Kultúra

Exkurzia za kultúrou budúceho týždňa

(Foto: Michal Ivan)

Týždne ubiehajú, Vianoce sa blížia tak rýchlo, že na nás všade číhajú vianočné gule i všelijaké akcie. Predsa len na nákupy ešte ostáva trocha času, tak prečo ho nevyužiť na návštevu nejakého kultúrneho podujatia. Nasledujúci týždeň si pre nás prichystal literárne besedy, hudobné koncerty zahraničných interpretov, premietanie dokumentárneho filmu, na svoje si prídu aj „športovci“. Tento týždeň svoje domáce zápasy odohrajú volejbalisti i hokejisti. Je si z čoho vybrať, nech sa páči.

 PONDELOK (20. 11. 2017)

Literárna kaviareň Viola pozýva všetkých od 18.00 hodiny na nový cyklus literárnych stretnutí, na ktorých sa môže vášnivý i príležitostný čitateľ podeliť o svoj zážitok z čítania. V rámci druhého stretnutia si organizátori pripravili text Jaroslavy Blažkovej – Poviedka plná snehu. Stačí si len prečítať a prísť. Každý postreh, otázka či pozoruhodná časť textu je vítaná.

Vstup je voľný.

UTOROK (21. 11. 2017)

V rámci projektu Alternatívny kvocient sa v utorok večer od 18.00 hodiny vo Wave klube uskutoční akcia, ktorá sa ponesie v duchu grafického dizajnu. Artbazár, Freestyle painting s Vladimírom Semanom i výstava troch súčasných autoriek Vierky Zubalovej, Ingrid Kepkovej a Viktórie Lengelovej.

Popri tom všetko ešte stále prebieha aj výstava zo série Galéria Kýchania Mozgu: Výstava VOSR 100 rokov. Večerom budú plynúť i najlepšie animované videoklipy Kina Fest Anča.

Vstup voľný.

Hudobne naladených azda zaujme koncert Oľgy Zalesskej, ktorá zavíta do kaviarne Viola (od 18.00 hodiny), kde predstaví svoju vlastnú tvorbu. Prešovskému divákovi nie je táto bieloruská speváčka, poetka a moderátorka až taká neznáma, Prešov navštívila už v jeseni 2016, kedy vystúpila na koncerte Pocta Bulatovi Okudžavovi.

Oľga Zaleskaya (Foto: FB Viola)
Oľga Zaleskaya (Foto: FB Viola)

Napísala takmer 500 piesní, vydala dve básnické zbierky a dve prózy. Vedie vlastnú autorskú reláciu v rádiu a je aj umeleckou riaditeľkou najvýznamnejšieho festivalu autorskej piesne v Bielorusku.

Vstupné sú 3 €.  Vstupenky si môžete rezervovať priamo v Literárnej kaviarni VIOLA alebo na info@literarnakaviaren.sk / 0905 688 665.

STREDA (22. 11. 2017)

V stredu sa v rámci festivalu Alternatívny kvocient predstaví duo Coals z poľského Sliezska tvorené speváčkou Kasiou Kowalczyk a producentom Łukaszem Rozmysłowskym, ktorí víria vody alternatívneho popu od prvého momentu, kedy sa objavili na hudobnej scéne. Svoj nezameniteľný štýl, ktorý do ich tvorby vnáša nostalgiu deväťdesiatych rokov v kombinácii s hypnotizujúcim čistým spevom predstavia prvýkrát na Slovensku, a to práve v prešovskom klube Wave.

Duo Coals (Foto: culture.pl)
Duo Coals (Foto: culture.pl)

Skupina pochádzajúca zo Sliezska si názov zvolila podľa ich tradičného čierneho zlata. Vystupovali na rôznych známych festivaloch, kde predstavili svoju tvorbu. Minulý mesiac im vyšiel ich prvý album Tamagotchi.

Vstupné sú 3€.

Lingvisticky nadaných azda zaujme autorská prezentácia knihy Jozefa Tancera – Rozviazané jazyky. Autor predstaví svoju knihu v literárnej kaviarni Viola so začiatkom o 17.00 hodine.

Obálka knihy Jozefa Tancera (Foto: martinus.sk
Obálka knihy Jozefa Tancera (Foto: martinus.sk)

Kniha prináša čitateľovi autentické spomínanie obyvateľov medzivojnovej Bratislavy na jazykové prostredie, v ktorom vyrastali.

Ako komunikovali Bratislavčania v domácnosti? Ako komunikovali obyvatelia mesta na verejnosti? Aké jazyky a prečo sa učili deti v škole, v jazykových kurzoch či u súkromných učiteľov?
Odpovede na tieto, ale i iné otázky sa dozviete v rozhovoroch s dvadsiatimi Bratislavčanmi. Výber týchto dvadsiatich ľudí predstavuje prierez pestrým jazykovým, etnickým a náboženským prostredím mesta. Nemci, Maďari, Slováci, Chorváti, Židia alebo, jednoducho, starí Prešporáci, či Bratislavčania, ročníky narodenia od roku 1916 do roku 1930, približujú množstvo každodenných situácií, v ktorých sa vytvárali priaznivé podmienky na rozvíjanie jazykových znalostí, alebo naopak situácie, v ktorých sa jasne uprednostňoval jeden jazyk pred ostatnými.

Vstup voľný.

Od 20.00 hodiny sa v Christianii uskutoční už štrnáste JAM SESSION. Stretnutie muzikantov, nielen tých prešovských, okolo kapely Akustika a ich hudobných hostí.

JAM SESSION, pozvánka (Foto: FB Christiania)
JAM SESSION, pozvánka (Foto: FB Christiania)

ŠTVRTOK (23. 11. 2017)

Literárna kaviareň Viola v spolupráci s KineDok vás srdečne pozývajú na projekciu dokumentárneho filmu PO ZÁRUKE (54 min. Nórsko, 2017) so začiatkom o 18.00 hodine.

Po záruke - názov filmu, v ktorom štyria mladíci žijú z toho, čo iní vyhodia (Foto: FB Christiania)
Po záruke – názov filmu, v ktorom štyria mladíci žijú z toho, čo iní vyhodia (Foto: FB Christiania)

Partia štyroch mladíkov je len jedlo, ktoré iní vyhodili! Prejdú na bicykli 3000 km len preto, aby upozornili na problém plytvania potravín.
Kieran, Alexander, Even a Frikk sa vydávajú v ústrety epickému dobrodružstvu. Budú bicyklovať z Nordkappu na severe do Lindesnesu na juhu Nórska. Cieľom je naučiť sa viac o tom, prečo každé tretie jedlo produkované na celej planéte končí na smetisku. Štyria priatelia budú žiť iba z jedla, ktoré ostatní považujú za odpad… Počas výletu stretávajú ďalších ľudí, ktorí riešia otázku potravinového odpadu, každý iným spôsobom.

Vstup voľný.

PIATOK (24. 11. 2017)

Piatkový večer môžete odštartovať na Zimnom štadióne (od 18.00 hodiny), kde sa v rámci 24. kola 1. hokejovej ligy stretnú domáci HC PENGUINS Prešov s Duklou Michalovce. Rozhodne pôjde o derby zápas, navyše, Prešovčania už nie sú lídrami ligového pelotónu. Na prvom mieste ich minulý týždeň vystriedali hráči Skalice. Dukla okupuje 2. miesto v tabuľke, pričom Prešov na nich stráca 3 body, preto môžeme povedať, že zápas bude mať poriadnu šťavu. Podpora sa Prešovčanom zíde, neváhajte a zastavte sa.

Vstupné je 1,50€.

Multižánrový festival Alternatívny kvocient 2017 prináša vo Wave klube od 21.00 hodiny koncert bratislavskej skupiny Tolstoys & Binery.

Skupina Tolstoys (Foto: FB Wave)
Skupina Tolstoys (Foto: FB Wave)

Tolstoys je to mladá bratislavská kapela, ktorá hrá zrelo znejúci dreampop s prvkami elektroniky aj akustickej hudby. Nezameniteľný hlas a citlivý prejav speváčky Ely Tolstovej si v kombinácii s melancholickými indie-popovými melódiami, precíznou rytmickou sekciou a zaujímavými aranžmánmi (husle, klavír, sample) rýchlo získal množstvo priaznivcov.

Romana Radvanska (Foto: FB Wave klub)
Romana Radvanska (Foto: binery.sk)

Spolu s nimi sa predstaví aj Binery – synthpopový projekt speváčky a skladateľky Romany Radvanskej a jej akusticko-elektronickej muziky. Hudobný základ jej popových skladieb tvoria klavír, vokodér a rôzne syntetizátory, s ktorými sa miešajú aj akustické nástroje ako guitalele, kalimba či xylofón.

Vstupné sú 3€.

SOBOTA (25. 11. 2017)

Od 19.00 hodiny sa vo Wave klube predstaví projekt s názvom Príchod na východ. Večerom plným hudby bude sprevádzať kultový prešovský hudobník Edo Klena. Viac na priloženom plagáte.

Ľuďom bažiacim po dávke športu ponúkame možnosť prísť podporiť náš univerzitný volejbalový tím VK MIRAD PU Prešov. V rámci 13. kola volejbalovej extraligy mužov príde do Prešova nováčik zo Zvolena, tím MVK Zvolen. Domáci im majú čo odplácať, preto príďte podporiť našich v boji o ďalšie body do tabuľky.

Plagát VK MIRAD PU vs. MVK Zvolen (Foto: FB VK Mirad PU Prešov)
Plagát VK MIRAD PU vs. MVK Zvolen (Foto: FB VK Mirad PU Prešov)

 

NEDEĽA (26. 11. 2017)

Pozvánka na koncert Erica Marienthala (Foto: FB Encore the club)
Pozvánka na koncert Erica Marienthala (Foto: FB Encore the club)

Cena vstupenky CLASSIC je v predpredaji 9€, na mieste je cena 12€.
Lístok si môžete zakúpiť na ticketportal.sk, alebo v ENCORE lounge bare.

Predostreli sme vám ponuku, stačí si len vybrať a prísť sa zabaviť. Opäť budete mať možnosť stretnúť niektorého z našich redaktorov. Pochváľte sa, kde vás stretneme tentokrát. Čakáme na vaše komentáre.

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *