Spravodajstvo

Majstrovský deň voľna

Niektorí mali úsmev na tvári aj po 75 km (Foto: Monika Poníková)

Vo štvrtok 1. septembra sa okolie Prešova opäť zaplnilo cyklistickými nadšencami s chuťou zmerať si svoje sily na dvoch kolesách pri príležitosti Majstrovstiev východného Slovenska v cestnej cyklistike.

Na štarte prví pretekári, pred ktorými je najdlhšia trasa (Foto: Monika Poníková)
Na štarte prví pretekári, pred ktorými je najdlhšia trasa (Foto: Monika Poníková)

Niekto si užíval deň voľna doma s vyloženými nohami pred televíznymi prijímačmi, iní sa možno pustili do zberu tohtoročnej zemiakovej úrody (lebo vraj už je na to čas), no a tí, ktorí neholdujú sviatočnému ničnerobeniu a uprednostňujú skôr cestoviny, sa vybrali na majstrovstvá Východ road ligy.

Pelotón v kopci na konci Záborského (Foto: Monika Poníková)
Pelotón v kopci na konci Záborského (Foto: Monika Poníková)

Štartovalo sa v priemyselnej zóne v obci Petrovany pri Prešove a pretekárov čakal okruh Petrovany Záborské Šarišské Bohdanovce Drienov Petrovany. Túto trasu prešli pretekári aj viackrát, a to podľa toho, do ktorej kategórie spadali. Mužov od 18 do 39 rokov čakali štyri okruhy, čiže niečo vyše 100 km. Tri okruhy boli pripravené pre mužov od 40 do 59 rokov a nezabudlo sa ani na mužov starších ako 60 rokov, kadetov a ženy, ktoré čakali dva okruhy s dĺžkou 50 km. Pretekárom prialo slnečné počasie, ktoré sa udržalo počas celého dňa.

Deň Ústavy Slovenskej republiky prišli v cyklistickom duchu osláviť aj bratia Juraj a Lukáš Barvirčákovci z Prešova. „Trasu som poznal veľmi dobre, nakoľko som na nej nejaký ten pretek už absolvoval,“ prezradil Juraj Barvirčák. Ten štartoval v kategórii muži A, v ktorej ho čakali štyri okruhy. „Prvý okruh sa išlo celkom dobre, ani som nečakal, že budem v Záborskom až tak vpredu, no v druhom kole mi už došli sily a vedel som, čo ma čaká. V treťom kole som sa stihol aj zastaviť a vziať bratovi pumpu, ktorá mu vypadla,“ spomína pretekár s úsmevom „no a štvrté kolo bolo najhoršie, vidieť, že už niekto je v cieli, vytáča nohy a chystá sa oddychovať a mne ostáva ešte jeden okruh.“

Majstrom východného Slovenska sa mohol stať len pretekár s trvalým pobytom na východnom Slovensku, prípadne s príslušnosťou k východoslovenskému klubu.

Juraj (vľavo) a Lukáš (vpravo) Barvirčákovci za obcou Záborské (Foto: Monika Poníková)
Juraj (vľavo) a Lukáš (vpravo) Barvirčákovci za obcou Záborské (Foto: Monika Poníková)

Titul si vyslúžil každý, kto sa umiestnil na prvom mieste vo svojej kategórii. Medzi ženami triumfovala mladučká, len 16-ročná Natália Glajzová (Johnson Cortrols MB Poprad), spomedzi kadetov sa na prvom mieste umiestnil Pavol Rovder (Cyklo Spiš) a najlepším z kategórie E, ktorá bola určená pre mužov starších ako 60 rokov, sa stal Peter Petko (ŠK Velodrón Prešov). Z kategórie mužov C od 40 do 49 rokov došiel do cieľa ako prvý Ján Halík (Cyklomax Poprad) a z pretekárov, ktorí spadali do skupiny mužov D od 50 do 59 rokov, to bol Ondrej Glajza (Johnson Controls MB Poprad). V kategórii muži A od 18 do 29 rokov prešiel prvý cieľom Adam Szász (PROefekt Ghost team KE). Celkovým víťazom v kategórii muži B od 30 do 39 rokov sa stal Dušan Kozel (áno, ako ten nápoj) z cyklistického klubu KriwoTeam Jantex Humenné, ktorý trať dlhú vyše 100 km prešiel za 2 hod 56 min 38 sek, čím si vyslúžil taktiež titul Majstra východného Slovenska v cestnej cyklistike.

Nefalšovaná radosť z výhry, ale čo bude robiť ten Kozel s toľkými dresmi za víťazstvá? (Foto: Monika Poníková)
Nefalšovaná radosť z výhry, ale čo bude robiť ten Kozel s toľkými dresmi za víťazstvá? (Foto: Monika Poníková)

Cyklistika je šport, ktorý sa stáva stále populárnejším aj medzi amatérmi, a to nielen kvôli istému trendu zdravého životného štýlu, ale aj preto, lebo sa hovorí, že ten, kto pre seba niečo robí, je šťastnejší. A verte, že ak vám bude niekedy ťažko, sadnite si na bicykel, prejdite sa na ňom a hneď vám bude lepšie. Možno sa vám to zapáči natoľko, že začnete trénovať a najbližšia cyklistická sezóna bude patriť vám.

Monika Poníková

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *