Kultúra Spravodajstvo

V Študentskom divadle sa krstila ohňom Apokalyptická dráma

Peter G. Hrbatý a Ján Jendrichovský uzatvárajú svoje pôsobenie v ŠD PU (Foto: Dominika Grošková)

Najvýraznejšie tváre Študentského divadla Prešovskej univerzity, Ján Jendrichovský a Peter Gustáv Hrbatý, v stredu 21. februára pokrstili svoje prvé spoločné dielo. Kniha s názvom Apokalyptická dráma je zhrnutím ich päťročnej spolupráce. Jej krstným otcom sa stal Karol Horák, dlhoročný režisér Študentského divadla Prešovskej univerzity.

Prvé spoločné dielo dvoch dramatikov obsahuje autorské hry, ktoré spolu vytvárali v priestoroch „pivničného“ divadla Prešovskej univerzity. Pri zrode mnohých hier stál práve Karol Horák, ktorý študentov posúval pri tvorbe. Dielo má byť inšpiráciou pre prostredie amatérskych aj profesionálnych divadelných súborov. Kniha okrem toho v krátkosti opisuje aj umelecké pôsobenie oboch hercov.

Počas krstu umelci predviedli viacero ukážok z hier (Foto: Dominika Grošková)

Keďže sa obaja študenti pomaly lúčia s Prešovskou univerzitou, kniha je pre nich akousi rozlúčkou so študentským životom. „Je to vlastne taký sumár našej práce za päť rokov, ktorú sme robili v Študentskom divadle, či už to boli samostatné predstavenia, alebo výpredaje. Uvidíme na samotných čitateľoch, či sa kniha ujme a či sa bude páčiť,“ povedal o diele Peter Gustáv Hrbatý. V zbierke drám sa odráža ich vzájomná spolupráca. „Táto kniha je niečo, za čo sme bojovali spolu, a nie proti sebe, jeden s druhým, aby to bolo čo najlepšie. Vlastne je to logické uzavretie nášho vysokoškolského štúdia. Počas neho sme práve tieto hry napísali,“ dodal počas krstu Ján Jendrichovský.

Knihu pokrstil mentor mladých umelcov

Študenti sa rozhodli pokrstiť knihu netradične – plameňom plynového zapaľovača. „Keďže ide o naše prvé dielo, tak sme sa rozhodli, že pôjde o taký ,krst ohňom‘,“ zdôvodnil originálne krstenie Hrbatý. Krstným otcom sa nestal nik iný ako profesor z Inštitútu estetiky, Karol Horák. Táto voľba bola prirodzená, keďže bol režisérom Študentského divadla Prešovskej univerzity počas päťročného pôsobenia dvojice. „Rozmýšľali sme nad tým, kto by to mohol pokrstiť. Samozrejme, sami sme si to krstiť nechceli. Úplne sme sa zhodli na tom, že by to mal byť človek, ktorý nám dal v našom doterajšom živote divadelne najviac,“ vysvetlil Jendrichovský.

Karol Horák krstil plameňom (Foto: Dominika Grošková)
Profesor splnil prianie svojich študentov (Foto: Dominika Grošková)

Karol Horák poprial veľa úspechov nielen dvojici dramatikov, ale aj ich spoločnému dielu. „Vydať knihu v takýchto nežičlivých časoch je veľká vec. Je to fantastické a som rád, málokomu sa to podarilo. Verím, že kniha bude žiť, je to sumár vašej práce a zároveň verím, že sa to aj bude hrať. Vždy je dobre, keď hra žije svojím životom.“

Mladší herci prezentovali texty starších kolegov (Foto: Dominika Grošková)

Stredajší večer v Študentskom divadle však netvoril len samotný krst knihy. Herecká dvojica sa postarala o zábavný program, v ktorom predstavila improvizované ukážky hier a čo-to zaspievala zo svojej hudobnej tvorby. Obaja herci totiž nepôsobia len v divadelnej sfére, ale venujú sa aj vlastným hudobným projektom. Prezentovali sa aj úryvky z knihy, ktoré predčítali mladší členovia divadla.

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.