Kultúra

Projekt: POEMS

(Foto: Michal Zahornacký)

Crowdfunding, čo by sme po slovensky mohli nazvať ako kolektívne financovanie, je po a) spôsob získavania kapitálu pre nové projekty, po b) stále viac a viac obľúbený spôsob, ako si plniť sny.

Jednou z viacerých crowdfundingových stránok, ktoré fungujú v českom a slovenskom prostredí je startovac.cz. Nemôžem síce povedať, že by som takéto portály sledovala pravidelne, zato som však jednou z odberateliek noviniek umelca Michala Zahornackeho.

Foto: Michal Zahornacky
(Foto: Michal Zahornacký)

Tento fotograf z Považskej Bystrice svojimi nevšednými zábermi zaujme nejedno oko. Fotografii sa venuje od roku 2011. Od roku 2016 je členom Asociácie profesionálnych fotografov SR. Doteraz vystavoval svoju tvorbu na Slovensku, v Poľsku, ale aj v ďalekej Číne. Jeho fotografie už putovali do viacerých krajín sveta, a to napríklad do USA, Hong Kongu, Belgicka a iných. Má za sebou viaceré ocenenia z medzinárodných fotografických súťaží. Aktuálne prebieha výstava aj s jeho fotografiami na Shanghai International Photography Festival. Jeho fotografia zdobí aj obal CD známej slovenskej skupiny Fallgrapp, ktorý vychádza 20. marca.

V spolupráci s niekoľkými básnikmi sa snaží vydať knihu Poems. Vzniká tak príjemná kombinácia dvoch druhov umenia – vizuálneho aj literárneho. 28 umeleckých fotografií a 17 talentovaných básnikov spája sily do jednej unikátnej knihy plnej krásna. Cieľom je teda vydať jedinečné dielo/knihu – zbierku básní slovenských básnikov doplnenú fine art fotografiami Michala Zahornackého. Tie sú plné emócií a myšlienok.

Foto: Michal Zahornacky
(Foto: Michal Zahornacký)

Podľa slov autora ilustrácií, projekt Poems je súborom konceptuálnych portrétov so surrealistickým nádychom. Každá fotografia má svoj koncept, návrh a odráža určitý dej. Surrealistický nádych je zachytený cez metaforu – nepriame, nereálne a zdanlivo nesúvisiace a nezlučiteľné zobrazenie myšlienky. Slovenskí básnici (medzi nimi napríklad Roman Beňo, Anna Jančová či Martin Chudík) zaisťujú rôznorodosť básní a pomáhajú vytvoriť jedinečné dielo. Básne boli napísané priamo k fotografiám a sú jedinečným dielom autorov.

Ako je pri crowdfundingu zvykom, za svoj príspevok budete odmenení rôznymi spôsobmi podľa výšky vášho „vkladu“. Môžete si týmto spôsobom predobjednať túto knihu Poems, či sa dostať k zaujímavým fotografiám Michala Zahornackého v tlačenej podobe v rôznych veľkostiach – vždy adekvátne venovanej čiastke. Ak vás tento nápad zaujal, viac sa o ňom dozviete na facebooku pána fotografa či na samotnom startovači.

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *