Lifestyle Rozhovory

O káve s baristom

Čas medzi hodinami vypĺňame aj kávičkovaním (Foto: Janka Grušková)

Druhý najobľúbenejší nápoj sveta, každodenná súčasť bežného dňa mnohých z nás. Nápoj, pri ktorom sa vieme porozprávať, odpočinúť si, no v neposlednom rade si ho chceme vychutnať. Poďme písať o káve.

Pri ceste na hodinu sa mnohí z nás zastavia na tzv. coffee to go (Foto: Janka Grušková)
Pri ceste na hodinu sa mnohí z nás zastavia na tzv. coffee to go (Foto: Janka Grušková)

Nie je káva ako káva. Existuje mnoho odrôd, mnoho spôsobov prípravy, mnoho prevedení. Jedno, čo majú všetky spoločné, je to, že ich zbožňujeme. Espresso, americano, cappuccino či caffè latte. Najznámejšie a zároveň aj najobľúbenejšie a najpreferovanejšie spôsoby prípravy kávy, ktoré si každý deň vychutnávame.

Keď pre študentov, tak o študentoch a o tom, čo majú radi. A dnes to bude presne o tých z nás, ktorí si dobrú kávu doprajú aj počas dní strávených v škole. Každodenne stretávam na chodbách školy mnohých, ktorí sa buď s kávou v ruke ponáhľajú na hodinu, alebo si užívajú svoj chill medzi hodinami, usadení pri šálke kávy. Preto som sa rozhodla zistiť o tomto nápoji viac.

Na tému kávy som sa zhovárala s baristom Vladom Kočom z unipáckeho Yogi´s Coffee Station.

 Čo si predstavíš pri slove káva?

Pod pojmom káva si predstavujem skutočne kvalitnú šálku kávy. Ja osobne mám radšej tie ovocnejšie chute, ale aj tie 100 %, fakt dobré kávy, s ktorými si sadnem a relaxujem.

Aké kávy majú najradšej naši študenti?

V škole ide najviac americano, no v tesnom závese za ním je cappuccino a caffè latte, tie sú tak narovnako.

Akú netradičnú kávu by si vedel odporučiť našim študentom?

Pre tých, ktorí by chceli vyskúšať niečo zaujímavé a neobvyklé, tak by som ponúkol napríklad ovocnejšie kávy, pri ktorých môžu pocítiť chuť broskyne či iného ovocia.

Ty si barista, čo vlastne znamená byť baristom?

Ja, ako barista, sa snažím s kávou žiť. To znamená, že viem o káve, ako sa pestuje, zbiera, aké sú druhy spracovania, praženia, kde všade sa pestuje. Všetko ohľadom kávy. Zaujíma ma aj zelené zrno, ale aj tá čerešňa, z ktorej zrno pochádza.

Čo pre teba znamená dobrá káva?

Vďaka latte art káva lahodí aj nášmu oku (Foto: Janka Grušková)
Vďaka latte art káva lahodí aj nášmu oku (Foto: Janka Grušková)

Obyčajná káva je ako nejaká dobrá pesnička, ale dobrá káva je vtedy, keď si povieš ,wauʽ. Neohúri ťa naraz, no zaujme ťa. Potom zistíš, že ťa láka a chceš ju počuť znova.

Ako som sa dozvedela od vás, našich kávičkárov, či už je to espresso, cappuccino, alebo caffè latte, káva pre Vás znamená oddych, relax a pôžitok. Najlepšie však chutí, keď si ju vychutnáme s priateľmi. Tak NA ZDRAVIE! 🙂

Michaela Fedorová

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *