Rozhovory

Handmade je možnosť, ako realizovať svoje nápady

(Foto: LK)

Lenka Kratochvílová je študentkou druhého ročníka psychológie na Prešovskej univerzite. Vo svojom voľnom čase rada tvorí, venuje sa hudbe a popri tom nezabúda ani na svojho domáceho miláčika. Ako sa dostala k handmade, ale aj o jej plánoch do budúcnosti, nám porozprávala v nasledujúcom rozhovore.

Ako dlho sa venuješ handmade tvorbe a aké druhy výrobkov vyrábaš?

Výrobe handmade vecičiek sa venujem zhruba rok. Vyrábam ruže a kvety z látky a zo stúh a z nich potom vytváram svadobné kytice, gratulačné kytice, kytičky v črepníkoch, vence a rôzne iné dekorácie. Z času na čas sa venujem aj servítkovej technike a dekorujem škatuľky.

Vždy usmiata Lenka Kratochvílová so svojimi výrobkami (Foto: LK)

Ako si sa k tomu dostala?

Ani sama veľmi neviem. Už ako malá som rada kreslila, no časom som s tým prestala. Vždy sa mi páčili ručné práce a handmade výrobky, obdivovala som ľudí, ktorí vytvárajú niečo originálne a nové. Na strednej škole som skúšala maľovať na textil, ale akosi mi to nevydržalo. Približne pred rokom som videla na stránke venovanej handmade výrobkom svadobné kytice z látkových kvetov a veľmi sa mi zapáčili. Povedala som si, prečo to neskúsiť, bol by to originálny darček na Vianoce. Prvú kytičku som venovala svojej mamke a veľmi sa jej páčila.

Máš popri handmade aj iné koníčky?

Mojou veľkou vášňou je hudba. Na strednej škole som sa aktívne venovala hre na flaute, klavíri, gitare a bicích. Teraz už nemám na všetko toľko času, koľko by som chcela, ale priečna flauta ma drží už 9 rokov. V súčasnosti pôsobím v malom komornom orchestri, no rada by som si našla nejaké hudobné zoskupenie aj tu v Prešove, kde by uvítali flautistku aj bez profesionálneho vzdelania. Okrem toho sa príležitostne venujem agility so svojím psíkom.

Čo pre teba znamená handmade?

Handmade je pre mňa možnosť, ako realizovať svoje nápady, myšlienky, pocity. Do každej veci dávam aj kúsok seba a som rada, keď moje výtvory vyčaria ľuďom úsmev na tvári.

Adventný veniec v Lenkinom podaní (Foto: LK)

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

V prvom rade by som chcela úspešne dokončiť svoje štúdium a uplatniť sa v odbore. O to sa budem najviac snažiť, no som typ človeka, ktorý by najradšej skúsil všetko. Nerada by som prestala s hudbou, je to úžasný relax. Uvidím, čo mi život prinesie. Rada by som sa venovala handmade aj naďalej, viem si ho predstaviť ako príležitostné privyrobenie si, ak by bol o moje výrobky záujem. A možno sa pokúsim vrátiť k písaniu poviedok a článkov, to ma na strednej veľmi bavilo. Niekto by možno povedal, že musím byť všade, no ja jednoducho rada tvorím a skúšam nové veci.

Janka Grušková

Študentka mediálnych štúdií, milovníčka rockovej hudby a dobrých kníh. Vášnivá fotografka, ktorej snom je odísť na sever Európy a stať sa spisovateľkou. Vo voľnom čase rada vymýšľa nové recepty a pečie, taktiež sa venuje hand made tvorbe.