Kultúra Šport

Študenti, pozor! Tento týždeň je nabitý akciami!

Týždeň ubehol ako voda a opäť prichádzame s prehľadom univerzitných, kultúrnych a športových podujatí na nasledujúci týždeň (od 2. 10. do 8. 10. 2017), ktorý bude patriť športovým zápoleniam, veď v týždni odohrajú neďaleko univerzity svoje zápasy minimálne dva tímy. Na univerzitnej pôde sa tento týždeň črtá jedna zaujímavá akcia. Kultúrneho ducha zase pozdvihnú výstavy, koncerty i literárne besedy. To všetko na vás čaká v Prešove a okolí.

Podujatia na univerzitnej pôde

5. 10. 2017 o 12.30 sa v Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity (Ul. 17. novembra 1) uskutoční autorské čítanie a literárna beseda s víťazom ceny Anasoft litera 2017 Ondrejom Štefánikom. Besedou nás bude sprevádzať literárna teoretička a kritička Marta SoučkováVšetci ste srdečne vítaní.

Pozvánka na literárnu besedu. Foto: FB Inštitútu slovakistiky a mediálnych študií
Pozvánka na literárnu besedu (Foto: FB Inštitútu slovakistiky a mediálnych štúdií)

Kultúrne, spoločenské a športové podujatia v meste a okolí

PONDELOK  (2. 10. 2017)

Pondelková noc sa bude niesť v znamení reflektorov. Aj takto možno charakterizovať akciu University Opening Night 2017 v Encore. Vysokoškolákom v Prešove dvihne náladu noc plná muziky. Pripravený bude klubový i oldies stage. Vstupné je na mieste do 22.00 5 €, potom 6 €. Kto sa cíti VIP, pre neho je vstupenka za 10 €. Pozor! Kapacita podujatia je obmedzená a vstup je možný len od 18 rokov!

University opening night v Encore. Foto: FB Encore
University Opening Night v Encore (Foto: FB Encore)

UTOROK (3. 10. 2017)

Utorňajší večer bude patriť hádzanej. A-tím Tatrana Prešov v Mestskej hale odohrá 5. kolo nadnárodnej SEHA ligy. Od 19.00 si zmeria sily s tímom Dinamo Pančevo (Srbsko), ktorému sa v aktuálnej sezóne až tak nedarí, keďže získal zo štyroch kôl len 3 body. Domáci celok je v tomto zápase favoritom, avšak podpory zo strany fanúšikov nikdy nie je dosť. Navyše, z internátu to máte k mestskej hale na skok.

Vo Wave klube sa o 19.30 v rámci podujatia Kino Pocity bude premietať film Posledná rodina (2016, Poľsko). Maliar Zdzisław Beksiński trávi svoje dni medzi štyrmi stenami varšavského bytu, obklopený len svojou rodinou. Navzdory socialistickej šedi okolia je jeho vnútorný svet plný surreálnych vízií, farieb, vášne a perverzných fantázií. Píše sa rok 1977 a život rodiny sa točí okolo syna, neurotického Tomka, ktorý sa práve odsťahoval do domu oproti. Neustály boj s vnútornými démonmi mu znemožňuje normálne žiť, ponára sa však do sveta hudby a filmu a navzdory svojmu hendikepu sa stáva priekopníkom západnej popkultúry v Poľsku. Vstupné je 3 €/2 €.

Film Posledná rodina poľskej filmovej tvorby. Foto: imdb.com
Film Posledná rodina poľskej filmovej tvorby (Foto: imdb.com)

STREDA (4. 10. 2017)

V stredu o 18.00 VK MIRAD PU Prešov odohrá prvý zápas novej sezóny 2017/2018 volejbalovej Extraligy mužov s VK KDS Sport Košice. Zápas sa odohrá v dočasnom exile, v Športovej hale Spojenej školy elektrotechnickej v Prešove na ulici Ľudmily Podjavorinskej 22. Najrýchlejšie sa tam dostaneš MHD linkou č. 38, vystúpiť treba na zastávke Pavla Horova.

Pozvánka na prvý zápas volejbalovej Extraligy mužov. Foto: FB VK Mirad PU Prešov
Pozvánka na prvý zápas volejbalovej Extraligy mužov (Foto: FB VK Mirad PU Prešov)

V rovnaký čas (o 18.00) sa hneď „za mostom“ neďaleko nového internátu v rámci ôsmeho kola druhej najvyššej hokejovej ligy stretne aktuálne 2. celok HC Penguins Prešov s hokejistami Spišskej Novej Vsi, ktorí momentálne okupujú stred tabuľky. V poslednom kole oba celky zaznamenali víťazstvo, avšak vďaka rivalite môžeme očakávať veľmi zaujímavý zápas, dúfajme, že s úspešným koncom pre domáci celok. Fanúšikovia v radoch študentov si v stredu budú musieť vybrať, pretože oba zápasy sa hrajú v rovnakom čase. V stredu podvečer preto bude rozhodovať srdce.

Výstava O fotografii vo Wave (od 18.00) bude patriť umelecky cítiacim dušiam. Predstavia sa dvaja autori Mateo MateoKornely Petrus. Mateo prichádza do Prešova so súborom fotografií, ktoré nazval Médium čas. Fotografie ilustrujú odtlačok času v časopriestore a v rôznych situáciách v spojení s prírodou, ľudským bytím a pominuteľnosťou. Kornely Petrus predstaví sériu fotografií vyzdvihujúcich krásu ženskosti – povahy, pocity i emócie. Hudobne bude sprevádzať DJ JANZEN DRUMTEST. Koordinátorkou výstavy je Nika Straková.  

Fanúšikov klasickej hudby poteší koncert klaviristu Matyáša Nováka, ktorý odohrá svoj klavírny recitál v PKO Čierny orol. Podujatie je naplánované so začiatkom o 19.00. Ide o mladého a perspektívneho pianistu, ktorý pravidelne spolupracuje s profesionálnymi orchestrami v Čechách. Vstupné je dobrovoľné.

Matyáš Novák. Foto: FB Festival Artis
Matyáš Novák (Foto: FB Festival Artis)

ŠTVRTOK (5. 10. 2017)

V priestoroch Libresso Books & Coffee sa uskutoční už tretí ročník skvelého podujatia s literárnou tematikou pod názvom Poetry Quartet. Ide o akciu spojenú so zážitkovým autorským čítaním a diskusiou s domácimi i zahraničnými básnikmi a poetkami. Podujatie sa začína o 17.00. Hosťami budú Marián Andričík (Slovensko), Lucia Duero (Mexiko/Slovensko), Ron Winkler (Nemecko), Nick Brooks (Škótsko). Hosťom na diaľku bude básnik Ján Buzássy. 

Nočné hodiny budú patriť modernej hudbe. Od 22.30 sa uskutoční Red Bull Tour Bus Strapo Tour afterparty. Vstup je 1 €. Vystúpia Strapo a PSH – Peneři Strýčka Homeboye, okrem nich sa možno tešiť ešte na DJ Spinhandza, DALYBA a Oriona. Po koncerte na námestí ťa čaká ešte oficiálna afterpárty vo Wave klube s line-upom, ktorý ťa zabaví až do rána.

Pozvánka Strapo vo Wave clube. Foto: FB Wave club
Pozvánka Strapo vo Wave clube (Foto: FB Wave club)

PIATOK (6. 10. 2017)

Piatkové večery už tradične patria mladým. Ponorka organizuje večer so slovenskou rappovou hviezdou Pil C. Zábava bude gradovať až do sobotného rána, neváhajte prísť! Začiatok je naplánovaný na 22.00.

Zaujímavou bude aj akcia v Christianii. Od 20.30 v priestoroch klubu odohrá svoj koncert skupina Basie Frank Band & Barbora Švidraňová. 

Barbora Švidraňová a Basie Frank Band. Foto: FB Basie Frank Band
Barbora Švidraňová a Basie Frank Band (Foto: FB Basie Frank Band)

Basie Frank Band – Spievajúci básnici je multižánrový autorský projekt, ovplyvnený hudobnými štýlmi ako pop-jazz, funk, soul, jazz-rock, rhythm’n’blues a mnohé iné. Tento nový slovenský fusion prinášajú súrodenci Barbora Švidraňová ako hlavná textárka a Šimon Švidraň ako hlavný hudobný aranžér. Chcú vrátiť na pódiá živú muziku, živé nástroje a neboja sa progresivity. Album Fénix, ktorému je celé turné venované, vznikal tri roky a podieľalo sa na ňom 22 muzikantov. Celá kapela, ktorej členmi sú gitarista Šimon Švidraň, basgitarista Adrián Simonides, klávesák Lukáš Cintula a bubeník Matej Richtarčík, funguje rovnocenne a podieľa sa spolu na autorskej tvorbe. Barbora sa snaží svojím speváckym umením povstať z popola seriálových mŕch a prostredníctvom vlastnej hudby ukázať svetu svoju skutočnú tvár. Cena vstupenky je 5 €.

SOBOTA (7. 10. 2017)

Aj napriek nastupujúcej jeseni ešte netreba vešať bicykel na klinec. Sobotné dopoludnie bude patriť cyklistike. Prešovský kilometer 2017 so začiatkom o 8.30 privíta na prešovskom velodróme cyklistov všetkých vekových kategórií. Aj táto akcia je dôkazom toho, že cyklistika v Prešove má svoju tradíciu, ktorú treba šíriť najmä do povedomia mladých ľudí. Nik nevie, či sa v ňom neskrýva nový Sagan.

Prešovský kilometer. Foto: FB Mesto Prešov
Prešovský kilometer (Foto: FB Mesto Prešov)

Od 16.00 sa vo Viole predstaví Divadlo Portál s rozprávkou O hlúpom Janovi. Popletený príbeh o tom, ako láska a dobro zvíťazí nad hlúposťou. Činoherná veselá rozprávka na ľudový motív prezradí, že aj hlupák môže mať šťastie. Vstupné sú 3 €.

NEDEĽA (8. 10. 2017)

Jeden deň v týždni si treba dopriať voľno a nerobiť nič. Ideálna predstava nedeľného rána je posteľ, perina, dobrá kniha a šálka kávy. Nedeľa je však ideálny deň aj na prechádzky v prírode, preto neváhajte a choďte do lesa či niekam inam, kde plnými dúškami budete cítiť vôňu jesene.

Tak čo, môže byť? Každý má na výber. Schválne, s kým sa stretneme na niektorej z akcií? Vaše odpovede píšte do komentárov, tešíme sa na vás.

 

 

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *