Kultúra

Literárne soirée odštartovalo festival Alternatívny kvocient 2017

Literárne soirée privítalo špeciálneho hosťa Tomáša Uleja (Foto: Patrik Čigáš)

15. novembra sa vo Wave – centre nezávislej kultúry – uskutočnilo podujatie Literárne soirée, ktorým sa v týchto priestoroch začína festival Alternatívny kvocient. Už tradičné podujatie umožnilo Prešovčanom vypočuť si druhýkrát v tomto roku šuplíkové zásoby nádejných umelcov a užiť si zaujímavých hostí tohto večera.

Literárne soirée je umelecký večer, počas ktorého sú prezentované literárne texty – básne a krátke prozaické útvary vybraných autorov. Niektoré texty sú interpretované hercami, večer spríjemňujú hudobné a moderátorské vstupy a taktiež špeciálny hosť. Podujatie sa koná vo viacerých slovenských mestách. Pre tohtoročnú jesennú prešovskú edíciu bolo zo zaslaných príspevkov vybraných a na javisku interpretovaných až 11 textov.

Literárne soirée nespadlo z neba

Hoci je toto soirée pre umelcov a priaznivcov umenia darom z nebies, nepadlo z nich na zem iba tak. Má už určitú tradíciu a zaujímavý pôvod, o ktorom nám porozprávala Michaela Piesyk, jeho organizátorka a iniciátorka, ktorá zároveň celý večer moderovala: „Študovala som na Akadémii umení. Spolu s mojím spolužiakom, Šimonom Hornom, sme sa rozhodli podniknúť niečo, čím by sme si po škole napravili chuť a pomohli aj iným umelcom ukázať sa. Bola to naša voľnočasová aktivita, ktorá sa všetkým veľmi zapáčila a postupne rozšírila do iných miest.“

Soirée moderovala jeho organizátorka Michaela Piesyk (Foto: Patrik Čigáš)

Aforizmy v kurze

Špeciálnym hosťom večera bol novinár, spisovateľ a aforista Tomáš Ulej. Michaela ho v krátkosti predstavila, dôkladne ho vyspovedala, aby vzápätí mohol prezentovať vlastné vybrané aforizmy, ktoré oslovili vtipom a výstižnosťou.

Zisťovali sme, ako sa k tvoreniu aforizmov vlastne dostal: „Mne sa v hlave odmalička rodili rôzne myšlienky, sentencie, nápady, no ešte som nevedel o tom, že je to svojbytný literárny žáner. Ako 15-ročný som narazil na tvorbu Tomáša Janovica, ktorého považujem za majstra žánru.”

Tomáš Ulej vyzdvihol výnimočnosť aforizmov, ktoré sú na rozdiel od iných žánrov veľmi priamočiare, v zúženom priestore ponúkajú zhustenú pointu a sú tým pádom buď instantným humorom, alebo instantnou múdrosťou. To ho vždy nadchýnalo a inšpirovalo k tomu, aby sa aforizmom aj naďalej venoval: „Až neskôr som začal vnímať, že je to samostatný žáner. Začal som sa tomu cieľavedome venovať a aforizmy zbierať. V dvadsiatich piatich rokoch som usúdil, že je moja tvorba už dosť dobrá. Pokúsil som sa vydať zbierku a vyšlo to.”

Aforizmy mu učarovali natoľko, že iné žánre ho veľmi nepriťahujú: „Samozrejme, skúšal som tvoriť aj niečo iné, mám hotových niekoľko poviedok, ale nakoniec sa vždy vrátim k aforizmom.“

Posledné roky sa na internete rozšírilo veľa stránok, ktoré ponúkajú rôzne aforizmy a motivačné citáty. Zdá sa, že aj kvôli tomu tento žáner akoby naberal druhý dych. Opýtali sme sa na to, čo si o takýchto stránkach myslí: „Úprimne, nemám tieto stránky rád, nie sú veľmi vkusné. U ľudí sú však obľúbené, takže to treba akceptovať.“

Podujatie osviežil alternatívnou hudbou Kristian Harting z Dánska (Foto: Patrik Čigáš)
Podujatie osviežil hudbou Kristian Harting z Dánska (Foto: Patrik Čigáš)

Hudobným hosťom večera bol Kristian Harting z Dánska. Jeho alternatívna hudba býva žánrovo radená k psychedelickému popu či neofolku. Spríjemňoval atmosféru svojím koncertom po skončení výstupov až do neskorého večera.

Patrik Čigáš

Roztržitý puntičkár s citom pre nezvyčajné veci. Rozplývam sa v britskom humore, hľadajúc základnú otázku života, vesmíru a vôbec. Často sa venčím na čerstvom vzduchu v pekných pozostatkoch slovenských lesov. No a popritom všetkom píšem, aby som nezabudol čo sa vlastne stalo. Moja pozornosť pritom smeruje hlavne na knihy, vychytávky z internetu a zaujímavé kultúrne podujatia.