Kultúra

Kam sa podel Malý princ?

Malý princ a jeho skrotená líška (Foto: thelittleprince.com)

Útly chlapček s vlasmi farby obilia a jeho povestné rozhorčenie – „Dospelí sú veľmi čudní.“ Kto z nás by nepoznal postavu Malého princa a kto z nás by minimálne s vyššie citovanou vetou v detstve nesúhlasil? Možno si aj vy spomínate na deň, keď ste po prvýkrát (možno aj posledný) siahli po útlej žltej knihe (aspoň moja bola žltá) francúzskeho autora, ktorej hĺbku ste v tom čase (za predpokladu, že ste ju čítali v detstve ako ja) pravdepodobne nepochopili. Ak práve prikyvujete, že áno, tak možno aj vám vŕtalo v hlave, kde sa podelo toto chlapča a prečo jeho príbeh neskončil zvyčajným „zazvonil zvonec a rozprávke je koniec“? Podobnú otázku si zrejme kládol aj režisér Mark Osborne, ktorý sa rozhodol oprášiť desaťročia starý príbeh Malého princa a dať mu podobu moderného celovečerného animovaného filmu s rovnomenným názvom.

Urobiť kvalitnú animovanú rozprávku na základe najznámejšej Exupéryho knihy, ktorá by prinášala jeho silné posolstvo: „Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.“ a zároveň zachovávala symboliku, ktorú Malý princ ako dielo reprezentuje, bolo pre tvorcov určite veľkou výzvou, vyžadujúcou dávku odvahy. Myslím si, že výsledný produkt, ktorý bol vlani v decembri predstavený aj v slovenských kinách, je spojením výnimočného príbehu s chytľavou francúzskou hudbou, dotvárajúcou dej, a zaujímavým koncom. Za seba môžem s čistým svedomím vyhlásiť, že je to jeden z najkrajších „animákov“, aké som kedy videla.

Oficiálny plagát k filmu (Foto: thelittleprince.com)

Celý príbeh sa odohráva v bližšie nešpecifikovanom francúzskom mestečku, do ktorého sa presťahuje matka so svojou malou dcérkou s vidinou zabezpečiť jej čo najkvalitnejšie vzdelanie na prestížnej škole a prostredníctvom disciplinovaného dodržiavania plánu (časového harmonogramu letných prázdnin) z nej urobiť zodpovednú „dospeláčku“ – vernú kópiu svojej matky. Tieto ambiciózne predstavy však nechtiac naruší starček odvedľa, ktorý narazí svojím lietadlom do susedného domu, čím načne klbko priateľstva medzi ním a malým dievčatkom. Práve tento starček postupne oboznamuje dievča s príbehom výnimočného chlapca, Malého princa, ktorého stretol pred šiestimi rokmi na púšti.

Ak by ste čakali, že spomínané postavy budú mať nejaké krstné mená, tak ostanete asi trošku sklamaní, pretože tvorcovia očividne necítili potrebu pomenovať ich. Napriek tomu vás určite dojme veľmi citlivo a do značnej miery aj autenticky rozpovedaný príbeh Malého princa so všetkými základnými líniami (márnomyseľník, kráľ, had a ďalšie), ktoré nájdete aj v samotnej Exupéryho knižke, a jeho moderné prepojenie so životom malej hrdinky animovaného príbehu. Tešiť sa môžete aj na príjemnú francúzsku hudbu, ktorú má na svedomí dvojica Hans Zimmer a Richard Harvey, a zaujímavú zápletku deja (viac neprezradím 🙂 ).

Starček a dievčatko z Malého princa (Foto: thelittleprince.com)

Tento animák si skúste pozrieť aj vtedy, keď ste knižku nečítali alebo vás nijako extra nezaujala. Ktovie, možno sa vám filmové spracovanie natoľko zapáči, že budete ochotní sfúknuť prach aj zo samotnej knihy, smutne ležiacej na poličke. Napokon už len jeden osobný postreh – animovaný film, ako aj knihu by som odporúčala predovšetkým starším deťom, prípadne dospelým (aby si pripomenuli, že boli kedysi deťmi 🙂 ), ktorí dokážu pochopiť jej symboliku, pretože Malý princ je dielom, do ktorého musí každý divák a čitateľ takpovediac „dorásť“.

Simona Antolová

Som študentkou piateho ročníka mediálnych štúdií v Prešove. Vo voľnom čase rada varím, pečiem, čítam (hlavne Unipo-press :) ) a vybehnem niekam do prírody.