toto rádio, sa deti môžu zapojiť do vysielania napr. formou Vzkazovne, ktorá funguje ako istá rubrika, v rámci ktorej môžu deti priamo zavolať do štúdia a poprosiť o pesničku, prípadne niekoho pozdraviť. Ďalšou možnosťou je každodenne vysielaný Klub Rádia Junior. Šárka si pochvaľuje detskú aktivitu a záujem detí o rozličné témy, ktorým sa Klub venuje: „S úsmevom spomínam napr. na vysielanie Klubu Rádia Junior, v ktorom sme sa venovali vysvedčeniam. Deti boli naozaj úžasné, každú chvíľu nám zvonil telefón. Každý sa chcel podeliť so svojimi pocitmi.“

Bez "svojky" s Ušounom Rušounom sme nemohli odísť :D (Foto: Lenka Regrutová)
Bez “svojky” s Ušounom Rušounom sme nemohli odísť 😀
(Foto: Simona Antolová)

„Maskoti sú skvelým oživením rozhlasového vysielania, prostredníctvom ktorých detskí poslucháči spoznávajú naše rádio a stotožňujú sa s ním.“ (Šárka Fenyková)

Tri milé a veselé postavičky, tri rôzne charaktery, ktoré spestrujú vysielanie českého Rádia Junior. Strašidlo Ušoun Rušoun je hlavným maskotom rádia. Vyznačuje sa veľkými farebnými ušami, ktoré odkazujú na farebné vysielanie pre všetky deti, a dlhou svetlomodrou anténkou, ktorou prijíma a občas aj ruší vysielanie. „Z môjho pohľadu je Ušoun prototypom neposedy, ktorý svojím svojským humorom a kňouraním oživuje naše vysielanie. Je to taký veselý kamarát detí, ktorý im prístupnou formou približuje vysielanie,“ objasňuje Šárka Fenyková. Najdlhšie fungujúcou postavičkou, nielen v rámci Rádia Junior, ale aj celého českého rozhlasového vysielania, je škriatok Hajaja, ktorý oslávil už 56. narodeniny. Tento rozhlasový škriatok je spájaný s večernou rozprávkou na dobrú noc. Svojím spôsobom pripravuje detského poslucháča na spanie, „ukladá“ ho do postieľky. Trojicu týchto maskotov uzatvára víla Budínka, ktorej úlohou je učiť deti ľudové pesničky. „Charakterovo je veľmi zvedavá, trošku neposedná a sem-tam neposlušná a nešikovná, aby sa s ňou deti dokázali stotožniť,“ dopĺňa Šárka.

Funkčný web – dôležitá súčasť internetového rádia

V súčasnej digitálnej dobe, keď má dieťa množstvo možností, ako sa „mediálne vyžiť“, je farebná a interaktívna webová stránka detského rádia nielen prednosťou, ale aj nutnosťou. Stránky českého Rádia Junior ponúkajú nielen prehľadný archív jednotlivých relácií, ale aj množstvo kvízov a súťaží, do ktorých sa deti môžu zapojiť. Najmenším poslucháčom je adresovaný Webík, zoradený do piatich prehľadných kategórií, a stránka ponúka tiež informácie pre dospelých, ktorí sa chcú lepšie zorientovať vo svete detí.

Pokiaľ vás tento článok zaujal a takto v nedeľu rozmýšľate, ako zmysluplne stráviť čas, napr. so svojím mladším súrodencom, určite si spolu pustite slovenské alebo české Rádio Junior  a sľubujem vám, že strávite príjemné chvíle v spoločnosti krásnych rozprávok a veselých detských pesničiek. 🙂

 

Simona Antolová

Som študentkou piateho ročníka mediálnych štúdií v Prešove. Vo voľnom čase rada varím, pečiem, čítam (hlavne Unipo-press :) ) a vybehnem niekam do prírody.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *