Spravodajstvo

Filozofická fakulta má svoj klub

Návštevníkov prvého podujatia ffave čakal pestrý literárno-kultúrny večer a kniha V deň ako tento za výhodnú cenu (Foto: Iva Tomečková)

Filozofická fakulta Prešovskej univerzity má od pondelka (21. marca) nový priestor, v ktorom bude pravidelne prezentovať činnosti svojich inštitútov. Týmto priestorom sa stal prešovský Wave Club, ktorý v spolupráci s Filozofickou fakultou PU spustil projekt s názvom ffave – FF at Wave. Čo sa skrýva pod týmto názvom a čo prinieslo prvé  „ffaveko“, sme zisťovali za vás.

Oficiálny plagát podujatia (Foto: Katarína Komenská)

Akcia ffave je multižánrovým počinom Filozofickej fakulty na prešovskej klubovej scéne, ktorá sa usiluje predstaviť širokej verejnosti vedeckú, spoločenskú a umeleckú činnosť Filozofickej fakulty PU. Podľa slov Kataríny Komenskej, spoluorganizátorky akcie, je „snahou tohto formátu, ktorý sme vytvorili na pôde prešovského klubu Wave, formou pravidelných výstav, prednášok, workshopov, koncertov či divadelných predstavení zviditeľniť činnosti našej fakulty. Tieto podujatia budeme organizovať približne raz mesačne a, podobne ako toto prvé, budú pozostávať z dvoch, prípadne troch blokov.“

Prvé podujatie projektu ffave prebiehalo v réžii Inštitútu germanistikyInštitútu romanistiky. Na návštevníkov tak čakal žánrovo pestrý večer, v rámci ktorého odznelo komentované čítanie z knihy V deň ako tento od Petra Stamma, ako aj divadelné predstavenie študentského frankofónneho divadla Déjà My s názvom Dovolenka na lodi.

So svojimi názormi na knihu Petra Stamma sa s nami podelil Ján Jambor, ktorý komentoval jednotlivé úryvky diela a zároveň je aj jeho prekladateľom: „Keďže sa tomuto autorovi venujem už dlhšiu dobu, toto nie je prvá kniha, ktorú som od neho preložil, no tento román je pre mňa zaujímavý postavou učiteľa aj témami, ktoré sa v ňom stvárňujú. Autor sa dotýka vážnych problémov súčasného človeka, ako napríklad pocit samoty, prázdnota zo života, neschopnosť nadviazať vzťah či osamotenosť vo veľkomeste. Do týchto pocitov vstupuje navyše podozrenie na rakovinu. Myslím, že príbeh je napísaný zrozumiteľným štýlom a autor píše neobyčajným spôsobom o tých najobyčajnejších, každodenných veciach.Ako zvedavých čitateľov nás tiež zaujímalo, komu by autor prekladu odporúčal túto knihu: „Odporúčal by som ju všetkým, ktorí radi čítajú zaujímavé príbehy, ktorých zaujímajú medziľudské vzťahy a to, ako sa cíti súčasný človek,“ s úsmevom odpovedal Ján Jambor.

Soňa Pariláková (prednes textu) a Ján Jambor (komentár k textu) predstavili knihu P. Stamma (Foto: Iva Tomečková)

V rámci druhého bloku programu sa predstavilo študentské frankofónne divadlo Déjà My s vtipným predstavením Des vacances bateaux/Dovolenka na lodi. Na svoje si prišli nielen milovníci francúzštiny, ale aj my, neznalci tohto „jazyka šarmu“, pretože za účinkujúcimi boli premietané titulky v slovenčine. Dej príbehu sa odohráva na opustenom ostrove bez výdobytkov postmodernej doby (predovšetkým bez wifi pripojenia J), na ktorý sa nedopatrením dostanú niekoľkí turisti v tesnom závese za sebou. Situačná a slovná komika, ktorá vzniká v tomto prostredí, nám vyčarila úsmev na tvári, a preto sme v dobrej nálade oslovili po predstavení účinkujúcich s otázkou, kedy a kde vystúpia s týmto predstavením najbližšie. Odpoveď nám poskytol Michal Zelinka, bývalý študent prekladateľstva francúzskeho a anglického jazyka: „Čo sa týka šnúry našich predstavení, tak sme zatiaľ na polceste. Máme za sebou niekoľko predstavení na univerzite a najbližšie nás môžete vidieť v košickej Tabačke (apríl 2016) a neskôr sa predstavíme aj na Akademickom Prešove.“

Mladí herci predstavili nie len skvelú francúzštinu, ale aj skvelé herecké výkony (Foto: Iva Tomečková)

S bližším fungovaním tohto frankofónneho divadla nás oboznámila Karolína Šitárová, študentka tretieho ročníka anglického a francúzskeho jazyka: „My ako skupina sme sa stretli viac-menej celkom náhodou, tým, že sme študovali, respektíve študujeme francúzštinu, tak sme boli oslovení naším vyučujúcim, ktorý nás učí Praktickú gramatiku, a tak sme sa zapojili. Počas akademického roka nacvičíme jednu hru, ktorá má svoju premiéru v školskej knižnici a potom ideme všade tam, kde nás zavolajú. Vyvrcholením býva účasť na Akademickom Prešove a od septembra potom cvičíme novú hru.” Karolína sa nám zdôverila aj s tým, prečo sa rozhodla účinkovať v takomto divadle: „Divadlo mi veľmi pomáha s mojou výslovnosťou, pretože tu sa učíme jeden od druhého tým, že sa neustále opravujeme, a sme aj celkom dobrá partia mladých ľudí, ktorí si rozumejú.“

Pokiaľ vás program prvého podujatia akcie ffave zaujal, tak určite nezmeškajte jeho pokračovanie, ktoré je plánované ešte v tomto semestri. Tešiť sa môžete na zaujímavé témy a príjemných ľudí z Filozofickej fakulty PU.

Simona Antolová

Som študentkou piateho ročníka mediálnych štúdií v Prešove. Vo voľnom čase rada varím, pečiem, čítam (hlavne Unipo-press :) ) a vybehnem niekam do prírody.