Spravodajstvo

Do nového akademického roka škola vstúpi faceliftom

Budova univerzity (Foto: unipo.sk)

Počas letného obdobia prejde areál a budovy Prešovskej univerzity veľkou rekonštrukciou. Obnovou si prejdú internáty, aula, viacúčelový športový areál so športovou halou i niektoré učebne. Opravy sa konečne dočkajú aj obslužné cestné komunikácie (príjazdové cesty) v areáli univerzity i parkoviská.

Rekonštrukcia študentských domovov

Anna Poláčková, hovorkyňa Prešovskej univerzity v Prešove informovala, že začiatkom júla sa začne s kompletnou rekonštrukciou deviateho poschodia na tzv. novom internáte na Ul. 17. novembra.

„Počas letných mesiacov prejde celkovou obnovou šestnásť dvoj- a trojlôžkových buniek. Rekonštrukciou prejdú sociálne zariadenia, kúpeľne, meniť sa budú vstavané skrine a podlahy. Nakoniec bude celé poschodie nanovo vymaľované,“ priblížil riaditeľ študentských domovov PU František Martinka.

Škola na túto rekonštrukciu z vlastných zdrojov vyčlenila finančné prostriedky vo výške 180-tisíc eur. Zásadnou rekonštrukciou prejde budova starého internátu aj s jedálňou, kde sa plánuje obnova fasády, výmena okien a oprava strechy jedného z blokov.

Budova starého internátu (Foto: mapio.net)

V súvislosti s touto rozsiahlejšou rekonštrukciou v súčasnosti ešte prebieha verejné obstarávanie, predstavitelia univerzity však dúfajú, že s rekonštrukciou sa začne ešte pred začiatkom akademického roka 2017/2018. V ostatných budovách slúžiacich na ubytovanie študentov sa budú vykonávať menšie rekonštrukčné práce. Ubytovacie kapacity univerzity tvorí komplex štyroch internátov s celkovou kapacitou 1 918 študentov. Ubytovacie miesta budú prideľovať až do konca septembra.

Rekonštrukcia auly

Od polovice júna prebiehajú rekonštrukčné práce aj v aule č. 103 v priestoroch Vysokoškolského areálu (VŠA) na Ul. 17. novembra. Po 35 rokoch prevádzky si miestnosť už vyžadovala generálnu opravu. Počas trvácnejšieho dažďa mohli študenti pocítiť  kvapky dažďa aj na vlastnej koži, a to nemuseli ani vychádzať z budovy.

Aula bude od septembra v novom šate (Foto: kafm.sk)

V priestoroch auly sa inštaluje nová vzduchotechnika aj s klimatizáciou, mení sa osvetlenie, osadzujú sa nové lavice so sedadlami s novým členením. Rekonštrukcia bola uhradená opäť z vlastných zdrojov univerzity. Celkové náklady sa vyšplhali na takmer 360-tisíc eur.

Parkoviská i komunikácie

Naplánovaná je aj úprava obslužnej komunikácie v areáli univerzity a spevnenie trávnatej plochy pred budovou rektorátu, kde vybudujú parkovací pás zo zatrávňovacích tvárnic.

Tankodrom k parkovisku by mal byť od septembra minulosťou (Foto: presov.dnes24.sk)

V plánoch univerzity je aj revitalizácia verejného priestranstva pred budovou VŠA v podobe nového krytu z betónovej dlažby, lavičiek, košov a prístrešku pre bicykle.

Obnova športovej haly i areálu

Veľkú porciu peňazí zhltne rekonštrukcia športovej haly, na ktorú je pripravený projekt v hodnote takmer 850-tisíc eur. Táto oprava sa uhradí z financií štrukturálnych fondov Európskej únie a s päťpercentným podielom univerzity.

Ďalší projekt vo výške 985-tisíc eur je pripravený na renováciu atletickej dráhy, výstavbu tenisového kurtu, multifunkčného a plážového volejbalového ihriska.

Rekonštrukcia budovy Pedagogickej fakulty i bazéna

Rekonštruovať sa bude aj budova Pedagogickej fakulty. Novú omietku dostane 21 miestností v budove PF aj s chodbou, rekonštruované budú sociálne zariadenia i osvetlenie v budove. Opravu potrebuje aj strecha nad univerzitným bazénom. Tá však z finančných dôvodov bude rozdelená na etapy, pričom tá prvá ráta s celkovou investíciou vo výške 33-tisíc eur.

Tagy

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.