Spravodajstvo

Staronový rektor P. Kónya povedie Prešovskú univerzitu ďalšie štyri roky

Post rektora Prešovskej univerzity obhájil Peter Kónya (Foto: Marcel Mravec)

Prešov — Začiatkom tretieho marcového týždňa na pôde Prešovskej univerzity (PU) v Prešove prebehli voľby na post rektora univerzity. Ten opäť obhájil úradujúci rektor prof. Peter Kónya, ktorého podporil aj Akademický senát PU.

V pondelok 18. marca 2019 sa konali voľby rektora PU na funkčné obdobie rokov 2019 – 2023. O tento post sa uchádzali dvaja kandidáti, súčasný rektor prof. Peter Kónya a dekan Filozofickej fakulty (FF PU) prof. Vasil Gluchman. Pred samotnou voľbou sa za prítomnosti akademickej obce Prešovskej univerzity uskutočnilo aj verejné predstavovanie kandidátov v abecednom poradí. Po prezentácii uchádzačov nasledovala aj diskusia s akademickou obcou, v rámci ktorej sa jeden z kandidátov, Vasil Gluchman, verejne vzdal kandidatúry. Akademický senát zvolil nového rektora Petra Kónyu tajným hlasovaním.

„Som veľmi rád, že práca, ktorú sme pred štyrmi rokmi začali, bola ocenená pozitívne a Akademický senát jej vyslovil jasnú podporu, za čo jeho členom úprimne ďakujem,“ povedal rektor Kónya krátko po zvolení. Podľa jeho slov bude hlavným cieľom v novom funkčnom období udržať pozíciu univerzity v slovenskom i medzinárodnom akademickom priestore, dokončiť prebiehajúce projekty a zároveň rozbehnúť nové, aby univerzita napredovala minimálne takým tempom, ako doposiaľ.

„Vo vzťahu k študentom chceme pokračovať v stretávaní sa s akademickými senátormi a priamo riešiť podnety zo strany študentov. V prípade zamestnancov ešte viac stimulovať ich kariérny rast, oceňovať ich prácu, spolupracovať s odbormi či rozšíriť možnosti športových a kultúrnych aktivít zamestnancov,“ doplnil rektor, ktorý nezabudol spomenúť ani podporu umeleckej činnosti na univerzite.

Ako ďalej prezradil, v rámci stanovených cieľov plánuje univerzita okrem iného aj spoluprácu so strednými školami či pokračovanie v nadväzovaní kontaktov so zahraničnými univerzitami (aj mimo EÚ).  Čo sa týka investičných a rozvojových aktivít, univerzita pod vedením Kónyu bude dbať na ukončenie rekonštrukcie internátov na Ul. 17. novembra, taktiež bude vyvíjať aktivity na získanie nových vyučovacích priestorov a nových priestorov pre študentské domovy. Prioritou pre jeho terajšie funkčné obdobie bude taktiež aj rekonštrukcia a zateplenie budovy Vysokoškolského areálu a úprava exteriérov Prešovskej univerzity.

Daniela Handlovičová

Absolventka filmovej školy, ktorej záujmy siahajú aj za hranice kinematografie. Aktuálne je študentkou mediálnych štúdií a jej revírom je spravodajstvo a kultúra. Vo voľnom čase ju často nájdete v kuchyni, kde vytvára sladké pokušenia.