Prešov sa už po druhýkrát stalo miestom, kde sa približne 80 mladých ľudí z pätnástich krajín stretlo, aby sa niečo navzájom o svojich kultúrach dozvedeli. A to veľmi príjemným spôsobom — pomocou jedla. Culinary diplomacy – Breaking Bread to Win Hearts and Peace je program, za ktorým stojí Gastronomický spolok (Gastro Society) s podporou Erasmus+.
Spájať, spoznávať, ochutnávať
„Hlavnou myšlienkou je prostredníctvom gastronómie ukázať, ako sa ľudia dokážu spájať, priniesť k sebe mladých ľudí a nechať ich spoznávať svetové kultúry prostredníctvom jedla a gastronómie,“ zhrnul Patrik Turošík, manažér Gastro Society pre medzinárodné vzťahy a spoluprácu.
Ide o pokračovanie projektu, ktorý sa organizoval už minulý rok, rovnako v našom meste. Vtedy bolo ale zapojených menej krajín s menším počtom účastníkov, čo sa organizátori počas tohto ročníka rozhodli vďaka úspechu zmeniť. „Chceli sme pridať, nazvime to, exkluzivitu,“ objasňuje Patrik. „Veľa projektov v rámci Erasmus+ spája krajiny, ktoré sú nám možno blízke, no my sme chceli prekonať štandardnú hranicu, a tak prizvali aj vzdialenejšie krajiny ako napríklad Jordánsko či Tunis, aby bol stret kultúr ešte výraznejší.“
V čom spočíva tento projekt?
Culinary diplomacy sa nesie v duchu myšlienky neformálneho vzdelávania, preto sa účastníci počas dňa stretávali na workshopoch. Prostredníctvom rôznych aktivít ich organizátori viedli k tomu, aby sa zamýšľali aj nad zložitejšími témami. Na jednej strane je to rozlišovanie gastronómie a gastrodiplomacie ako nástroja na spájanie rôznych kultúr a zároveň aj porozumenie týchto kultúr, no dotkli sa aj food waste, teda plytvanie potravín, gastrolíderstvo, ako sa môžu národnosti prezentovať pomocou kulinárstva a podobne.
Večery trávili tiež spoločne, a to pri interkultúrnom varení, kde vždy zástupcovia vybraných krajín prezentovali svoju domácu, národnú kuchyňu. „Takto, keď vám Jordánec navarí, si môžete spolu sadnúť a pri jedle oveľa uvoľnenejšie prebrať aj zložitejšie otázky, ktoré niekedy média predávajú veľmi zvláštne,“ konkretizuje Patrik.
„Veľmi ma zaujíma gastronómia, a hľadal som program, vďaka ktorému by som sa dostal do zahraničia a dozvedel sa viac o jedle. Slovensko je navyše úplne odlišné od toho, na čo som zvyknutý — pochádzam z juhu Francúzska, a keď som odchádzal, bolo tam dvadsať stupňov. V Prešove teraz máte sneh…“, prezradil pre Unipo Press Christopher, ktorý počas našej reportáže predstavoval francúzsku kuchyňu (áno, predstavte si voňavé palacinky s čerstvým ovocím, lahodné nátierky a pravé francúzske syry).
Projekt je podporený Európskou komisiou v rámci programu Erasmus+, zároveň je pod záštitou primátorky mesta Prešov, Andreou Turčanovou. Nechýbali ani naši kolegovia z TV Mediálka, ich reportáž si môžete pozrieť nižšie. Pre viac informácií sledujte ich FB stránku.