Spravodajstvo

Katedra andragogiky zbiera knihy na dobrú vec

Zbierka napomáha dobrej veci (Foto: pexels.com)

Vzdelanie je základným pilierom plnohodnotnej spoločnosti a Fakulta humanitných a prírodných vied PU napomáha k jeho zlepšovaniu. 13. mája 2017 z iniciatívy katedry andragogiky odštartovala na Prešovskej univerzite zbierka kníh pre knižnicu Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon odňatia slobody v Prešove.

Za vznikom projektu stojí Marek Lukáč, tajomník katedry andragogiky, na ktorej zároveň pôsobí ako odborný asistent. Zbierku na podporu vzdelávania odsúdených osôb zorganizoval s podporou riaditeľa knižnice, do ktorej zozbierané knihy poputujú.

Oficiálny plagát udalosti (Foto: Prešovská univerzita)

„Na katedre andragogiky sa už dlhšiu dobu vedecko-výskumne aj pedagogicky zaoberáme aj edukáciou odsúdených vo výkone trestu odňatia slobody. Postupne sme získali presvedčenie, že aj keď od katedry a písacieho stola je možné robiť zaujímavé a potrebné veci, konkrétne potreby praxe sú nie vždy rozoznané a napĺňané. Pritom v niektorých prípadoch je ich možné naplniť veľmi jednoducho, rýchlo a zadarmo. Toto je jeden z takýchto príkladov. Chceme takto prispieť k rozširovaniu poznania aj tam, kde sa zdanlivo robia veci ťažšie,“ vyjadril sa Marek Lukáč k otázke podnetov vedúcich k zorganizovaniu zbierky.

Zbierka prebieha len zopár dní, no podľa slov pána Lukáča sa jej celkom darí.

„Žiadne očakávania sme pred spustením zbierky nemali,“ dodáva. „Zatiaľ sa to vyvíja dobre – od začiatku zbierky 13. mája sa v škatuli pri vstupe do hlavnej budovy objavilo cca 40 kníh. Mali sme už aj telefonáty od kolegýň, ktoré majú toľko kníh na darovanie, že po ne budem musieť ísť autom. Takýto ohlas sme nečakali a veľmi sa z toho tešíme. Je zjavné, že obdobné akcie dokážu u ľudí vzbudiť ochotu pomáhať a prispieť k dobrej veci.“

Redakciu Unipo Press zaujímalo, či by zbierka neskôr pokračovala aj mimo školských múrov.

„Zatiaľ som smerom k rozširovaniu zbierky neuvažoval. Ešte uvidíme, ako to dopadne. Nápad to nie je zlý, ale myslím si, že vo väčších mestách, kde sú ústavy na výkon trestu odňatia slobody, sa tejto myšlienky chytí niekto ďalší. Ak nie, možno to zorganizujeme aj inde,“ vyjadril sa pán Lukáč.

Prispejte svojou troškou aj vy a nič vás to nebude stáť. Knihy, ktoré sa vám doma váľajú pod nohami, môžu priniesť útechu mnohým iným. Box na knihy sa nachádza pri vrátnici pri hlavnom vchode do budovy filozofickej fakulty, kde bude dostupný až do 13. apríla 2017.

Marcel Kušnír

Verný filmový fanúšik. Tento fenomén sa ma drží už nespočetne veľa rokov a preto aj väčšinu svojich článkov venujem filmovej téme. Okrem filmov som veľkým milovníkom hudby a literatúry. V obľube mám hlavne thrillery (čo platí aj pre knihy aj pre filmy). Preferujem rockovú a metalovú hudbu, no taktiež si veľmi rád vypočujem filmové soundtracky. Voľné chvíle si rád spríjemním dobrým filmom alebo knihou.