Spravodajstvo

Študenti si v Centre pre deti a rodiny vyskúšali výučbu mediálnej výchovy

PREŠOV 5. 12. 2022 – Študenti druhého ročníka mediálnych štúdií na Filozofickej fakulte v Prešove prezentovali v Centre pre deti a rodiny na Požiarnickej ulici prednášku o sociálnych sieťach. V jednotlivých častiach informovali o ich nebezpečenstve, kyberšikane, ale zamerali sa aj na pozitíva či zábavnú zložku, pri ktorej bola deťom predstavená tvorba momentálne najznámejších tvárí internetového sveta. Cieľom návštevy centra bolo zvýšiť mediálnu gramotnosť u recipientov a oboznámiť ich s nástrahami, ako aj výhodami sociálnych sietí.

Študenti si prvýkrát vyskúšali prednášanie pred detským obecenstvom. (Foto: Ella Bilská)

Prednáška sa začala o 15:30 a zúčastnili sa jej deti a mládež vo veku od 11 do 18 rokov. Úvod sa niesol v zábavnejšej forme a prítomným boli najprv zobrazené fotky známych tvárí z Tik Toku či Instagramu. Mládež poznala tieto osobnosti, viacerí reagovali na otázky študentov, čím vznikla veľmi zaujímavá a podnetná interakcia medzi všetkými. Po spustení video ukážok z tvorby Jakuba Hanza a Majka Spirita sa niektorí rozhovorili o svojich obľúbených osobnostiach na sociálnych sieťach. K diskusii prispela aj vychovávateľka, ktorá sa pochválila sledovaním Jasmíny Alagič na Instagrame.

Jasmína Alagič Vrbovská, známa slovenská influencerka, manželka Patrika “Rytmus” Vrbovského. (Foto: odzadu.startitup.sk)

Rovnako ako na zábavu, môže byť internetové prostredie využité aj na manipuláciu zo strany neznámych osôb, ktoré sa skrývajú za falošné profily. Prostredníctvom týchto profilov môžu od neplnoletých žiadať napr. intímne fotky. Táto skutočnosť predstavuje nebezpečenstvo sociálnych sietí, ktoré bolo taktiež jednou z tém prednášky. S ním súvisí aj kyberšikana, pri ktorej boli zúčastneným pustené videá pre jej lepšie pochopenie. Po nich sa odohrávala aktivita, ktorá spočívala v tom, že recipientom boli prečítané rôzne scenáre, podľa ktorých mali vyhodnotiť, či v nich ide o formu kyberšikany alebo o nevinnú srandu. Záver prednášky bol vyplnený tipmi na vzdelávanie z oblasti YouTube-u a  ukážkami jednotlivých kanálov (JurajVie, Dejepis inak).

Pracovníci Centra pre deti a rodiny sa veľmi tešili záujmu mladých študentov vzdelávať budúce generácie v oblasti sociálnych sietí. V spätnej väzbe deti ocenili spestrenie ich popoludňajšieho programu. Mediálnikom sa tak podarilo recipientov zaujať a v rámci hodiny aspoň o niečo zvýšiť ich mediálnu gramotnosť.

Martin Bujňák

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *