Tri dni plné neskutočných zážitkov sa začali v piatok 23. februára na Súkromnom gymnáziu na Solivarskej ulici, kde sa konal šiesty ročník festivalu vedy a fantastiky. Tohtoročný PegasCon sa niesol v znamení superhrdinov kvôli 80. výročiu prvého objavenia Supermana v časopise Action Comics č. 1 z roku 1938.
Príležitostní nadšenci a tradiční fanúšikovia fantázie a sci-fi príbehov si mohli vybrať z ponuky naozaj pestrého programu. Čakalo ich 8 workshopov, 12 retro videohier, 26 prednášok a celkovo až 95 hodín času pre fiktívny svet. Popri tom sa v telocvični hrali spoločenské hry rôzneho druhu. V stánkoch od internetového obchodu nekonecno.sk a kníhkupectva Artforum si návštevníci kupovali známe i menej známe knihy, komiksy alebo figúrky filmových hrdinov.
My sme sa zapojili do LARP hry (z anglického live action role-playing game) s holywoodskym príbehom filmového štábu. „Larp je improvizovaná interaktívna hra, kde si máš možnosť vyskúšať hrať niekoho iného. Nerád hovorím, že je to divadlo, pretože veľa ľudí sa toho zľakne. Nie je to divadlo, pretože nemáš daný scenár. Máš daný charakter a nejaký svoj cieľ a potom je to už na tebe. Je to improvizácia vo veľkej miere, tak ako Partička. Boli to fantasy hry, kde sa hralo na elfov, trpaslíkov, orkov a behalo po lese a riešili sa bitky. Potom sa to vyvinulo a teraz je to už všetko. Od mafie, cez historické, keltské, z budúcnosti, pirátske hry,“ priblížil charakteristiku hry tvorca Branislav Erken Skrečko.
Erken porozprával o jeho kamarátoch a ich larpe v atómovom kryte, alebo ako si v Taliansku hráči prenajali loď a mali larp o námorníkoch na mori. Boli sme zvedaví, aký je rozdiel v hrách u nás a v zahraničí: „V kvalite je rozdiel. Česi sa tomu viac venujú. Na Slovensku sa také veľké výpravy nerobia, kde môže byť aj šesťdesiat hráčov a každý má svoju individuálnu postavu. Je to obrovský dej, veľa vecí, ktoré tie charaktery riešia medzi sebou. A hrá sa to dva dni a nie dve hodiny ako tu.“
Samuel Havadej, ktorý vyštudoval teoretickú fyziku, mal prednášku o bunkových automatoch. „V rámci vedy sú to neurónové siete, ktoré sa využívajú na procesory na inej schéme a tie umožňujú úlohám byť vypočítané veľmi rýchlo. Okrem toho sa to používa na meteorologické výpočty alebo odpor áut.“
Tohtoročný prešovský festival vedy a fantastiky zhodnotil organizátor Alex Scheneider: „PegasCon hodnotíme tento rok veľmi dobre, napriek tomu, že sme bojovali s niektorými vecami, ktoré sme nepredpokladali, ako je zmena priestorov. Novinky sa ujali, máme vynikajúcu retro herňu, ktorú ľudia obľubovali, a tiež nové workshopy, ktoré sa rozrástli.“
Komentovať