Rozhovory

Keď študujem umenie, chcem sa v ňom aj presadiť!

"Keď študujem umenie, chcem sa v ňom aj presadiť," hovorí Veronika. (Foto: archív Veronika G.)

Veronika Genčurová je študentkou 3. ročníka estetiky na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity. Popri štúdiu sa venuje divadlu, vyrába ručne pletené záložky a náramky, navrhuje motívy a kresby na kryty na mobily, ale zo všetkého najviac miluje prácu s drevom, ktorej sa venuje dva roky. Svoju tvorbu predstaví aj na bazáriku Made by Student 2, ktorý sa bude konať 14. marca od 10.00 hod. na hlavnej chodbe v budove Prešovskej univerzity.

Ako si sa dostala k práci s drevom?

Bola to dosť vtipná a náhodná udalosť. Pred Veľkou nocou, keď som išla nakupovať čokoládové vajíčka pre mojich oblievačov, som si v obchode spomenula (keď som stála pri drevených varechách), že mám doma vypaľovačku do dreva. Namiesto čokoládových vajíčok som teda kúpila varechy, na ktoré som vypálila (na prvýkrát dosť dobré, musím sa pochváliť) ľudové motívy. Myslím, že to bola dosť originálna odmena pre oblievačov. Teraz im tie varechy zdobia kuchyňu. Stále, keď k nim idem na návštevu, moje oči a srdce sa tešia. A zhodou okolností práve mama jedného môjho oblievača prišla za mnou, či takýchto varešiek neurobím viac, pretože sa u nich v dedine bude konať Farm Fest dedín z okolia, kde má každá dedina svoj zastupujúci stánok, v ktorom predávajú rôzne výrobky od umelcov z dediny. Tak som aj ja prispela svojimi výtvormi a pridala som k nim aj vypaľované prestieranie z korku. Tretia udalosť, ktorá posunula moju tvorbu, bola taktiež veľmi náhodná. Pani predavačka z toho stánku akurát otvárala svoj vlastný obchod s handmade vecičkami a moje výtvory sa jej natoľko zapáčili, že mi ponúkla možnosť predávať ich v jej obchode. A teraz sa teším každej príležitosti, keď môžem ľudí potešiť svojimi výrobkami.

Aké druhy výrobkov vyrábaš?

Pracujem hlavne s drevom, do ktorého ručne vypaľujem a maľujem rôzne motívy. Používam hlavne brezu a vŕbu, z ktorých mam narezané okrúhle pláty, na ktoré maľujem (buď vianočné motívy, alebo veľkonočné, závisí od sviatkov, taktiež aj motívy na želanie). Zdobím aj vecičky z dreva, ktoré zakúpim v obchode, napr. varechy, vtáčie búdky, šperkovnice, preglejky na obrazy či drevené sošky. Ďalej vyrábam ručne pletené záložky a náramky z bavlniek. A náhrdelníky, ktoré sú tiež pletené, ale základ tvorí drevo.

Akú techniku na to používaš a je ťažké sa jej „priučiť“?

Na vypaľovanie používam vypaľovačku do dreva. Všetko to závisí od zručnosti a ľahkosti držania. Vypaľovať nie je ťažké, síce môžete vypaľovačku držať napevno, ale môže sa vám triasť ruka, je to proste o cviku. A hlavne je potrebná fantázia. 🙂

Máš popri tvorení čas aj na iné koníčky, resp. máš na ne čas popri štúdiu?

Práve som v treťom ročníku, takže mi veľa času na iné veci nezostáva, keďže píšem bakalárku a študujem ostošesť na štátnice. Popritom napríklad budeme so spolužiakmi uvádzať divadelnú hru v rámci nášho štúdia, kde si zahrám jednu z postáv, čiže skúšky na predstavenie mi zaberajú taktiež čas. Snažím sa svoj talent zamerať rôznymi smermi. Jedným je navrhovanie motívov a kresieb na kryty pre mobily. A najnovšie som sa rozhodla si urobiť stolársky kurz, pretože som sa zamilovala do dreva.

made by student 2
Výrobky z Veronikinej dielne (Foto: archív Veronika G.)

Aké máš plány do budúcnosti?

Určite sa chcem naďalej venovať tomuto koníčku. Stále sa snažím vymýšľať niečo nové, čo ľudí zaujme. Snažím sa byť originálna. Už keď študujem to umenie, chcem sa v ňom aj presadiť! 🙂

Výrobky Veroniky Genčurovej si budete môcť zakúpiť aj na pripravovanej akcii Made by Student 2. Máte sa na čo tešiť, lebo Veronika plánuje aj výpredaj.

Janka Grušková

Študentka mediálnych štúdií, milovníčka rockovej hudby a dobrých kníh. Vášnivá fotografka, ktorej snom je odísť na sever Európy a stať sa spisovateľkou. Vo voľnom čase rada vymýšľa nové recepty a pečie, taktiež sa venuje hand made tvorbe.