Postavy vo filmoch sú zväčša obrazmi ľudí, ktorých by ste našli aj v bežnom živote. Niekedy sa, samozrejme, stane, že narazíte aj na také, ktoré sú iba dobré alebo iba zlé. No v tomto sa filmári už poučili a to ich príbehom iba pomohlo. Ibaže diverzita postáv ostáva problémom aj naďalej.
Dnešná doba je silne ovplyvňovaná médiami. A to je fakt, ktorý by bolo zbytočné zapierať. Ak filmy prezentujú akúkoľvek odlišnosť za zlú alebo sa jej úplne vyhýbajú, spoločnosť ich tak aj začne vnímať. No v čom je v skutočnosti odlišnosť taká zlá? Krátka odpoveď by bola: v ničom. Jednotlivci len málokedy bývajú rovnakí a svet by bol o poznanie chudobnejší, ak by takými boli. Napriek tomu je zobrazovanie takýchto postáv nie vždy priaznivo prijímané publikom. Hovoríme tu o odlišnostiach, ako sú farba pleti, viera, sexualita alebo psychické či fyzické postihnutia. Naopak, pre ľudí, ktorých sa čosi také osobnostne dotýka, sa takéto postavy stávajú hrdinami hodnými nasledovania. Alebo prinajmenšom postavou, s ktorou sa konečne môžu stotožniť.
V posledných rokoch takýchto postáv iba pribúdalo. Hoci ich zastúpenie nie je ešte ani zďaleka dostatočné, je to krok správnym smerom. Vynikajúcim príkladom toho, že nabúravanie stereotypov a diverzita nie sú o nič menej ziskové než klasika, je nedávny úspech filmu Čierny panter. Snímka sa stala komerčne najúspešnejším superhrdinským filmom od Marvelu so ziskom vyše 1 miliardy amerických dolárov. Nadšenie fanúšikov a najmä tých afroamerických, bolo absolútne. Mladší aj starší, chlapci aj dievčatá sa po celom svete prezliekali za filmových hrdinov, ktorí im dodali novú nádej v našom nie príliš ružovom svete. A nakoniec, čo viac si od filmu môžete priať?
Ďalším príkladom ukážkovej diverzity je aj film The Shape of Water od Guillerma del Tora. Snímka vyhrala Oscara za najlepší celovečerný film a rovnako tak aj za najlepšieho režiséra. Dojímavý príbeh o nezvyčajnej láske medzi človekom a morským stvorením poňatý ako tzv. rozprávka pre dospelých sa vyníma najmä rozmanitosťou svojich postáv. Hlavnou hrdinkou je nemá upratovačka. Jej najlepší priatelia sú postarší muž, ktorý je skrytý gay a černošská žena, ktorá si zachováva svoju hrdosť aj napriek tomu, ako s ňou ľudia zaobchádzajú. Film si právom získal srdcia fanúšikov, vrátane mnohých ďalších ocenení, ktoré obdržal. A to ani nehovorím o jeho originálnom príbehu a nádhernom spracovaní.
Filmy ako Call me by your name, Lady Bird, Moonlight alebo Love, Simon boli nielen kriticky uznávané, ale si aj okamžite získali vlastné fankluby. Ak by ste si ich skúsili vyhľadať na sociálnych sieťach ako sú Tumblr alebo Twitter, našli by ste iba samú chválu. A tiež množstvo kresieb, príbehov a umeleckých diel vytvorenými fanúšikmi pre fanúšikov ako prejav ich lásky k týmto filmom.
Preto nehľadiac na to, či sa nám takéto postavy páčia viac alebo menej, nie je na nás, aby sme ich kritizovali. Vždy sa totiž nájde niekto, pre koho je ich zobrazenie veľmi dôležité. Niekto, kto sa s nimi dokáže stotožniť a komu prinesú radosť. Veď napokon každého z nás poteší, ak nájdeme vlastné črty v obľúbenej postave. Prečo to teda nedopriať všetkým?
Daniela Dujčáková
Komentovať