Prešovské divadlo Viola uviedlo v septembri interaktívne predstavenie JA, NOVINÁR! Herečky Ela Lehotská a Jana Jenčová zinscenovali príbeh významnej osobnosti politológie, histórie a filozofie 20. storočia Hannah Arendtovej.
Samotné predstavenie vtiahlo divákov, študentov 9. ročníka základnej školy a študentov 1. ročníka mediálnych štúdií FF PU, svojimi originálnymi dialógmi a monológmi do deja veľmi rýchlo. Vyzvalo ich zapojiť sa a vytvoriť si vlastný záver príbehu, hľadať súvislosti medzi jednotlivými myšlienkami, ktoré odzneli. Práca so svetlom a nápaditými kulisami scelila toto dynamické predstavenie, keď sa hlavná hrdinka učí o svete, sebe samej a diváci od nej. Hľadá odpoveď na otázku, čo je sloboda a pýta sa, prečo jej je tak málo. Pre lepšiu orientáciu bol k dispozícii slovník pojmov, rôznych osobností či miest, spojených s obdobím medzivojnovej Európy, ale aj pred ním a po ňom. Divadelná hra tak ponúkla pohľad do histórie a konkrétnych udalostí, v ktorých boli spochybnené ľudské práva a obmedzené slobodné konanie.
Umelecké predstavenie skončilo. Nasledovala diskusia vedená spomínanými herečkami a advokátkou Zuzanou Burdovou, ktorá objasnila, ako celý systém práv a nadväzujúcich povinností funguje. Každý mal možnosť reflektovať svoje pocity, pýtať sa aj odpovedať. Počas aktivity tvorenia listiny ľudských práv boli badateľné rozdiely v názoroch medzi účastníkmi diskusie. A to na otázky, ako vnímali samotné predstavenie, v čom spočíva dôležitosť ľudských práv, kde je hranica slobody. Odlišné reakcie mladších žiakov a študentov univerzity ich však predsa niečo vzájomne naučili. Ukázalo sa, že sloboda je predsa akýmsi výdobytkom, bez ktorého je ťažké predstaviť si život.
Viola predstavila opäť niečo inovatívne, výživné. Celý program vzdelával študentov veľmi prirodzeným spôsobom a v každom z nich niečo zanechal.
Čo si o inscenácii myslia študenti mediálnych štúdií?
„Takýto štýl divadla/predstavenia som nikdy nevidela, bolo to veľmi emotívne a silné. Páčili sa mi jednoduché, no zaujímavé spôsoby zobrazovania kulís a celková kreativita zo strany hercov.”
Sofia Štefaníková
„Prvýkrát som navštívila divadlo, kde ma na začiatku predstavenia herci pozdravili, spýtali sa ma na meno a podali mi ruku. Toto predstavenie má svoju osobitosť, ktorá ho odlišuje od iných predstavení: interakcia s divákmi, jednak počas predstavenia, ale aj po ňom, keď v priateľskej atmosfére herci a diváci diskutovali o tom, čo videli.“
Polina Dmytrenko
„Predstavenie bolo veľmi náučné. Donútilo ma zamyslieť sa, že v tejto dobe máme slobodu, ktorá tu nebola vždy.“
Bronislava Trcková
Autorka: Ivana Koreňová
Komentovať