Kultúra Literatúra

Mimoriadne Vertigo café: Mierový odkaz Pavla Korobčuka

Pomocou poézie ukrajinského básnika Pavla Korobčuka reagoval na aktuálne dianie aj časopis Vertigo. (Zdroj: AP/TASR)

Aktuálna situácia u našich susedov neobišla ani kultúru. V piatok (25. februára 2022) večer sa konal Mierový odkaz Pavla Korobčuka, ktorý usporiadal časopis Vertigo. Diskusia prebehla online formou prostredníctvom platformy MS Teams.

Mimoriadnu diskusiu moderovala Mária Klapáková a jej hosťami boli Lenka Šafranová, literárna vedkyňa, poetka a zástupkyňa šéfredaktora časopisu Vertigo, ale aj literárny vedec a redaktor časopisu Vertigo, Martin Makara. Spomínaná debata vznikla ako reakcia na vojnu medzi Ukrajinou a Ruskom, ktorá sa začala vo štvrtok (24. februára 2022). Redakcia časopisu Vertigo literárnym spôsobom cez kultúru upozornila na to, čo sa okolo nás v posledných dňoch deje. Vzhľadom na to, že sa situácia týka predovšetkým Ukrajiny, rozhodli sa na situáciu reagovať prostredníctvom poézie ukrajinského básnika Pavla Korobčuka.

Kto je Pavlo Korobčuk?

Celým menom Pavlo Petrovyč Korobčuk je ukrajinský básnik, ktorý je zároveň autorom viacerých básnických a prozaických zbierok. Jedným z jeho diel je aj zbierka s názvom Pôžitkológia, ktorá bola hlavnou súčasťou diskusie. Kniha sa dotýka udalostí, ktoré predchádzali anexii Krymu v 90. rokoch na Ukrajine. Zaujímavosťou je, že zbierka Pôžitkológia vyšla v slovenskom preklade v roku 2014, v čase, keď sa začala vojna na Donbase. Spisovateľ P. Korobčuk absolvoval aj vojenský výcvik a zrejme preto sa vo svojich básňach venuje témam ako je vojna, nesloboda, nespravodlivosť či zbytočné umieranie ľudí.

Priebeh diskusie

V úvode debaty sa sledujúcim priblížilo literárne dielo Pôžitkológia od Korobčuka a hlavné témy, ktorým sa v básňach venoval. „Samozrejme, že oveľa radšej by sme sa k jeho poézii vrátili pri inej príležitosti, no sme presvedčení, že dnes musíme odovzdať jeho mierový odkaz ďalej. Umenie a poézia sú a stále boli protiváhou k chladnokrvnosti, bezcitnosti, zlu a myslíme si, že táto protiváha by mala byť súčasťou väčšej spoločenskej diskusie,“ uviedla M. Klapáková na začiatku debaty. Zo spomínanej zbierky sa prednieslo viacero básní, najmä tie, ktoré sa najviac dotýkali aktuálnej situácie na Ukrajine. K nim patrila napríklad aj báseň s názvom Prenikajúce pušky.

„nedávno som sa vrátil z vojny, ale zdá sa mi, že sa odtiaľ nikdy skutočne nevrátim
bol som v nej raz, ale nikdy nezmizne z mojich snov nie žena, ale armáda
držím sa vankúša ako plaváka, ktorý ma dvíha ako utopenca z bahna a nesie k svitaniu alebo k prebudeniu alebo k pomýlenému trápeniu pomýlenému,
lebo vojna je vždy chyba“

Ilustrácia nasledujúca po básni Prenikajúce pušky (foto: www.mariacorejova.sk)

V týchto básňach sa snažia poukázať na symboly nachádzajúce sa v texte. Viaceré symboly poukazujú na ukrajinskú kultúru. Po prečítaní niektorých básní sa môže zdať, že autor predvídal dianie v jeho krajine. Viaceré verše pôsobia dojmom, akoby ich napísal len včera, keďže odzrkadľujú realitu posledných dní. Podľa hosťa M. Makaru je kľúčovým posolstvom mierového odkazu Korobčuka to, že sila zaväzuje. Ako sa ďalej vyjadril, moc a sila zodpovednosť posilňuje a bol by rád, ak by sa tento odkaz dostal k ľuďom, ktorí nesú zodpovednosť za to, v čom sme sa dnes ocitli. Odkaz verejnosti adresoval aj druhý hosť. „Nebuďte rezistentní voči tomu, čo sa deje,“ vyzvala L. Šafranová divákov v závere diskusie. Ak by ste si chceli vypočuť celú diskusiu Vertigo café, záznam nájdete tu.

Simona Čmilová

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *