Kultúra Reportáže

Ľubo Guman: Ťažko sa hovorí, čo človek robí a ešte ťažšie, čo cíti

maliar Ľubo Guman (Foto: UK PU)

Boli ste niekedy zvedaví, čo by o svojich maľbách povedal sám autor? V pondelok (22. 4. 2024) sme sa mali možnosť zúčastniť komentovanej prehliadky vernisáže SIXTY. O jej otvorení v Univerzitnej knižnici PU sme informovali a ponúkli vám aj fotoreportáž. Hviezdny maliar Ľubo Guman opäť dokázal, že na tvorbu nazerá inak ako jeho blízki, či záujemcovia o jeho diela. 

Komornú atmosféru knižnice tvorili najmä študenti estetiky, ich vyučujúci, ale aj Peter Kocák, akademický maliar a profesor pôsobiaci na PU. Spolu s autorom, spoznali sa ešte počas študentských čias, reflektovali o expozícii, o živote, o časoch minulých i budúcich. Avšak, aby bolo všetko poporiadku. Najprv sa spoločne pustili do uvažovania o procese tvorby, o materiáloch a spôsoboch, akými autor stvárňuje myšlienky. Pohľadom sme sa presunuli na štvrté pokračovanie perokresieb De-Generácia, ktoré sú v Prešove vystavené po prvýkrát.

sprava Ľubo Guman a Peter Kocák, v pozadí perokresby De-Generácia IV. (Foto: UK PU)

Kvalita Gumanovej kresby (pierkom, perom alebo uhľom) je v nekonečnej jemnosti. Dlhoročným kreslením sústavy si vypracoval techniku par excellence. Ak by ste sa pozreli z blízka, videli by ste, že v ťahoch sú jamky, v ktorých je vzduch. Jednotlivé čiary sú tak oveľa vzdušnejšie. Ani najtmavšie miesta kresby preto nikdy nie sú úplne čierne, vždy je tam akýsi záblesk svetla. Vzniká tak hĺbka, ale aj neuveriteľné množstvo šedi. Aj preto je perokresba vrcholná kresliarska disciplína,“ opísal technickú stránku tvorby Peter Kocák.

Ja mnohokrát ani neviem, čo idem robiť. Nosná myšlienka jednotlivých hláv vyobrazených v expozícii vzniká tmavením určitého bodu. Následne sa mi podarí danú ideu rozvinúť do konkrétnych fyziologických predstáv,“ povedal Ľubo Guman. Vzápätí doplnil Peter Kocák: „Samotná predstava sa vytvára počas kreslenia. Ruka na papieri sleduje imaginácie v mozgu. V tej chvíli je autor úplne vo svojich predstavách a je ťažké ho odtiaľ vymaniť.“

Dvanásť hláv (Foto: Tamara Eliašová)

Následne sme upriamili pozornosť na inštaláciu dvanástich hláv. Boli súčasťou vernisáže v Prahe, v hlavnom meste kultúry pre rok 2020. „Ako posledná večera a dvanásť apoštolov. No chýba ešte jeden, a to zakladateľ Akademického Prešova Karol Horák,“ zažartoval autor a dodal, že trinásty obraz je robený na striebre. Pri príležitosti práve prebiehajúcej súťaže Akademický Prešov, ktorá potrvá do 25. apríla, si Ľubo Guman zaspomínal aj na obdobie štúdia. Počas pôsobenia na PU vyhral spolu so svojimi spolužiakmi Akademický Prešov, Hviezdoslavov Kubín a dokonca aj súťaž Scénická žatva. „O toľko mám k daným súťažiam, ale najmä k AP-čku, hlbší vzťah,“ zhodnotil hviezdny maliar na záver.

Pri pohľade na sériu obrazov s názvom Hlboký dych (I., II., a III.) vzniká otázka, do akej miery dané obrazy stvárňujú organické štruktúry? Podľa Ľuba Gumana ide o jeho vymyslenú, vnútornú štruktúru anatómie: „To je moje videnie, ktoré nemá byť fyzické, ale skôr psychické. Na Vás by obrazy nemali pôsobiť, ako štúdium anatómie či pitva, ale akoby ste sa pitvali vo vlastnom mozgu či v duši. Aj napriek tomu, že jednotlivé ťahy pripomínajú cievy či tkanivá, ide o moje vnútorné videnie objektu. Neviem ani, či sú to ľudské alebo mimozemské tkanivá.“

Ľubo Guman (Foto: UK PU)

Ľubo Guman sa narodil 31. januára 1964 v Prešove. Študoval na Škole umeleckého priemyslu v Košiciach a rád na dané obdobie spomína ako na jedno z najlepších. V štúdiu pokračoval na PU v odbore výtvarná výchova a slovenský jazyk. Samostatne vystavuje od roku 1988 na Slovensku, ale aj v rámci Európy.

V súčasnosti spolupracuje s básnikom Martinom Hatalom a pripravuje sériu ilustrácií do knižky, ktorú opísal ako čiernu knihu rozprávok. „Ilustrácie v knižočke budú aj pre mňa niečo zvláštnejšie. Avšak chcem na sebe ešte popracovať, aby som splnil predpokladaný textový rozsah svojimi myšlienkami a vizualizáciou. Verím, že sa nám podarí, aby knižka vyšla už na budúci rok, teda 2025. Ešte stále je v štádiu rozpracovaného začiatku, keďže je to spoločný koncept a obaja chceme priniesť niečo tvorivé,“ prezradil maliar.

 

 

Tamara Eliašová

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *