Spravodajstvo

Nádejní novinári si aj tento rok zasúťažili v Štúrovom pere

Porotcovia v kategórii elektronické magazíny (Foto: Jana Tomaškovičová)

Ako už býva zvykom, mladí nádejní novinári sa každoročne stretnú v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene, aby predstavili svoje študentské časopisy a zmerali si sily s konkurentmi. Tento rok novinárska súťaž Štúrovo pero oslávila 24. ročník. Chýbať sme nemohli ani my. 🙂 Redaktorky Unipo Pressu nás počas uplynulého víkendu (19. a 20. apríla) reprezentovali v kategórii elektronické magazíny.

Celoslovenská novinárska súťaž Štúrovo pero je pravidelne vyhlasovaná od roku 1993. Potenciálni novinári môžu súťažiť v piatich kategóriách: stredoškolské časopisy, vysokoškolské časopisy, novinárske príspevky stredoškolákov, novinárske príspevky vysokoškolákov a elektronické magazíny. Konkurencia je v jednotlivých kategóriách vysoká. Najviac časopisov súperilo v kategórii stredoškolských periodík, do ktorej sa ich prihlásilo až 72. V kategórii elektronické magazíny, do ktorej spadá aj Unipo Press, sa prihlásilo 11 magazínov z vysokých a stredných škôl.

Nádejní mladí novinári (Foto: Jana Tomaškovičová)
Nádejní novinári (Foto: Jana Tomaškovičová)

Študentov podporil prezident Andrej Kiska

Organizátori Štúrovho pera si pre mladých novinárov pripravili bohatý program, ktorým sprevádzal známy moderátor Patrik Herman. Ten sa kedysi ako študent taktiež zúčastňoval Štúrovho pera a dnes je jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Foto: Dominika Grošková
Prvý hosť Štúrovho pera (Foto: Dominika Grošková)

Po otvorení 24. ročníka Štúrovho pera nasledovala diskusia s prezidentom Andrejom Kiskom, ktorý prijal pozvanie najmä kvôli vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Mladých žurnalistov chcel predovšetkým povzbudiť k písaniu i k odvahe. „Úloha médií sa ukazuje obrovská. Čo je najdôležitejšie, dokážete ovplyvňovať mienku ľudí. V tom je nesmierne silná úloha médií. Novinári majú stále ťažšiu pozíciu. Sú kritizovaní politikmi, úlohou novinárov je však písať a hľadať. Novinár dnes už nie je poslanie. Je to povolanie, človek musí byť presvedčený o tom, koľko vecí dokáže zmeniť,“ vyjadril sa prezident počas úvodného príhovoru besedy. Študenti v diskusii kládli Kiskovi ľahké, no i menej príjemnejšie otázky v kontexte s aktuálnymi udalosťami na Slovensku. Vďaka tomu ukázali, že im nie je ľahostajná situácia v krajine.

Prezident diskutoval so študentmi v priateľskej atmosfére (Foto: Dominika Grošková)

Po skončení diskusie s prezidentom sa študenti rozdelili do jednotlivých kategórií, aby si vypočuli hodnotenie svojej práce. Odborná porota poskytla študentom cenné rady a priestor bol aj na diskusiu o tom, čo a akým spôsobom by jednotlivé magazíny mohli zmeniť. V kategórii elektronické magazíny rozhodovala o víťazovi trojica porotcov v zložení Barbora Belovická (bývalá redaktorka TASR a Denníka N), Tomáš Ulej (Martinus.sk) a predseda poroty Filip Struhárik (editor Denníka N).

Po prvom kole hodnotení odbornou porotou nasledovala opäť diskusia so zaujímavým hosťom. V závere dňa na Štúrovo pero zavítal bývalý minister kultúry Marek Maďarič.

Foto: Dominika Grošková
Bývalý minister kultúry ochotne odpovedal na všetky otázky (Foto: Dominika Grošková)

Sobotný program bol plný napätia zo zverejnenia výsledkov

Druhý deň sa opäť niesol v znamení hodnotení a stretnutí s odbornou porotou. Získali sme pozitívne reakcie na výsledky našej práce, no dostali sme aj spätnú väzbu o chybičkách, na ktorých by sme mohli v budúcnosti popracovať. Každopádne, pozitívne i negatívne hodnotenie nás inšpirovalo a posilnilo našu snahu stále sa zlepšovať.

Odborná porota kategórie Elektronické magazíny (Foto: Jana Tomaškovičová)
Odborná porota kategórie elektronické magazíny (Foto: Jana Tomaškovičová)

Po bloku hodnotení opäť nasledovala diskusia. Sobotnými hosťami boli investigatívna novinárka Monika Todová a novinár Lukáš Milan, ktorý bol neprávoplatne odsúdený za svoju žurnalistickú prácu. Po diskusii nasledovala tradičná prechádzka k pamätníku Ľudovíta Štúra. Mladí novinári si spoločne uctili štúrovskú tradíciu.

Monika Todová a Lukáš Milan počas svojej práce zažili aj nepríjemné momenty (Foto: Dominika Grošková)

V Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra nasledovala beseda s europoslancom Vladimírom Maňkom. Po dvoch dňoch hodnotenia a podnetných diskusií sme sa nakoniec dočkali vyhlásenia výsledkov. Cenu TASR za mimoriadne kvalitný a invenčný novinársky príspevok a zároveň objav roka v kategórii elektronických magazínov získal magazín Nový Blesk zo Športového gymnázia Jozefa Herdu v Trnave. Tretie miesto v našej kategórii získal stredoškolský elektronický magazín Nofiny zo Súkromnej strednej umeleckej školy filmovej v Košiciach. Na druhom mieste sa umiestnil náš magazín, Unipo Press. Prvenstvo si odniesol magazín Gaudeo z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Foto: Dominika Grošková
Ďalšie významné ocenenie pre Unipo Press (Foto: Dominika Grošková)

Hoci sa nám nepodarilo obhájiť minuloročné prvé miesto, potešilo nás aj umiestnenie vo víťaznej trojici. Je to pre nás obrovskou motiváciou pracovať na sebe a naďalej vám prinášať čo najkvalitnejšie príspevky z prostredia našej alma mater i z Prešova, kde to stále žije. 🙂

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.