Kultúra Spravodajstvo

Hraviareň? A to je čo?

Priatelia, hry a občerstvenie. Ako lepšie (s)tráviť nedeľný obed? (Foto: PoP-Cult Magazín)

Je nedeľa popoludní a s priateľkami si po výdatnom obede chcete užiť šálku kávy v príjemnom prostredí v centre mesta. Zídete dolu schodmi do kníhkaviarne, aby ste si sadli na svoje obľúbené miesto. Už-už vchádzate dvermi do tepla, ktoré je pri marcovom vetre viac než vítané, keď tu namiesto pokojnej hudby – ozýva sa zrazu smiech a veselá vrava. Libresso je plné, sadáte si k poslednému voľnému stolu a od milej čašníčky zisťujete, čo sa to vlastne deje.

Vítaní sú všetci – nováčikovia aj skúsení hráči, jednotlivci aj skupiny (Foto: PoP-Cult Magazín)
Vítaní sú všetci – nováčikovia aj skúsení hráči, jednotlivci aj skupiny (Foto: PoP-Cult Magazín)

Už sa pomaly stáva pravidlom, že každá druhá nedeľa v Prešove patrí spoločenským hrám, kvalitnej káve či voňavému čaju – no najmä zábave. Kníhkaviareň Libresso v spolupráci s PoP-Cult magazínom pripravuje pre širokú verejnosť Hraviareň. Popoludnie plné spoločenských hier pre začiatočníkov aj starých harcovníkov, ktorí od čias Človeče, nehnevaj sa! postúpili kamsi inam (ak hľadáte zaujímavé tipy na moderné spoločenské hry, pozrite si tento článok).

Po tom, čo vám čašníčka priniesla občerstvenie, ujme sa vás sympatický člen PoP-Cult magazínu a ponúka na výber z niekoľkých hier. Medzi nimi je mnoho takých, ktoré vás zaujmú už len z popisu, usmievavý sprievodca svetom „board games“ však vyberá niečo špeciálne pre vás – vzhľadom na počet a vek hráčov, skúsenosti s hraním či čas, ktorý chcete pri hre stráviť.

Členovia PoP-Cult Magazínu, vždy pripravení vám ochotne pomôcť. Dostupní v dvoch pohlaviach (Foto: PoP-Cult Magazín)
Členovia PoP-Cult Magazínu, vždy pripravení vám ochotne pomôcť. Dostupní v dvoch pohlaviach (Foto: PoP-Cult Magazín)

Tak sa pred vás dostáva kooperatívna hra Pandemic, ktorej hrací plán predstavuje mapu sveta. V ňom sa rozmáhajú štyri choroby – SARS, cholera, antrax a týfus (aj keď najlepšie je, ak si vírusy pomenujete sami uletenými latinskými názvami). Vašou úlohou je stať sa špecialistami v oblasti a spoločnými silami nájsť protilátky na tieto choroby. Cestujte po svete, liečte obyvateľov, hľadajte vakcíny, šírte osvetu, zakladajte výskumné stanice a zabráňte prepuknutiu pandémie. Jestvujú tri spôsoby, ako môžete prehrať a iba jeden, ako vyhrať. Demotivujúca štatistika, no o to väčšia snaha všetkých spoločne zachrániť svet. Aura hry vás vtiahne do deja – a ani nebudete vedieť ako.

Pandemic. Hra, ktorej popularita sa šíri ako pandémia (Foto: PoP-Cult Magazín)
Pandemic. Hra, ktorej popularita sa šíri ako pandémia (Foto: PoP-Cult Magazín)

Práve toto bola moja prvá spoločenská hra. Vďaka nej som si obľúbila práve kooperatívne hry – viac hláv, viac rozumu. Po každej hre si ešte môžete spätne analyzovať priebeh a so spoluhráčmi zisťovať, kde sa stala chyba a akú stratégiu je potrebné použiť nabudúce.

Pandemic má dokonca niekoľko verzií – klasickú, ktorú sme opísali vyššie, Pandemic Iberia, ktorá sa odohráva na Pyrenejskom polostrove v roku 1848, kde bojujete proti malárii, týfusu, žltej chrípke a cholere, Pandemic: Legacy, ktorá je designovaná na hru počas 12 mesiacov, alebo Pandemic: Reign of Cthulhu, ktorá prenáša Pandemic do sveta amerického spisovateľa H. P. Lovecrafta. K hre je možné zakúpiť aj niekoľko rozšírení, ktoré váš hrací zážitok ešte znásobia a prehĺbia.

Vybrať si môžete z množstva hier; medzi nimi aj Mysterium, kde sa jeden z hráčov stane duchom a ostatní sa s ním spájajú ako médiá (Foto: PoP-Cult Magazín)
Vybrať si môžete z množstva hier; medzi nimi aj Mysterium, v ktorej sa jeden z hráčov stane duchom a ostatní sa s ním spájajú ako médiá (Foto: PoP-Cult Magazín)

Aj o tom je Hraviareň. O zábave, spoznávaní nových hier a ľudí, priateľskej atmosfére – no a ak ste doteraz spoločenským hrám neholdovali, možno práve 19. marca na najbližšej Hraviarni aj vás očarí jedna z ponúknutých kratochvíľ. Vidíme sa medzi 15.00 a 20.00. Vstup je voľný, prísť môžete kedykoľvek v tomto časovom rámci a – nezabudnite o tom povedať aj priateľom. 🙂

Oficiálny plagát tretej Hraviarne (Foto: PoP-Cult Magazín)
Oficiálny plagát tretej Hraviarne (Foto: PoP-Cult Magazín)

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *