Kultúra

Prvý deň Akademického Prešova 2020: Otvorenie festivalu a slovenská mím show

Akademický Prešov 2020 (Autor plagátu: Matúš Koločik)

Festival Akademický Prešov mal svoje umelecké brány otvoriť 27. – 30. apríla 2020. Pandémia koronavírusu, ktorá postihla aj Slovensko, však neumožnila uskutočnenie festivalu v plánovanom termíne. Prológ Akademického Prešova sa preto koná tento týždeň, 12. – 14. októbra 2020, pokračovanie festivalu je plánované na november a december 2020.

Hosťujúce profesionálne divadlá, debutujúce inonárodné divadlo, súťaž v umeleckom preklade online, divadelné workshopy. To je obsah programu prvej časti Akademického Prešova, ktorá sa uskutoční ako októbrový prológ. Priebeh každého podujatia bude upravený podľa aktuálnych hygienických a protiepidemiologických opatrení, ktoré sledujte na http://ff.unipo.sk/ap/.

Prvý deň Akademického Prešova sa ukončí bez slov

V pondelok 12. októbra sa o 14.30 uskutoční slávnostné otvorenie festivalu, ktoré bude prebiehať pred budovou Rektorátu PU. Súťažnou inscenáciou Pytačky od A. P. Čechova sa predstaví študentské divadlo PU. Z Popradu k nám zavíta Divadlo Commedia s inscenáciou Don Quijote a Sancho Panza a prvý deň festivalu ukončí slovenský mím Miroslav Kasprzyk so svojou mím – show, pri ktorej určite stratíte reč.

Program prvého dňa AP:

  • 16.30 / skúšobňa Študentského divadla PU (v suteréne Študentského domova a jedálne PU, Ul. 17. novembra 13) – ŠTUDENTSKÝ DIVADELNÝ KLUB ARBAT PREŠOV – A. P. ČECHOV: PYTAČKY

Premiéra divadelnej hry, satirickej jednoaktovky Antona Pavloviča Čechova Pytačky v ruskom jazyku. V hlavných úlohách vystúpia študenti Prešovskej univerzity v Prešove pod vedením Štefana Semanca zo slovensko-ruskej spoločnosti a klubu ARBAT Prešov. Ide o súťažnú inscenáciu študentského divadla.

  • 18.00 / MS Divadla Alexandra Duchnoviča – DIVADLO COMEDIA POPRAD – DON QUIJOTE A SANCHO PANZA

Popredný divadelný súbor COMMEDIA z Popradu uvedie v réžii Vladimíra Benka celosvetovo známy satirický príbeh, v ktorom sa chudobný španielsky šľachtic Don Quijote zblázni z čítania rytierskych románov a vyberie sa do sveta brániť siroty, vdovy a panny. Sprievodcu mu robí Sancho Panza, obdarený ľudovou múdrosťou i dobrotou. Zažijú vtipné aj dobrodružné situácie, z ktorých nie vždy vyviaznu bez ujmy.

  • 19.30 / ES Divadla Jonáša Záborského – MÍM SHOW – MIROSLAV KASPRZYK

Génius slovenskej pantomímy prináša na Akademický Prešov svoju MÍM SHOW, ktorá si získava srdcia milovníkov divadla po celom Slovensku. Miroslav Kasprzyk spája glosovanie, humorné scénky a párodie prepojené v bežných spoločenských situáciách, s ktorými sa stotožní nejeden divák.

 

 

Dievča nie príliš dievčenské, ľúbiace hory, kávu (lungo bez mlieka ak by ste ma chceli pozvať) a vôňu vanilky. Srdce jej zaplesá, keď sa dostane k fotografovaniu, či k písaniu svojich pocitov a poviedok (zatiaľ) do zásuvky. Verí, že všetko, čo sa deje, sa z nejakého dôvodu diať má, a že na dobré veci si treba trpezlivo počkať (čo ale neznamená nič pre to neurobiť...).

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *