Spravodajstvo

Čo na to unipáci? – Aký je váš Veľkonočný pondelok?

(Foto: Monika Poníková)

Slávenie najvýznamnejších kresťanských sviatkov sa blíži ku koncu. Včerajšok bol spojený s neodmysliteľnou zábavou v podobe Veľkonočného pondelka, ku ktorému patrí šibačka či oblievačka. Tento deň by sa mal ukončiť tancovačkou, avšak tak, ako sa menia časy, menia sa aj tradície. Nás zaujímalo, ako tento sviatočný deň trávite vy – UNIPÁCI!

Lucia, Fakulta humanitných a prírodných vied

Ilustračná fotografia (Foto: Monika Poníková)

„Môj Veľkonočný pondelok je bez vody, trávim ho v posteli a užívam si prázdniny, kým sa dá, pretože o chvíľu bude skúškové obdobie.“

Jakub, Fakulta humanitných a prírodných vied

Ilustračná fotografia (Foto: Monika Poníková)

„Veľkonočné zvyky u mňa pomaly zanikajú, už asi dva roky nechodím oblievať, tento zvyk ma už nejako prešiel.“

Viktória, Filozofická fakulta

Ilustračná fotografia (Foto: Monika Poníková)

Na Veľkonočný pondelok jednoznačne utekám, skrývam sa, prejedám, ale aj odpočívam, pretože v nedeľu je u nás veľkonočná zábava. A v neposlednom rade si vychutnávam tento výnimočný deň s rodinou.“

Jaroslav, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

„Ako vyzerá môj Veľkonočný pondelok? Hneď po tom, ako sa ráno zobudím, keďže som z dediny, idem najprv do kostola, a potom následne spolu s kamarátmi chodíme po dedine šibať a oblievať dievčatá (samozrejme s vedrami vody). Do toho nám hrá harmonika a my spievame.“

Ivana a Katka, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

Tento sviatočný deň u Ivany prebieha tradične, ako nám sama povedala: „Na Veľkonočný pondelok k nám prídu folkloristi, oblečení v krojoch, s asi 15 vedrami studenej vody, ktoré na mňa vylejú. Potom príde druhá partia a prebehne ten istý proces. Počas toho spievajú, tancujú. Za šibačku sa u nás dobre najedia, dostanú vajíčko a mašľu na korbáč.“

Katka: „Môj Veľkonočný pondelok vyzerá inak, ako keď som bola menšia. Niekedy chodili všetci bratranci a chlapci z dediny k nám, ale teraz už všetci vyrástli a odsťahovali sa preč, takže ma už len ocko ráno obleje a bratranci prídu len tak decentne s voňavkou. Tento rok mi ale švagor povedal, že donesie svoje tradície z Oravy a prinesie mi vodu z Oravice, takže budem poriadne zliata.

Vladimír, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

„Posledné roky som už prestal chodiť šibať, už to bola pre mňa len návšteva rodiny, ale môj synovec vyrástol, tak s ním chodím ako sprievod.“

Dávid, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

„Môj Veľkonočný pondelok je super, pretože do osemnástky som oblieval a od osemnástky sa oblievam.“ (smiech)

Dievčatám prajeme, aby boli vďaka oblievačke po celý rok zdravé a krásne. Zároveň veríme, že ste si všetci počas sviatkov oddýchli a načerpali energiu na úspešné ukončenie semestra! 🙂