Kultúra

Čo nové u Záborského? Január

Windsorské veselé panie práve nevyzerajú najveselšie! (Foto: djz.sk)

Už pár dní tu máme nový rok a s pribúdajúcimi pracovnými povinnosťami rastie aj chuť znova si oddýchnuť. Tak prečo nie práve v DJZ?

Predstavenia začínajú už na Troch kráľov, a to novou Červenou čiapočkou, o ktorej premiére sme písali tu. Rozprávka pre malých aj veľkých bude na Veľkej scéne 6. a 31. januára.

Veľkým januárovým lákadlom sú hostia zo Slovenského komorného divadla z Martina s komédiou Davida Gieselmanna Fóbie (8. 1.). Tá živo pracuje so zámenami a prevlekmi, a to až do takej miery, že postavy a diváci v závere pociťujú čosi ako krízu identity. Predstavuje bizarnú mozaiku dramatických situácií okolo sobáša, ktorý sa možno ani neuskutoční. Groteskná štúdia krízy medziľudských vzťahov, neschopnosti komunikovať, a to nielen medzi zúfalými snúbencami, ale aj medzi ich rodičmi a priateľmi.

Okrem toho si však stále môžete prísť do DJZ pozrieť aj ďalšie predstavenia, medzi ruskými klasikami napríklad Puškinov Eugen Onegin (11. 1. a 20. 1.) a Gogoľov Revízor (21. 1.) či Ženba (22. január). Knižnej predlohy sa drží aj obľúbený Saturnin plný inteligentného humoru, ktorý rozpráva príbeh sluhu, ktorý sa stáva pánom svojho pána (14. 1.).

Nezabúdajme ani na skvelého Nikolu Šuhaja (18. a 27. 1.), pôvodný slovenský muzikál, v ktorom na konci sveta, v dedinke učupenej v lone štítov, narodil sa zbojník, ktorý bohatým bral a chudobným dával, až kým ho zrada nepripravila o lásku aj o život.

Študentov možno zaujme Havlova hra Audiencia, ktorá je uvádzaná v rámci Projektu Dvaja (15. január). Ten charakterizuje komornosť, žánrová nezaraditeľnosť, nekomerčnosť, no v prvom rade veľká príležitosť pre dvojicu hereckých osobností. Pri tomto predstavení platí 50% zľava na karty EURO 26 | ISIC | ITIC.

Príbehovo silný príspevok do debaty o neľahkom postavení ženy v histórii ľudstva z autorskej dielne Ivety Horváthovej Nemé kráľovné si môžete vychutnať tiež so študentskou zľavou, a to 23. januára.

Dráma Kati síce prináša expresívny slovník na divadelné dosky, je však napísaná jedným z najuznávanejších írskych dramatikov. Príbeh o poslednom britskom katovi, ktorý si po zrušení trestu smrti otvorí krčmu, je sledom nečakaných, napínavých, ale i bizarne vtipných obrazov, ktoré v závere prinášajú tragickú pointu – čo sa môže stať, keď človek vezme spravodlivosť do vlastných rúk (23. január). Vekové obmedzenie (15 rokov) si vyslúžili aj Shakespearove Veselé panie z Windsoru (28. 1.) a Trón milosrdenstva je prístupný divákom od 16 rokov (17. január), ktorý opisuje príbeh z chvíle pádu newyorských dvojičiek. Muž mal byť v práci,
no bol s milenkou. Teraz si všetci myslia, že je mŕtvy alebo nezvestný. Tragická udalosť mu paradoxne ponúka možnosť všetko zmeniť.

No a na záver – pôvodná slovenská inscenácia venovaná téme neľahkého postavenia prvých dám na území Československa od jeho vzniku v roku 1918 až po jeho zánik v roku 1992 na pozadí zverstiev 20. storočia, ktoré zasiahli nielen Čechov a Slovákov, ale i celý svet, v Historickej budove 25. januára.

Nezabudnite, že lístky si môžete zakúpiť v Pokladnici na Hlavnej 48, rezervovať telefonicky na 051 756 21 99 alebo mejlom na pokladnica@djz.sk v pracovných dňoch od ôsmej do dvanástej a od jednej do šiestej večer, či 30 minút pred predstavením vo foyeri divadla.

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *