Šport Spravodajstvo

V Prešove sa uskutočnil prvý ročník Atletického festivalu pre deti s Downovým syndrómom

Športom k dobrej nálade a úsmevu (Foto: Kristína Minárová)

Spojená škola internátna a občianske združenie Zanebudka pod záštitou Prešovského samosprávneho kraja zorganizovali 21. marca atletický festival pre deti s Downovým syndrómom v športovej hale na Baštovej ulici. Na tento festival sa mohli prihlásiť jednotlivci aj triedy z rôznych typov škôl.

Športový deň slávnostne otvoril predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský so žiakom Erikom Repkom. Po príhovoroch organizátorov odštartoval festival a súťažiaci sa mohli zapojiť do bežeckej súťaže na dvadsaťpäť, päťdesiat a sto metrov. Vyskúšali si aj skok do diaľky z miesta a hod kriketovou loptičkou. Deti si mohli vytvárať vlastné kresby v kreatívnom výtvarnom kútiku a cvičiť s fyzioterapeutkou Renátou Kanderkovou. O pomoc sa postarala aj Katedra špeciálnej pedagogiky Prešovskej univerzity pod vedením Lucie Mikurčíkovej s jej študentkami. Niektorí návštevníci nezabudli na dve odlišné farebné ponožky, čím vyjadrili svoju spolupatričnosť. Svetovým dňom Downovho syndrómu je 21. marec. Tento dátum je symbolom aj pre číslo chromozómu 21, ktorým je toto  genetické ochorenie spôsobené.

Pestrí program si so svojimi deťmi užili aj rodičia (Foto: Kristína Minárová)
Pestrý program si so svojimi deťmi užili aj rodičia a pedagogický dozor (Foto: Kristína Minárová)

„Samotná myšlienka skrsla v hlave nášho kolegu Miroslava Petruša, predsedu nášho občianskeho združenia Zanebudka, ktorý videl takúto podobnú akciu, ale v oveľa väčšom smere, ktorá sa usporadúva v Nemecku pre deti Downovým syndrómom. Pozreli sme si to cez youtube, videli sme úžasnú atmosféru a nadchlo nás to. Vtedy sme si povedali, že v spolupráci s našou školou a občianskym združením zorganizujeme takýto atletický festival pre deti, a keďže dvadsiaty prvý marec je celosvetový deň detí s Downovým syndrómom, dátum tohto podujatia sme tomu prispôsobili, vyjadrila sa riaditeľka Spojenej školy internátnej, Hedviga Tomášová. V tomto nápade chcú aj naďalej pokračovať.

O sprievodný program sa postaral ľudový súbor Zanebudka a skupina historického šermu COHORS. Deti sa zapojili do predstavení a vyskúšali si rolu princeznej či rytiersky výstroj. „Snažíme sa ukázať ťažký život žoldnierov, ktorí nám učarovali zo stredovekých bojovníkov najviac. To značí rôzne druhy zbroje, repliky stredovekých zbraní, vystúpenia sú zamerané na ukážky boja s týmito zbraňami a interaktivitou zapájame publikum, upresnil ich vystúpenia jeden člen zo skupiny COHORS. Svoje kostýmy si vyrábajú sami a aj za pomoci kováčov a krajčírov. Na záver každej disciplíny sa vyhodnotili výsledky a každý súťažiaci dostal diplom, medailu a vecné ceny. „Na to, že to bol prvý ročník, všetko klapalo výborne. Deti si užívali svoj deň a to je to najpodstatnejšie, povedal na záver festivalu  hlavný organizátor Miroslav Petruš.

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *