V literárnej kaviarni Viola sa uplynulý týždeň uskutočnilo autorské stretnutie s výnimočne silnou ženou – Evou Umlauf. Patrí medzi najmladších ľudí, ktorí majú na predlaktí vytetované číslo z koncentračného tábora. Narodila sa v roku 1942, päť dní pred Vianocami, v židovskom pracovnom tábore v Novákoch do doby, ktorá bola pre všetkých ťažká a nebezpečná. Ako dvojročnú ju spolu s rodičmi deportovali do Osvienčimu. Stal sa zázrak. Prežila. A spolu s ňou aj jej matka a sestra. O svojom príbehu sa rozhodla podeliť so svetom formou knihy Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči.
„Túto akciu sme sa rozhodli usporiadať, pretože sledujeme vydavateľstvo Absynt a v októbri bola pani Umlauf prvýkrát na Slovensku – v Bratislave a v Košiciach. A keďže bola opäť možnosť pozvať ju, tak sa nám zdalo fajn spojiť to jednak pre verejnosť, pre Prešov a pre univerzitu a možno aj preto, lebo ten príbeh veľmi vypovedá nielen o živote jedného človeka, ale aj o našich dejinách. A viac sa to človeka dotýka, keď tie dejiny zažíva cez to, ako dopadali na konkrétneho človeka, ako keď je to len nejaká abstraktná učebná látka. Verili sme, že ľudia odídu z tohto stretnutia s novými myšlienkami, podnetmi a hlavne s nejakým iným nastavením voči tomu, čo sa dialo v našej minulosti,“ dodáva organizátor.
Informácie a fakty na tému holokaust môžeme nájsť na rôznych webových stránkach, fórach, v učebniciach, archívoch, knihách. Spomínané stretnutie však predstavovalo „živú pamäť“. Pamäť, ktorá nezabudne. Eva Umlauf sa s návštevníkmi podelila o svoje autobiografické spomienky, ktoré vyvolávali zmiešané pocity, u niektorých dokonca zimomriavky. Aj napriek tomu, že ide o takú závažnú a ťažkú tému, hostka sa o nej vyjadrovala ľudsky. Tak, aby jej porozumeli všetci. Svoje rozprávanie obohatila o čítanie zo svojej knihy. Na záver podujatia nechýbala diskusia. Všetky položené otázky smerovali k tomu, aby sa nezabudlo.
Aby sme my nezabudli. Na to všetko zlo, ktoré bolo páchané na nevinných ľuďoch. Na dobu ako takú. Na chaos. Na utrpenie. Preto, ak budete mať možnosť, prečítajte si jej svedectvo z čias, ktoré sa už nesmú zopakovať.
Hneď na druhý deň sa toto podujatie uskutočnilo aj v Centrálnej študovni Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity, čo umožnilo našim študentom spoznať životný príbeh ženy, ktorá prežila a stala sa svedkyňou svojej doby.
Komentovať