Spravodajstvo

Prešovská univerzita začala akademický rok otvorením renovovanej auly

Slávnostný akt otvorenia auly (Foto: Marcel Mravec)

Akademická obec Prešovskej univerzity odštartovala ďalší rok sprístupnením vynovenej auly. Slávnostný akt jej otvorenia sa uskutočnil 18. septembra, v prvý deň nového akademického roka. Výučba študentov, ale aj rôzne stretnutia, imatrikulácie a promócie tak budú prebiehať v moderných a vylepšených priestoroch.

Rekonštrukcia auly v číslach (Foto: Marcel Mravec)

Rekonštrukcia tejto časti univerzity bola nevyhnutná. Aula sa za posledných 35 rokov materiálne a technicky opotrebovala, pretože odvtedy na nej neboli vykonané žiadne rozsiahle zmeny. Vynovený priestor auly je klimatizovaný, osvetlenie je energeticky menej náročné a usporiadaním nových sedadiel sa vytvoril priestor pre komfortnejší pohyb študentov. Cena komplexnej rekonštrukcie auly bola vyčíslená na 360 000 eur. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky prispelo zo štátneho rozpočtu sumou vo výške 150 000 eur, zvyšných 210 000 eur financovala univerzita z vlastných zdrojov.

Prešovská univerzita sa rozhodla investovať svoje finančné prostriedky do rekonštrukcie viacerých objektov. Okrem auly, ktorá sa nachádza v hlavnej budove univerzity, boli vynovené viaceré učebne a taktiež časť internátov. „Máme ambíciu aj veľký záujem a hľadáme finančné prostriedky na rekonštrukciu ďalších objektov. Minimálne začneme s rekonštrukciou ďalších väčších posluchární a hľadáme možnosti na parciálne rekonštruovanie a modernizáciu niektorých blokov tohto areálu,“ skonštatoval rektor Prešovskej univerzity Peter Kónya.

Aula v novom šate (Foto: PU)

Ako sa vám páči vynovená aula? Mali ste v nej už prvé prednášky či úvodné hodiny? Vaše odpovede čakáme v komentároch. 🙂

Jana Tomaškovičová

Som zakladateľkou a šéfredaktorkou študentského časopisu Unipo Press, čím sa splnil jeden z mojich snov :). Vďaka práci v časopise som na celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero získala stáž v redakcii markiza.sk. Nemám rada stereotyp, takže aj v časopise prispievam do rôznych kategórií, ale mojou vášňou sa stali divadlá a divadelné predstavenia :)