Kultúra Rozhovory

Talkshow Prešov: Pomôcť sa dá aj jednoducho

Lujza Schrameková Garajová na stand-upoch zveličuje svoje čiernejšie ja (Foto: Matúš Maťufka)

Predvianočná Talkshow Prešov sa uskutočnila 17. decembra v prešovskom Encore clube. Aký hostia si tentokrát sadli pred divákov a rozpovedali svoj príbeh sa dočítate nižšie.

Spoluzakladateľka o. z. Podaj ďalej, Viera Potášová, opísala publiku začiatky občianskeho združenia. Po založení skupiny na sociálnej sieti Facebook, sa za dva dni do nej pridalo okolo tisíc záujemcov o poskytnutie nenoseného oblečenia, či nevyužitých vecí. Spolu s Ľudkou Fedorovou sa snažia pomáhať hlavne ľuďom bez domova. Zastávajú názor, že lepšie je pomáhať prostredníctvom charity, ako dávať peniaze. Usporadúvajú rôzne akcie, ako je Podaj ďalej zemiak, pre školy a škôlky, Valentínsky skutok lásky, Vešiak pomoci, alebo Ponožkový október. Pomocou projektu s kalendárom na tento rok sa vyzbierali peniaze na zaplatenie ubytovania pre niektorých aktivačných pracovníkov. „Dohodli sme sa so sociálnymi pracovníkmi mesta Prešov z odboru aktivačných činností a vlastne my sme týchto ľudí vybrali, ktorí sú reálne bez domova. Takým spôsobom sme im chceli pomôcť. Fotil to Janko Štovka, svetoznámi fotograf a on ich takto nastailovat, aj vďaka kostýmom z Divadla Jonáša Záborského, ktoré ich nám prepožičalo,“ opísala projekt Viera Potášová.

Cez Ponožkový október sa v organizácii vyzbieralo 3 228 párov ponožiek (Foto: Matúš Maťufka)

Hudobník, spevák, textár a básnik Daniel Kosiba, predstavil na talkshow svoju prvú básnickú zbierku Zmiešaniny, ešte pred jej vydaním. Prvé texty začal tvoriť v šestnástich. Bol členom kapely Asvalt. Opisoval nahrávanie videoklipu, ktorý sa vysielal aj na hudobnej televíznej stanici Music Box. Ako vianočné prekvapenie darovalo o. z. Podaj ďalej symbolickú sumu spolu s talkshow na pokrytie publikovania zbierky. Okrem knihy sa bude venovať hudbe:. „Pravdepodobne budem nahrávať pesničky. Ešte mám takých päť nových, ako tú, čo som hral tu. Treba to nahrať, aby to nezostalo len niekde doma, ale aby to išlo von, čiže uvidím, či to pôjde len na youtube, alebo to budem oficiálne vydávať.“

Texty piesní a básne píše Daniel Kosiba od srdca (Foto: Matúš Maťufka)

Pozvanie prijala aj herečka, speváčka, stand-upová komička a moderátorka relácie Československo má talent, Lujza Schrameková Garajová. Porozprávala o svojom členstve v Radošínskom naivnom divadle a o spolupráci s Janom Gorduličom na stand-up comedy šou Silné reči. Tú si vybrala kvôli slobode v žánri, pričom herectvo je pre ňu viac skupinová práca. Najlepšiu spätnú odozvu na jej výkon považuje tú, ktorú jej dá divák.  „Najbližšie ma diváci môžu vidieť v divadle. Teším sa, že teraz, potom ako som dosť veľa točila, budem mať viac času na divadlo. Momentálne hrávam v divadle Aréna, v divadle L + S a v divadle GUnaGU. Idem skúšaťj novú hru,“ prezradila svoje plány do budúcna.

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *