Kultúra Spravodajstvo

Sedmospáči sa prebudili

Hviezda večera (Foto: Michal Ivan)

V sobotu večer otvorilo Divadlo Jonáša Záborského svoje dvere pre návštevníkov a prichystalo im zaujímavý program. Udialo sa to v rámci projektu Noc divadiel, ktorý prebieha nielen na Slovensku, ale aj po celej Európe.

„Sedmospáči, prebuďte sa!“ bolo mottom 7. ročníka noci otvorených divadiel a kultúrnych centier, ktoré pre návštevníkov pripravili rôzne predstavenia a iné kultúrne zážitky. Podujatie má za úlohu prezentovať divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí. Ako uvádzajú organizátori: Slovenské divadlá otvárajú svoje priestory počas večerných a nočných hodín, aby demonštrovali svoju otvorenosť novým podnetom, novým divákom a inšpirácii zvonku.“ Na Slovensku sa do tohto projektu zapojilo 49 divadiel z 22 slovenských miest.

IMG_6063
Vladimír Seman víta návštevníkov prvej exkurzie (Foto: Michal Ivan)

V Prešove sa do podujatia zapojili ArtScena SKDK, Divadlo Alexandra Duchnoviča, Prešovské národné divadlo a Divadlo Jonáša Záborského, ktoré sme aj navštívili. Podujatie odštartovalo o 19. hodine prvou prehliadkou zákulisia veľkej scény, ktorú viedol majster javiskovej techniky Vladimír Seman. Návštevníci sa tak mohli dozvedieť viac o vzniku divadla, o jedinečnom pohyblivom javisku, ale aj o tom, koľko trvá vytvorenie celej scény a kulís muzikálového predstavenia.

Keďže Unipo Press a Televízia Mediálka nie sú len takými obyčajnými médiami, podarilo sa nám dostať aj do podzemia javiska, kam sa bežní ľudia počas prehliadky len tak nedostali. DJZ sa môže pýšiť unikátnym javiskom, ktoré na Slovensku nemá obdobu. Vďaka technológiám zvláda javisko širokú škálu premien vďaka dvom točniam, ktoré sa môžu protismerne otáčať, a siedmim hydraulickým stolom s rozmermi 16 m x 2 m, ktoré sa dokážu zdvihnúť alebo klesnúť o 3,5 m navyše s možnosťou sa naklápať. Takto funkčné javisko sa dokonca môže premeniť na bazén či šikmú rampu pre skaterov.

IMG_6173
Hydraulický mechanizmus, ktorý dvíha jednotlivé časti pódia (Foto: Michal Ivan)

Okrem objavovania zákulisia si návštevníci mohli vychutnať aj nočný drink miešaný v divadelnom štýle či premietanie divadelných predstavení František z Assisi a Betlehem. Súčasťou programu bol aj krst knihy Objektívom Reného Mika, ktorú pokrstil riaditeľ DJZ Ján Hanzo. Zlatým klincom programu bolo špeciálne, nočné predstavenie Revízor, kde spomedzi divákov vyžrebovali výherkyňu, Zuzanu Holevu. Na chvíľu sa tak mohla stať hviezdou večera a zahrať si s profesionálnymi hercami.

Každoročne sa tohto podujatia zúčastní približne tisíc návštevníkov a tento ročník nebol výnimkou. DJZ pripravilo pestrý program, ktorý si účastníci pochvaľovali. Sedmospáčov, ktorí sa tento ročník neprebudili, divadlo určite rado privíta na budúci rok.

IMG_6286
Návštevníci mohli ochutnať aj špeciálny, divadelný drink

 

Michal Ivan

Píšem rád, nie však o sebe... Prajem príjemné čítanie našich článkov. ;-)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *