Kultúra Spravodajstvo

Čo nás čaká, čo nás neminie

Čoskoro začne letný semester (Foto: Jana Tomaškovičová)

Skúškové obdobie je v plnom prúde. Letný semester je už pred dverami. Čoskoro zasadneme do prednáškových miestností a opäť sa začne akademický kolotoč. Okrem výučby sa študenti a zamestnanci Prešovskej univerzity môžu tešiť na rôzne akcie. Vezmite do rúk svoj diár a zaznačte si všetky dôležité termíny, ktoré sme zhrnuli v nasledujúcich riadkoch.

Predstavenie štúdia TV Mediálka na DOD 2016 (Foto: Ivana Tomečková)

Dvere fakulty a univerzity otvorené

Na začiatok je potrebné uviesť, že výučba v letnom semestri sa začína 13. februára 2017. Zatiaľ môžete kontrolovať akademický informačný systém MAIS (dúfam, že pomaly začína svietiť nazeleno). V týchto dňoch sa už začína objavovať nový rozvrh. Hneď v úvode semestra nás čaká univerzitný Deň otvorených dverí, ktorý sa bude konať v stredu 15. februára od 8.00 do 13.00 v priestoroch Filozofickej fakulty. Pokojne môžete pozývať kamarátov, súrodencov či rodičov alebo si užite tento deň so svojimi spolužiakmi.

Viac ako vzdelanie

Posledný aprílový týždeň sa bude niesť v duchu  motta Prešovskej univerzity – viac ako vzdelanie. Neodmysliteľný a obľúbený Unipoday sa tento rok bude konať 26. apríla. Určite sa už teraz môžete tešiť na poriadnu dávku zábavy, hudby a relaxu. Unipoday sa tento rok uskutoční v tom istom týždni ako 51. ročník Akademického Prešova. Táto akcia s dlhoročnou tradíciou sa bude konať od 25. do 28. apríla 2017. Do súťaže umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska sa pokojne môžete zapojiť, či už súťažne, alebo tak, že podporíte svojich spolužiakov.

Akademický Prešov 2016 (Foto: Ivana Tomečková)
Akademický Prešov 2016 (Foto: Iva Tomečková)

Vysnívaná méta v podobe vytúženého leta

Prešov je momentálne zahalený do bielej periny. Niektorí študenti si už užívajú dni voľna, iní sa začínajú učiť. Ale keď spomínam, čo nás čaká v letnom semestri, nemôžem vynechať dôležité dátumy v živote každého študenta. Skúškové obdobie za letný semester sa začína vtedy, keď budú kvitnúť čerešne vo vysokoškolskom areáli, a to 15. mája, a bude trvať až do konca júna. Študenti končiacich ročníkov „skúškujú“ od 17. apríla do 19. mája. Druhý májový týždeň je šibeničným termínom na odovzdanie bakalárskej práce. Budúci magistri a magisterky majú svoje práce odovzdať najneskôr do 28. apríla. Všetkým študentom, ktorí ešte zdolávajú rôzne zimné skúšky, držím palce. Už čoskoro prekročíme prah nového semestra. Verím, že ďalší semester si spoločne užijeme a spríjemníme najviac, ako sa bude dať.

Jana Tomaškovičová

Som zakladateľkou a šéfredaktorkou študentského časopisu Unipo Press, čím sa splnil jeden z mojich snov :). Vďaka práci v časopise som na celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero získala stáž v redakcii markiza.sk. Nemám rada stereotyp, takže aj v časopise prispievam do rôznych kategórií, ale mojou vášňou sa stali divadlá a divadelné predstavenia :)