Kultúra Spravodajstvo

Prešovské PaFko privítalo kolegov zo slovenských a českých rádií

Súťaž Rádiorallye nadväzuje na stretnutia „Amatérsky zvukový záznam“, z 80. a 90. rokov minulého storočia. Uplynulý víkend sa už 14. ročník konal v Prešove (Foto: Marcel Mravec)

Viac ako 100 študentov zo slovenských vysokých škôl a jednej českej univerzity si v Prešove od štvrtka 22. do nedele 25. marca zmeralo svoje hlasy. Asociácia členov a sympatizantov IRŠ a Internátne rozhlasové štúdio Rádio PaF pozvalo svojich kolegov „rozhlasákov“ na 14. ročník súťažnej prehliadky tvorby internátnych rozhlasových štúdií a univerzitných rádií Rádiorallye 2018. Odborným garantom je Rozhlas a televízia Slovenska.

14. ročník má aj svoje originálne logo (Foto: Marcel Mravec)

V čom spočíva Rádiorallye?

Rádiorallye je síce amatérska súťaž, no sa študenti vždy usilujú o čo najlepšie nahrávky. Tie si vzájomne hodnotia účastníci — redaktori, moderátori, hudobní dramaturgovia a zvukári zo zúčastnených univerzitných rádií (Rádio K2 z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, TLIS Bratislava, Aetter Trnava, RAPEŠ Žilina, Rádio X Žilina, INRO Zvolen, PULZ rádio Ružomberok, ŠTuRKo Košice, Rádio 9 Košice a Rádio PaF Prešov).

Aula PU sa naplnila skvelými rádiovými hlasmi (Foto: Marcel Mravec)

Súťažné kolektívy poslali do uzávierky spolu 116 nahrávok v kategóriách ako literárno-dramatické relácie, spravodajstvo a publicistika, hudobné programy, jingle či reklamy. V programe už tradične nechýbala ani simulácia živého vysielania a kategória novinárskej pohotovosti: redaktorské tímy si žrebujú témy a počas troch hodín musia tému spracovať do vysielateľnej podoby.

Moderátori domáceho Rádia PaF (Foto: Marcel Mravec)

Študentov hodnotila aj odborná porota

Prácu možných budúcich rozhlasových kolegov okrem samotných študentov sledovali aj zástupcovia z profesionálnych médií. Hlavným porotcom je zakladateľ súťaže Rádiorallye, Ľuboš Kasala, no odborné rady poskytli aj Ladislav Eliaš, Michaela Slivková-Kirňaková (RTVS), Martin Karlík (Český rozhlas Radiožurnál, Praha), Marek Mikušek, Juraj Arieli Neveselý a Katarína Vargová (FUN rádio) a Ivana Gáll Bajerová (Rádio Košice).

Cenné rady a odborné odporúčania pre vysielanie poskytli profesionáli z praxe (Foto: Marcel Mravec)

Zastúpenie v porote mali aj českí kolegovia. Pozvanie do odbornej poroty prijal redaktor a moderátor Českého rozhlasu Martin Karlík: „Pre mňa je Rádiorallye akýsi barter, teda výmenný obchod. Študenti z IRŠiek na mňa chrlia svoje nadšenie a zápal pre rozhlasovú vec. Ja im na oplátku odovzdávam svoje skúsenosti. Na podujatí síce hodnotíme a bodujeme a potom odovzdávame diplomy, ale ja osobne zbožňujem túto možnosť zdieľať skúsenosti a elán,“ vyjadril sa ešte pred začatím súťaže.

…ale zúčastniť sa!

Štrnásty ročník Rádiorallye sa niesol, ako zvyčajne, v priateľskom duchu a ani jedno zo zúčastnených rádií neodišlo bez diplomu. Celkovým výhercom sa stal tím Rádia 9, ktorému sa podarilo prekaziť víťaznú šnúru rádia ŠTURko z Košíc. Naši PaFkáči si odniesli prvé miesto — cenu poroty aj cenu rádií v kategórii Vlastné hudobné záznamy za nahrávku Ovečky súperia; ceny rádií — rovnako prvé miesta v kategórii Spravodajstvo a publicistika za reportáž o bezbariérovom prístupe a v kategórii Téma Rádiorallye za nahrávku Prešovské jatky. Okrem toho získali naši kolegovia aj diplom za organizáciu tohto ročníka súťaže. Srdečne gratulujeme!

Zdroj: TS Ľuboša Kasalu

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.