Spravodajstvo

Čo na to unipáci? – Kto alebo čo inšpiruje študentov študovať?

(Foto: Monika Poníková)

Od 4. do 6. apríla boli súčasťou vyučovania na vybraných odboroch aj študenti zo stredných škôl, ktorí našu univerzitu navštívili v rámci programu Mini-Erasmus. Oni a tisícky ďalších stredoškolákov stoja pred životnou otázkou, či v štúdiu pokračovať alebo nie. Motivácia na pokračovanie môže byť naozaj rôzna. Isté však je, že takýto podnet je veľmi dôležitou zložkou v našom živote, pretože nás núti posúvať sa vpred. Nás zaujímalo, čo vás motivovalo k tomu, aby ste pokračovali v štúdiu na vysokej škole, a tiež aj to, či ste počas štúdia inšpirovaní zo strany vyučujúcich.

Barbora, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

Barbora je študentkou učiteľstva. Vysokú školu sa rozhodla študovať preto, aby dosiahla v živote úspech a nebola nikdy za pokladničným pásomv známom obchodnom reťazci. Ako sama tvrdí, začiatky boli trochu ťažšie, ale po čase si zvykla a je šťastná, pretože sa posúva stále vyššie a vyššie.

Veronika, Filozofická fakulta; Marta, Fakulta manažmentu

(Foto: Monika Poníková)

Veronikin dôvod, prečo začať študovať vysokú školu, bol najmä fakt, že ju zaujímal a bavil anglický jazyk, čo aj naďalej pretrváva. Inšpiráciou pre ňu bola aj jej učiteľka zo základnej školy.

Martinou motiváciou bolo nové mesto a ľudia, ktorých mohla spoznať, tiež možnosť niečo nové sa naučiť a v neposlednom rade bola jej inšpiráciou mama. 🙂 Zo študentky, akou je Marta, by sme si mohli zobrať príklad, pretože, ako sama tvrdí, zo svojej fakulty sa snaží vziať si najmä pozitíva.

Agáta a Bibiána, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

Agáta: „K štúdiu ma najviac motivovali učitelia, ktorí mi ukázali rôzne zaujímavosti z môjho odboru, ale aj spolužiaci, ktorí boli snaživí.“

Bibiána je študentkou končiaceho ročníka prvého stupňa v odbore anglický jazyk a literatúra. Touto cestou jej prajeme veľa úspechov na štátniciach. 🙂 Akú má však motiváciu pokračovať v štúdiu ďalej? Je to najmä skutočnosť, že ju literatúra veľmi baví a chcela by sa jej aj naďalej venovať.

Radovan, Fakulta športu

(Foto: Monika Poníková)

„Študujem učiteľstvo telesnej výchovy a ekológie a práve k tomuto ma motivovali učitelia, ktorí ma učili na základnej a strednej škole. Sú mi vzorom a takým učiteľom by som chcel byť raz aj ja. Vzdelávať deti tak, ako títo učitelia v minulosti mňa.“

Monika, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

„Počas štúdia ma inšpirovala doktorka Mochňacká, teraz Sittová, pretože bola veľmi energická a inšpiratívna osoba.“

Ako sa hovorí, aj učitelia boli niekedy žiakmi. Preto sme sa pýtali aj Evy Peknušiakovej, ktorá pôsobí na Inštitúte slovakistiky a mediálnych štúdií, aká bola jej motivácia a prečo sa rozhodla študovať odbor masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite.

Eva Peknušiaková

(Foto: Monika Poníková)

„Odmalička som rada rozprávala. 🙂 Na základnej škole som sa začala venovať prednesu poézie, čo pokračovalo aj na strednej škole a práve tam ma najviac ovplyvnila pani profesorka Majka Hustajová, ktorá mimochodom taktiež študovala na našej univerzite (slovenský jazyk a literatúru). Ona ma podporovala v mojich žurnalistických ambíciách, a tak som jednoznačne vedela, že chcem ísť študovať masmédiá. Rozhodovala som sa len medzi východným a západným Slovenskom. Nakoniec moje rozhodnutie padlo na Prešov a som veľmi rada, pretože som tu v podstate našla, čo som hľadala – zaujímavý odbor a neskôr aj prácu.

Ak ste svoju motiváciu ešte nenašli, prípadne stratili, hádam vás inšpirujú niektoré z odpovedí. Dôležité je, že univerzita okrem vzdelania ponúka aj veľa ďalších možností pre osobný rozvoj, preto chyťte svoje príležitosti poriadne za pačesy a prežite každý školský deň s úsmevom. 🙂

Ingrid Oravcová